Prawie 10 lat temu grupka bluesowych zapaleńców podjęła się zadania ożywienia bluesowego życia koncertowego w Warszawie. Nikt wtedy nie przypuszczał, że inicjatywa pod nazwą Warsaw Blues Night przetrwa 10 lat i stanie się jednym z najważniejszych wydarzeń bluesowych w kraju.

18 listopada 2013 po raz 52. i po raz kolejny w klubie Hybrydy miłośnicy dobrej muzyki będą mieli okazję cieszyć się gośćmi z bluesowego światowego topu. Będzie to wydarzenie bez precedensu w Polsce, jako że na scenie po raz pierwszy w naszym kraju pojawi się projekt Golden State – Lone Star Revue. Jest to unikalny koncept będący muzycznym spotkaniem muzyków reprezentujących dwa amerykańskie stany: Kalifornię i Teksas oraz charakterystyczne dla nich dwa nurty muzyki bluesowej.

Pod nazwą Golden State – Lone Star Revue kryje się pięciu muzyków, z których trzech jest zaliczanych do grona najznamienitszych w historii muzyki bluesowej.

Warsaw Blues Night Large

Mark Hummel – wirtuoz harmonijki ustnej i znakomity wokalista jest bez cienia wątpliwości jednym z najbardziej uznanych na świecie przedstawicieli bluesa z Zachodniego Wybrzeża USA, o czym świadczy 5 nominacji do Blues Music Awards w kategorii Instrumentalist-Harmonica. Będąc na scenie od blisko 40 lat, ma w dorobku 16 płyt sygnowanych własnym nazwiskiem i niezliczoną ilość nagrań sesyjnych. W swojej grze łączy harmonijkową tradycję Little Waltera i Sonny Boy Williamsona ze swingowym i jazzowym frazowaniem spod znaku west coast bluesa.

Little Charlie Baty – to gitarzysta, przez 3 dekady lider Little Charlie & The Nightcats – jednego z najbardziej uznanych zespołów w historii muzyki bluesowej, z którym nagrał 12 albumów dla Alligator Records i był ośmiokrotnie nominowany do Blues Music Awards. Jego znakiem firmowym jest wyjątkowy swingujący, ciepły i wirtuozerski styl gry na gitarze, charakterystyczny dla muzyków z zachodniego wybrzeża.

Anson Funderburgh – to legendarny mistrz teksańskiej gitary bluesowej, zaliczany do ikon tego stylu. Przez lata zaskarbił sobie szacunek fanów bluesa, a także takich artystów jak: Delbert McClinton, Boz Scaggs, Jimmie i Stevie Ray Vaughan oraz Ronnie Earl, którzy doceniając jego gitarową maestrię, chętnie zapraszali go do swoich projektów. Ma na koncie 26 nominacji oraz 7 statuetek Blues Music Awards (bluesowe Oscary).
Teraz powraca po blisko 10 latach przerwy spowodowanej śmiercią Sama Myersa, z którym przez ponad 20 lat nagrał 12 albumów, stanowiących dziś klasykę gatunku.

Dopełnieniem projektu będzie doświadczona sekcja rytmiczna w składzie: Wes Starr na perkusji oraz RW Grigsby na basie. Zgodnie z tradycją Warsaw Blues Night obok gwiazdy światowego bluesa na scenie pojawią się także przedstawiciele polskiej sceny bluesowej. Tym razem będzie to Willie Mae Unit.

To akustyczne trio będące owocem pracy muzyków o różnych doświadczeniach i różnej muzycznej wrażliwości, a dla których wspólnym mianownikiem zawsze był blues i amerykański folk. Akustyczna gitara fingerpicking i silny, bliski estetyce przedwojennych mistrzów bluesa, śpiew współgra z wirtuozerską harmonijką ustną, całości dopełniają gitary rezofoniczne w technikach slide i lap-style. Zespół tworzą: Wojciech Hamkało (śpiew, gitara akustyczna), Roman Badeński (harmonijka ustna) oraz Jędrzej Kubiak (gitary rezofoniczne).

52. Warsaw Blues Night; wystąpią: Golden State – Lone Star Revue (USA), Willie Mae Unit (PL)

kiedy: 18 listopada 2013, godz. 19.00
gdzie: Hybrydy, ul. Złota 7/9
więcej informacji tutaj.