Marcin Dyjak (na zdjęciu po lewej stronie) zajął II miejsce w kategorii „jazz” na World Harmonica Festival 2013 w Trossingen (Niemcy). Prestiżowy festiwal, odbywający się raz na cztery lata, jest największym tego typu na świecie. Również lokalizacja imprezy nie jest przypadkowa – Trossingen jest miastem słynącym z produkcji harmonijek ustnych marki Hohner. Co cieszy jeszcze bardziej, muzyk zaskarbił sobie przychylność sędziów mistrzowskim wykonaniem autorskiej kompozycji „Perseides”.

Tegoroczna, 7 edycja konkursu przyciągnęła ponad 500 uczestników z różnych zakątków świata, pozwalając im zmierzyć się w 12 kategoriach muzycznych. Tym samym, w kategorii Solo Diatonic Jazz/Melody walczyło 18 uczestników z 11 krajów.  Reprezentantem Polski w tej kategorii był Marcin Dyjak.

II miejsce w tak prestiżowym konkursie pokazuje tylko, jak daleko można zajść dzięki wytrwałości, systematyczności i ciężkiej pracy. Wynik jest potwierdzeniem tego, że warto realizować swoje pasje, niezależnie od przeciwności – powiedział Marcin tuż po wygranej.

Marcin Dyjak to muzyk grający na harmonijka ustnych, muzyk sesyjny, nauczyciel gry. Jego styl gry zdecydowanie łamie dotychczasowe stereotypy dotyczące harmonijki ustnej. Zaawansowane techniki gry, pozwalają na wszechstronne oraz różnorodne zastosowanie tego niepozornego instrumentu. Dotychczasowe osiągnięcia, to m.in indywidualne nagrody: World Harmonica Festiwal (2013), Harmonica Bridge (2008, 2007), Wielki Ogień (2010), Bluesroads (2010), Ogólnopolski Festiwal „Hakam” (2001-2006, 2008-2010). Obecnie realizuje się w projekcie: Fabryka Zabawek. Wielokrotnie występował m.in z takimi artystami jak: John Lee Hooker Jr., Jarosław Śmietana, Marek Raduli, Grażyna Łobaszewska; z zespołami Daddy’s Cash, Oddział Zamknięty, Piotr Nalepa Breakout Tour oraz w wielu innych jako sideman.

Marcin Dyjak facebook

Fabryka Zabawek facebook