Szkocki basista, który zawładnął ostatnimi czasy jazzową sceną Wielkiej Brytanii, a obok jeden z najwybitniejszych polskich pianistów pokolenia lat 60. „Jazz Juniors” zaprasza na kolejne koncerty międzynarodowych gwiazd!

3 grudnia 37. Międzynarodowy Konkurs Młodych Zespołów Jazzowych “Jazz Juniors” zawita gościnnie w progach Lizard King – jednego z największych klubów muzycznych Krakowa (ul. św. Tomasza 11a). Na jego scenie wystąpi grupa Occurrences prowadzona przez kapitalnego szkockiego kontrabasistę Euana Burtona.

„To jeden z największych talentów, które wyłoniły się ze Szkocji w ostatnich latach” – pisał o Burtonie „The Daily Telegraph”. Nic dziwnego, wszak kompozytor, kontrabasista, basista jazzowy, producent i pedagog Euan Burton to prawdziwy człowiek renesansu. Występując nieprzerwanie z najwybitniejszymi muzykami brytyjskimi (Mark McKnight, Tom Gibbs, Martin Kershaw, David Lyttle), Szkocką Narodową Orkiestrą Jazzową, a także czołowymi artystami jazzowymi z całego świata (Jonathanem Kreisbergiem, Willem Vinsonem, Markiem Ferberem, Ari Hoenigiem) sam stał się szybko liderem własnych zespołów i kapitalnych autorskich projektów. Jeden z nich to właśnie „Occurrences”, którym zachwycał się ostatnio branżowy magazyn „All About Jazz”: „Utwory Burtona traktują o uniwersalnych uczuciach i emocjach, a jego zespół tworzy muzykę z niespotykaną delikatnością i wdziękiem.”

Ten właśnie projekt usłyszymy 3 grudnia podczas festiwalowego wieczoru w klubie Lizard King. Zespół zagra w składzie: Euan Burton – kontrabas, Adam Jackson – saksofon altowy, Tom Gibbs – fortepian, Alyn Cosker – perkusja.

Na tej samej scenie, tego wieczoru wystąpi również znakomity polski pianista Artur Dutkiewicz. Absolwent Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, finalista prestiżowego Thelonious Monk International Competition w Waszyngtonie i pierwszy polski muzyk jazzowy, którego zaproszono do solowego recitalu na prestiżowych targach muzycznych MIDEM w Cannes nie przestaje nas zadziwiać. W lipcu 2011 roku wystąpił na Stadionie Olimpijskim w Berlinie, gdzie podczas World Culture Festival zaaranżował i wykonał (w towarzystwie pianistów z całego świata) kompozycję na 30 fortepianów. Koncert, którego wysłuchało 25 tysięcy osób, był wyrazem szacunku dla różnorodności kultur.

O wysokich notowaniach Dutkiewicza świadczy również niekończąca się lista bluesowych i jazzowych znakomitości, z którymi miał okazję koncertować w 40 krajach świata. Znaleźli się wśród nich m.in.: Tadeusz Nalepa, Zbigniew Namysłowski, Jan Ptaszyn Wróblewski, Urszula Dudziak, Grażyna Auguścik, Deborah Brown, Lora Szafran, Michelle Hendrics, Carlos Johnson.

W ramach tegorocznej edycji „Jazz Juniors” Dutkiewicz zaprosi nas na koncertową premierę album „Prana”. Towarzyszyć mu będą współpracujący z nim na stałe muzycy: Michał Barański – kontrabas i Łukasz Żyta – perkusja .

Dwuczęściowy koncert rozpocznie się o godz. 19.30. Tuż po nim zapraszamy na Nocne Jazz Session w klubie Harris Piano Jazz Bar (Rynek Główny 28, godz. 23.00).