Fusion Generation Project to powstały w 2009 roku kwartet, który tworzą: Dariusz Petera (instr. klawiszowe, leader), Krzysztof Lenczowski (gitara), Łukasz Jan Jóźwiak (bas) oraz Krzysztof Kwiatkowski (perkusja).

Zespół opiera swój repertuar głównie na własnych, oryginalnie zaaranżowanych kompozycjach, a doskonałe umiejętności muzyków, kreatywność oraz nowoczesne brzmienie, tworzą ciekawy konglomerat nastrojów oscylujących między różnymi gatunkami. Muzyka FGP, choć wyraźnie oparta na klasycznej estetyce jazz- rock’a nie pozwala się zamknąć w muzycznych standardach tego gatunku, czerpiąc z muzyki improwizowanej oraz współczesnych form jazzu. Te składniki świadczą o profesjonalizmie muzyki wykonywanej przez FGP, a co za tym idzie, dostarczają odbiorcom niebywałych wrażeń.

Ten obiecujący kwartet stale zyskuje rozgłos i uznanie. Może poszczycić się wieloma pochlebnymi recenzjami zarówno w radio, jak i na łamach fachowych magazynów muzycznych. Fusion Generation Project brał również udział w najbardziej prestiżowych konkursach jazzowych w Polsce, a jego członkowie mają na koncie współpracę z najwybitniejszymi postaciami z kręgu muzyki jazzowej, klasycznej oraz popularnej.

Jesienią 2013 roku nakładem wytwórni Allegro Records, Wojciecha Staroniewicza ukazała się debiutancka płyta zespołu, zatytułowana „No Fusion”. Materiał „ No Fusion” został zarejestrowany 12-13 listopada 2012 r. w RecPublica Studios w Lubrzy. Realizacją całości zajął się Michał Szpotakowski, a ilustracjami oraz grafiką Dorota i Filip Szczepańscy.

Na płycie znaleźli się wyjątkowi goście: saksofonista Marcin Kajper oraz Michael „Patches” Stewart, amerykański trębacz jazzowy, który ma na swoim koncie współpracę z największymi gwiazdami muzyki jazzowej i popularnej takimi jak: Quincy Jones, Marcus Miller, George Duke, Whitney Houston, Al Jarreau…

Fusion Generation Project cover

Muzyka, jaka znalazła się na „No Fusion”, bez wątpienia jest przenikająca w dwójnasób: szybko trafia do słuchacza i ogarnia go w całości, a także łączy w sobie różne style. Nie jest to jednak nagromadzenie wszystkiego w jednym kawałku – wręcz przeciwnie. W tym przypadku spokojnie można powiedzieć, że każdy znajdzie tu coś dla siebie, bowiem każdy utwór jest inny a przy tym ukazuje niezwykle szerokie spektrum umiejętności muzyków oraz ich gości.

Uniwersalny język instrumentów może przenosić słuchacza w dowolne rejony muzyczne. Począwszy od delikatnie zaczynającego się open solo perkusji, przez kompozycje nawiązujące do klasyki gatunku jazz-rocka, po zakorzenione w muzyce klasycznej brzmienie wiolonczeli. Wszystko to powoduje, że estetykę zespołu trudno przyporządkować do jednej kategorii. Każdy instrument ma tu swoje pięć minut, teraz czas na to, aby pięć minut, albo i dłużej, mieli na rynku wydawniczym muzycy z FGP. Niech nikogo nie zwiedzie przewrotny tytuł „No Fusion” – fuzja dźwięków jest tu obecna, a w dodatku bardzo na miejscu.

To fonograficzny debiut zespołu składającego się z muzyków, którzy są rozpoznawalni na rynku muzycznym w Polsce. Tutaj jednak częściowo odcięli się od korzeni i wkroczyli w nowy etap grania.

Odsłuchaj płyty:

1. Flower

2. Try Before Buy

3. GoSpell

4. Ad Libitum 2

5. Rubber Bear

6. Hiromi

7. Jet Lag

8. AnG

9. No comment (acoustic)

Album można zakupić poprzez stronę:
http://www.allegrorecords.com/product/1893