Egzotyczne dźwięki koto i tradycyjnych instrumentów perkusyjnych w jazzowym kontekście – wyrafinowanymi improwizacjami uraczyli nas wirtuozi imający się współpracy z największymi tuzami światowej sceny. Przez dwa dni (również 22 listopada) mogliśmy obcować z jedną z najbogatszych i najbarwniejszych scen świata. 23 listopada w Filharmonii Wrocławskiej wystąpili:

Quasimode – cieszący się w Japonii zasłużoną sławą kwartet. Ich płyty (a od debiutu w 2006 roku wydali sześć albumów studyjnych i dwa koncertowe) niejednokrotnie widniały w czołówkach list bestsellerów. Melodyjny i pulsujący taneczną energią, pełnokrwisty jazz z Kraju Kwitnącej Wiśni.

Michiyo Yagi – wirtuozka koto, japońską tradycję gry na tym instrumencie zaczęła studiować w wieku sześciu lat. Po swoim debiutanckim albumie Shizuku, wydanym w serii New Japan w wytwórni Tzadik Johna Zorna, zasiliła nieliczne na międzynarodowej scenie grono improwizujących muzyków grających na koto. Już na pierwszej płycie zaprezentowała wyjątkowe, nieortodoksyjne podeście do swojego instrumentu, z powodzeniem mieszając techniki tradycyjne ze współczesnymi. Jako liderka lub współliderka wydała szereg albumów, między innymi Yural (2001) ze swoim zespołem koto Paulownia Crush, nagrany całkowicie na ogromnym siedemnastostrunowym koto Seventeen (2005), Head On z Peterem Brötzmannem i Paulem Nilssenem-Love (2008), Reflexions z Elliottem Sharpem (2010) i Tonebof z Bugge Wesseltoftem (2010).

Poza jazzem i muzyką improwizowaną ważną inspiracją byli dla niej tacy kompozytorzy jak John Cage, Conlon Nancarrow czy Terry Riley; sama wielokrotnie wykonywała też współczesne kompozycje na koto. Współpracowała również z Ayumi Hamasaki, jedną z najpopularniejszych w Japonii piosenkarek pop; występuje i nagrywa z triem Kokoo – obok własnych kompozycji wykonującym wyłącznie na tradycyjnych japońskich instrumentach interpretacje znanych utworów rockowych –oraz z avant popową grupą kobiecą Hoahio.

We Wrocławiu towarzyszyli jej: uznany na japońskiej scenie gitarzysta Tsuneo Imahori oraz prawdziwa gwiazda muzyki awangardowej, znany z rockowej grupy Ruins i współpracy z Johnem Zornem czy Keiji Haino, perkusista Tatsuya Yoshida.

[nggallery id=266]