XIX edycja Komeda Jazz Festival już za niespełna dwa miesiące. Imprezy odbędzie się w Słupsku oraz w Gdańsku. Festiwalowi towarzyszyć będzie VIII Konkurs Kompozytorski im.K.Komedy. Impreza odbędzie się w dniach: 13-16 listopada 2013 r. w Słupsku oraz 23 listopada 2013 r. w Gdańsku.

Komeda Jazz Festival-kopia

Program Festiwalu poniżej:

Środa, 13.11.2013, godz.18.00, Kino „Rejs” MCK – Słupsk

 • Pokaz filmu „Miłość” (2013) – Pięciu kumpli, którzy chcieli wstrząsnąć światem. Pięć wyrazistych osobowości, które szukały sposobu na wyrażenie siebie. Pięć muzycznych wizji, które często się kłóciły. Jeden zespół. To nie mogło się udać, gdyby nie „Miłość”. „Miłość” to historia młodości, mierzenia się z przeciwnościami, wspólnych szaleństw, wielkich przyjaźni, konfliktów, rozczarowań, rywalizacji, pragnień i pomysłów na życie.

Jeden z najwybitniejszych polskich filmów dokumentalnych ostatnich lat. Zwycięzca tegorocznego Krakowskiego Festiwalu Filmowego i laureat nagrody publiczności. Rozgrywająca się na przestrzeni dwóch dekad pasjonująca opowieść o pięciu wybitnie uzdolnionych muzykach, którzy postanowili wspólnie stworzyć zespół i zrobić muzyczną rewolucję. Tymański, Możdżer, Trzaska, Olter, Sikała.

Czwartek, 14.11.2013, godz.19.00, Pałac „Aureus” – Słupsk

 • Blues Band „TORTILLA”. Tortilla to zespół doskonale znany z dokonań bluesowych, reprezentujący, jako jedna z nielicznych grup w Polsce autentycznego bluesa elektrycznego. Czerpie z bluesowych korzeni, jednak wyraźnie przełamuje narzuconą w tym nurcie konwencję, podążając własną niebanalną drogą. Efektem tego jest unikalny i rozpoznawalny styl, który cechuje szacunek do tradycji czarnoskórych wykonawców, rock’n’rollowa energia typowa dla białych muzyków oraz jazzowy puls. Największymi atutami Tortilli są żywiołowe koncerty, znakomity kontakt z publicznością oraz sposób interpretacji i niezwykła barwa głosu wokalistki zespołu.

Skład zespołu: Marta Ciosek– śpiew; Maurycy Męczekalski- gitara; Tomek Przymorski- gitara basowa; Wojtek Szachnowski– perkusja; Dawid Wydra– harmonijka ustna, trąbka.

Piątek, 15.11.2013, godz.19.00, Filharmonia i Teatr – Słupsk

 • Leszek Żądło „European Ensemble plays Komeda” – Prawykonanie jazzowych opracowań muzyki teatralnej i filmowej Krzysztofa Komedy. Leszek Żądło – saksofonista, flecista i kompozytor jazzowy. Urodzony w Krakowie, studiował w Krakowie, Grazu i Wiedniu. Współpracował z licznymi zespołami i muzykami sceny jazzowej takimi jak Elvin Jones (Jazzmachine), the ORF-, NDR-, WDR-Bigband, Thad Jones Bigband, Slide Hampton Bigband, RIAS Symphony Orchestra, European Jazz Ouintet, Experimenti Berlin i Overtone Orchestra. Założył własne formacje: Leszek Żądło Ensemble (1972) oraz Polski Jazz Ensemble (1983). Przez ponad 20 lat pracował z Clausem Banzerem; efektem tej współpracy stała się płyta „Illumination”. Leszek Żądło jest ponadto kompozytorem muzyki scenicznej i filmowej. Uczy gry na saksofonie i flecie na Wydziale Jazzowym Konserwatorium w Würzburgu (od 1986) oraz w Konsewatorium Ryszarda Straussa w Monachium (od 1991). Muzyczny dorobek Leszka Żądło to ponad 80 płyt, w których nagraniach uczestniczył.

