Już 23 listopada o godz. 20:30, w ramach 55. Międzynarodowego Festiwalu Jazz Jamboree 2013 spotykamy się w Kinie Muranów. Prócz koncertu Tymona Tymańskiego z zespołem i gościnnym udziałem Natalii „Natu” Przybysz, będziemy mieli okazję obejrzeć film „Miłość” w reżyserii Filipa Dzierżawskiego!

Tymon Tymański – kompozytor, multiinstrumentalista, poeta, prozaik; twórca pojęcia yass. Założyciel i lider zespołów: Miłość (1988), Kury (1992), Czan, NRD, Tymon i Trupy, Masło, Poganie, The Users, Tymański Yass Ensemble, Tymon & The Transistors, Polish Brass Ensemble, Jazz Out. Buddysta zen. Pierwszą grupę The Howling Dogs, zainspirowaną Beatlesami i hard rockiem, Tymański założył w 1979 roku. W jej skład weszli późniejsi muzycy formacji Sni Sredstvom Za Uklanianie: Piotr Merta, Piotr Pawlak i Bartosz Szmit. Stylistyka artysty nawiązywała do punk rocka i nowej falą. W 1986 roku zdał na anglistykę na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie poznał swoich przyszłych kompanów z TotArtu. W 1989 roku rzucił studia i poświęcił się wyłącznie muzyce oraz działalności literackiej.Na początku lat osiemdziesiątych występuje jako basista i wokalista w nowofalowej grupie Sni Sredstvom Za Uklanianieoraz jako poeta w performerskiej formacji TotArt która współpracowała z poetami: Zb.Sajnogiem, Pawłem „Końjo” Konnakiem, Pawłem „Paulusem” Mazurem, Arturem „Kudłatym” Kozdrowskim, Wojciechem „Lopezem” Stammem oraz Dariuszem „Brzóską” Brzóskiewiczem uprawiając improwizowaną poezję symultaniczną.Na początku lat 90. wraz z Brzóskiewiczem, Mazurem i Stammem udzielał się w telewizyjnym kabarecie „Dzyndzylyndzy”. W tym samym okresie, jako kontrabasista, zasłynął jako odnowiciel polskiego jazzu (a zarazem twórca yassu) w zespole Miłość. W zespole Kury współpracował z Piotrem Pawlakiem oraz perkusista Jackiem Olterem.W roku 1995 Tymański powołał do życia yassowo-rockową grupę Trupy, która w 1998 roku zmieniła nazwę na Czan. Przy okazji udzielał się jako członek zespołów Masło, The Users, Dyliżans i Poganie. Tymański od lat równolegle prowadzi zespoły alternatywno-rockowe i jazzowe, grając na elektrycznej gitarze lub na kontrabasie: Tymon & The Transistors. Tymański Yass Ensemble, Polish Brass Ensemble – sekstet z udziałem Dave Douglasa. W tym czasie był współwłaścicielem trójmiejskiej wytwórni fonograficznej Biodro Records.

Jazz Jamboree 2013 - Tymon_Tymanski

Jest autorem ponad 30 płyt, w tym zespołów Miłość, Kury, Ścianka, Pogodno i Kobiety. Obecnie nagrywa we własnej wytwórni Yass Records, nakładem której ukazały się m.in. reedycje albumów grupy Miłość. Od lutego 2012 roku wraz z Piotrem „Kędziorem” Kędzierskim Tymański prowadzi codzienną audycję „Ranne Kakao” w Radiu Roxy FM.

Współpracował z czołowymi muzykami jazzowymi jak: Lester Bowie, John Zorn, Dave Douglas, Chris Speed, Jim Black, Lech Janerką, Robert Brylewski, Antoni Gralak, Aleksander Korecki, Włodzimierz Kiniorski, Mikołaj Trzaska, Leszki Możdżer, Jacek Olter, Wojciech Mazolewski.

Tymon Tymański jest autorem muzyki do filmów: Sztos, Przemiany i Wesele (nagroda filmowa Polskie Orły 2005), do filmu animowanego Jak bóg Maior utracił tron (1993) z cyklu Czternaście bajek z Królestwa Laikonii Leszka Kołakowskiego.