Już 10 listopada, w katowickim Jazz Club Hipnoza odbędzie się koncert inaugurujący najnowszą odsłonę Festiwalu Ars Cameralis. To właśnie tego dnia na scenie pojawi się Bilal, artysta, którego nie trzeba przedstawiać żadnemu wielbicielowi amerykańskiego soulu i R’n’B, autor niezapomnianego albumu „1st Born Second”, na którym objawił się przed ponad dekadą jako jeden z najciekawszych głosów we współczesnej muzyce. Chociaż pomiędzy jego debiutem, a nagraniem kolejnego albumu upłynęło prawie dziesięć lat, Bilal nie zniknął ze sceny, ściśle współpracując z największymi producentami, takimi jak J-Dilla czy Dr. Dre, śpiewając u boku gwiazd solu i hip hopu, pokroju Jay’a-Z i Erykah Badu, a także udzielając się w eksperymentalnych, jazzowych projektach Roberta Glaspera.

Wieloletnie kłopoty z wydaniem drugiej płyty – album tuż przed premierą wyciekł w całości do internetu, w związku z czym wydawca nie zdecydował się na jego oficjalną publikację – sprawiły, że muzyk na bardzo długi czas wycofał się z pracy nad własnymi piosenkami i dopiero nalegania ze strony utalentowanych współpracowników sprawiły, że w 2010 roku pojawił się jego kolejny album – „Airtight’s Revenge” – wyprodukowany przez jedną z wschodzących amerykańskich gwiazd producenckich, Shafiqa Husseina i wypełniony doskonała mieszanką żywych brzmień i hip-hopowych pomysłów. Płyta znalazła się na wysokich miejscach list przebojów, a zwrot Bilala ku graniu i śpiewaniu z towarzyszeniem całego zespołu sprawił, że jego koncerty stały się prawdziwymi, wirtuozerskimi popisami, po których można spodziewać się wszystkiego – funka, soulu, jazzu, retro brzmień Motown – połączonych w spójną całość niesamowitym głosem amerykańskiego artysty.

Ten niezwykle utalentowany i wszechstronny wokalista, poruszający się olbrzymią swobodą pomiędzy przeróżnymi gatunkami pojawi się w Katowicach ze swoim najnowszym albumem, tegorocznym „A Love Surreal”, który przyniósł w jego twórczości zwrot ku bardziej akustycznym i organicznym brzmieniom, a wśród gości zaproszonych do współpracy nad tym albumem znalazł się między innymi jeden z najlepszych aktualnie jazzowych pianistów, Robert Glasper. Album został powitany z olbrzymim zachwytem zarówno przez fanów jak i krytyków, debiutując na pierwszym miejscu najlepszych płyt R’n’B w zestawieniu iTunes, a katowicki koncert będzie pierwszą w Polsce okazją, by posłuchać tych utworów na żywo.

Bilety w cenie 35 zł  i 50 zł już w sprzedaży!

Doors : 19:00
Koncert : 20:00 / 20.30