We wtorek, 29 października we wrocławskim IMPARCIE wystąpi Amerykanin Larry Coryell z zespołem Ducks Can Groove. Koncert jest wynikiem inspiracji twórczością Jimi Hendrixa – muzyka, który jest współczesnym wyznacznikiem wolności i otwartości na świat. Larry Coryell – legenda i ojciec chrzestny jazz fusion wystąpi w ramach festiwalu Gitara+.

Gitarzysta jest jednym z najważniejszych jazzmanów na świecie. W 1979 roku razem z Paco de Lucíą i Johnem McLaughlinem współtworzył słynne The Guitar Trio, w którym później zastąpił go Al Di Meola. Współpracował między innymi z Chico Hamiltonem, Garym Burtonem, Billy’m Cobhamem czy zespołem The Free Spirits. W tym roku wydając płytę „The Lift”, która konkurować może z najlepszymi tytułami w jego dyskografii, jak choćby „Tributaries” czy „Standing Ovation”.

Przystępując do pracy nad nowym projektem Coryell miał wizję nagrania muzyki inspirowanej twórczością Hendrixa, ale posiadającej współczesne brzmienie i jednocześnie będącej tak naprawdę wciąż jego autorską muzyką. Miała to być impresja na temat tego, co „mógłby grać współcześnie Hendrix, gdyby żył”. Trudno oceniać czy rzeczywiście Hendrix podpisałby się pod utworami Coryella, jednak bez wątpienia jego fani znajdą na „The Lift” coś dla siebie. Coryellowi udało się nagrać naprawdę porywającą płytę, pełną energii i świetnych gitarowych solówek, co potwierdziły recenzje krytyków, między innymi „Muzik Reviews”, które przyznało płycie pięć gwiazdek.

Podczas koncertu we Wrocławiu Larry’emu Coryellowi towarzyszyć będzie szwedzki zespół Ducks Can Groove, uchodzący za jedną z najlepszych na świecie grup wykonujących muzykę Hendrixa. W ubiegłym roku w Stanach Zjednoczonych podczas obchodów 70 rocznicy jego urodzin Ducks Can Groove zagrał podczas największych koncertów jako jedyny europejski zespół. We Wrocławiu wystąpi w składzie: Erik Edlund (perkusja), Stefan Edfeldt (gitara) i Göran Backlund (bas).