Dzisiaj wieczorem w Teatrze Wielkim, w Warszawie zostały rozdane „Paszporty Polityki 2013”. Nagrody przyznawane są od 1993 roku w sześciu kategoriach: film, teatr, muzyka poważna, muzyka popularna, literatura, sztuki wizualne.

W 2002 roku została dodana nagroda specjalna „Kreator Kultury”, która przyznawana jest za szczególne osiągnięcia w krzewieniu kultury. Specjalne wyróżnienie otrzymał Tomasz Stańko. Poniżej prezentujemy nagrodzonych w poszczególnych kategoriach.

  • Muzyka popularna: Marcin Masecki

Najważniejszym artystą w kategorii „Muzyka popularna” okazał się Marcin Masecki, nagrodzony za „sprawne i konsekwentne poruszanie się własną ścieżką między gatunkami, za zacieranie podziałów pomiędzy sceną filharmoniczną a klubową, za zmierzenie się z tradycyjną formą na płycie „Polonezy” w sposób jak zawsze lekki i przewrotny”.

Masecki jest regularnie nominowany zarówno do kategorii „Muzyka popularna”, jak i „Muzyka poważna”. W 2013 roku wydał album z utworami Bacha oraz krążek poświęcony twórczości Scarlattiego. Opublikował także uwzględnione w uzasadnieniu jury „Polonezy”. Masecki jest absolwentem prestiżowego Berklee College of Music w Bostonie.

Szansę na to prestiżowe wyróżnienie mieli także Dawid Podsiadło, który w 2013 roku wydał płytę „Comfort and Happiness”, a także Kuba Ziołek, znany z gry w takich zespołach jak George Dorn Screams, Ed Wood czy Innercity Ensemble.

Nominacje w kategorii Muzyka popularna przyznawali Max Cegielski, Jacek Cieślak, Rafał Księżyk, Piotr Lewandowski, Robert Sankowski, Jacek Skolimowski, Jarek Szubrycht, Agnieszka Szydłowska, Kuba Wojewódzki, Zbigniew Zegler.

  • Muzyka poważna: Apollon Musagete Quartett

Zespół Apollon Musagète Quartett wygrał w kategorii „Muzyka poważna” – został nagrodzony za konsekwentne i skuteczne budowanie silnej pozycji w życiu muzycznym Europy, zawsze z uwzględnieniem w repertuarze muzyki polskiej, oraz za wybitną płytę „Multitude”.

Apollon Musagète Quartett to polski zespół, który powstał w Wiedniu. Do ostatnich sukcesów należy objęcie muzyków programem BBC Radio 3 „New Generation Artists” 2012-14. Apollon Musagète Quartett chętnie angażują się także w projekty związane z muzyką popularną: brali udział w nagraniach płyty „Night of Hunters” Tori Amos (2011).

O Paszport Polityki w tej kategorii ubiegali się również Karol Kozłowski, nominowany za rolę Ojca Mignon w „Diabłach z Loudun” Krzysztofa Pendereckiego i Katarzyna Budnik-Gałązka – wyróżniona za umiejętność łączenia roli solistki, kameralistki oraz pedagoga.

Nominacje w kategorii Muzyka poważna przyznawali Anna S. Dębowska, Jacek Hawryluk, Robert Kamyk, Dorota Kozińska, Krzysztof Kwiatkowski, Agata Kwiecińska, Jacek Marczyński, Jakub Puchalski, Adam Rozlach, Ewa Solińska.

  • Film: Dawid Ogrodnik
  • Literatura: Ziemowit Szczerek
  • Sztuki Wizualne: Aneta Grzeszykowska
  • Teatr: Jolanta Janiczak i Wiktor Rubin