Azja, a dokładnie Japonia i Korea były bohaterami wczorajszego, podwójnego koncertu w Browarze Mieszczańskim. W pierwszej części zaprezentowali się muzycy japońscy w ramach międzynarodowej współpracy Jazztopadu i Tokyo Jazz Festival. Kontynuacją Tokyo Jazz Festival Presents: JAPAN będą występy Quasimode i Michiyo Yagi Trio w dniu dzisiejszym, 23 listopada.

[nggallery id=262]

sixthsense – osadzony w rytmie projekt prowadzony przez grającego na japońskim bębnie taiko Kana Hayashiego, do którego zapraszani są nie tylko muzycy, ale także artyści specjalizujący się w innych dyscyplinach, wnoszący dodatkową dawkę inspiracji. Występy “sixthsense” są jak rytuał, zatopione w powtarzających się, subtelnie modyfikowanych rytmach, a kalejdoskop możliwości artystycznego połączenia ich sił z pewnością wciągnie publiczność do tego zadziwiającego świata.

Chiri – dwóch znakomitych australijskich improwizatorów oraz koreański śpiewak pansori połączyli siły, aby stworzyć absolutnie unikatowe połączenie wschodnich i zachodnich kultur muzycznych. Geneza tria sięga koreańskich fascynacji Simona Bakera i jego wielokrotnych podróży do Azji; podczas jednej z nich spotkał obecnego członka Chiri, Bae Il Donga. „Gdyby wulkany mogły śpiewać, brzmiałby jak Bae Il Dong” – pisał John Shand z Sydney Morning Herald. Jednak ani Simon Baker, ani Scott Tinkler – mający tuziny płyt z jazzem i muzyką improwizowaną na koncie – nie są tu jedynie tłem do ekspresyjnego śpiewu Donga. Od zawiązania w 2010 roku trio wydało dwie płyty: Chiri oraz The Return of Spring.