Węgierskie Trio z Polakiem zagrało do niemego-czeskiego filmu! Tym wyjątkowym wydarzeniem rozpoczęła się 37. edycja Międzynarodowego Festiwalu Jazz Juniors w Krakowie, bowiem od 28 do 30 listopada w ramach Festiwalu odbywa się projekt BE 4- Visegrad Jazz & Visual Arts, który przygotowywany jest wraz z MFF Ediuta&Anima. Celem tego przedsięwzięcia jest połączenie sztuk wizualnych z jazzową muzyką.

I dnia Festiwalu wystąpił Viktor Toth Trio, w składzie: Viktor Toth– saksofon altowy, György Orban– kontrabas, Istvan Balo– perkusja oraz gościnnie Maciej Obara– saksofon altowy. Uzdolnieni artyści przygotowali wyjątkową ścieżkę dźwiękową dla filmu „Kreutzerova Sonata” (1927r.) w reżyserii Gustava Machatý. Projekcja została przygotowana z okazji 70-lecia Narodowego Archiwum Filmowego w Pradze.

Film niemy stwarza największe możliwości interpretacyjne dla muzyków. Występ Viktora Toth Trio oraz Macieja Obary był popisem ich wrażliwości i umiejętności. Panowie ze skupieniem na twarzy śledzili akcję filmu, dzięki czemu z idealnym wyczuciem w odpowiednich momentach budowali specyficzny nastrój. Ich improwizacja nadawała filmowej akcji tempa, uwypuklała najważniejsze momenty oraz podkreślała uczucia bohaterów. Muzyków poniosła wyobraźnia, ich horyzonty muzyczne były bardzo szerokie, a styl grania nieskrępowany i frywolny.

Muzycy grali na przekór głównemu bohaterowi filmu, który uważał, że „muzyka drażni”… czy ktoś z publiczności podzielał jego opinię?

JazzSoul.pl jako patron medialny Festiwalu Jazz Juniors zaprasza na kolejne wydarzenia!