Leszek Żądło „European Ensemble plays Komeda”Leszek Żądło– saksofon, Leszek Kułakowski– fortepian, Piotr Kułakowski– kontrabas, Jacek Pelc- perkusja

 • Otwarcie wystawy fotograficznej
 • Wojciech Karolak Quartet – Wojciech Karolak-pianista, kompozytor, saksofonista altowy i tenorowy, aranżer, wirtuoz organów Hammonda. Kariera muzyczna Wojciecha Karolaka zaczęła się w 1958, kiedy nawiązał współpracę z zespołem Jazz Believers jako saksofonista. W latach 1959-60 grał na saksofonie w grupie The Wreckers Andrzeja Trzaskowskiego. W 1961 poświęcił się grze na fortepianie w zespole Andrzeja Kurylewicza. Współpracował także z Swingtetem Jerzego Matuszkiewicza. Był też aranżerem i kompozytorem Studia M-2 i Big Bandem Polskiego Radia. W 1962 założył The Karolak Trio wspólnie z Andrzejem Dąbrowskim i wydał pierwszą autorską płytę. W 1963 współpracował z Ptaszynem Wróblewskim w zespole Polish Jazz Quartet. W latach 1973-1978 współpracował z Janem Ptaszynem Wróblewskim w zespole Mainstream.

W latach 80. XX wieku razem z Tomaszem Szukalskim i Czesławem Bartkowskim stworzył formację Time Killers. Wspólnie nagrali album, który został uznany (w ankiecie krytyków „Jazz Forum”) za najlepszą płytę jazzową dekady. Od lat 90. XX wieku współpracuje regularnie z Jarosławem Śmietaną, z którym nagrał kilka albumów. Udziela się także w projektach jazzowych Piotra Barona i Zbigniewa Lewandowskiego, w projekcie gospel Magdy Piskorczyk W hołdzie Mahalii Jackson, a także występuje jako członek zespołu Guitar Workshop Leszka Cichońskiego.

Wojciech Karolak QuartetWojciech Karolak – organy Hammonda, Jerzy Małek – trąbka, Tomasz Grzegorski -saksofon, Adam Czerwiński -perkusja.

 • Piwnica „Anna de Croy”Jam session, godz.22.00
 • Sobota, 16.11.2013, godz.19.00, Filharmonia i Teatr – Słupsk
 • Laureaci VIII Konkursu Kompozytorskiego im. K. Komedy

Michał Ciesielski „Confusion Project”. Prawykonanie utworów dwukrotnego laureata Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Komedy- Michała Ciesielskiego.

Confusion Project to trójka muzyków, których ambicją jest ukazanie muzyki jazz-fusion w świeżej, zwiewnej, tryskającej pomysłami odsłonie. Muzykę Confusion Project cechują porywające, niebanalne kompozycje, pozytywna energia i subtelność wyrazu. Grupa ta powstała na początku 2013 roku z inicjatywy Michała Ciesielskiego, a jej muzyka została nagrodzona na dwóch ogólnopolskich festiwalach jazzowych – „School & Jazz Festiwal” oraz „IX Europejskie Integracje Muzyczne”.

Skład zespołu: Michał Ciesielski – fortepian, Piotr Gierszewski – bas, Adam Golicki – perkusja.

 • Corpo Band (Szwecja) CORPO prezentuje nowy jazz w najlepszym tego słowa znaczeniu. Pięcioro unikalnych muzyków kreuje ich własną, jedyną w swoim rodzaju i ekscytującą muzykę, która się rozwija. To muzyka północy połączona ze smakiem południa, odznaczająca się mocną ekspresją, gdzie puls ma nadrzędne znaczenie.

Skład zespołu: Mikael Godée – saksofon sopranowy, flet, kompozytor, Ebba Westerberg – instrumenty perkusyjne, Thomas Markusson – kontrabas, Lars-Erik Norrström – keyboard, fortepian, TBA – perkusja.

 • Piwnica „Anna de Croy” – Jam session, godz.22.00

 • Sobota, 23.11.2013, godz.18.00, Filharmonia na Ołowiance – Gdańsk

Leszek Kułakowski Quartet – Leszek Kułakowski- kompozytor, pianista jazzowy, teoretyk muzyki, pedagog, zwany przez krytykę „wizjonerem jazzu”, twórca akademickiego jazzu w Gdańsku. Jako kompozytor tworzy muzykę współczesną, jest guru tzw.”trzeciego nurtu” – łączącego muzykę współczesną z jazzem oraz kompozytorem ponad 150 utworów na zróżnicowane obsady instrumentalne i instrumentalno-wokalne- od zespołów jazzowych po big-bandy i orkiestry symfoniczne.

Zespół wystąpi w składzie: Leszek Kułakowski QuartetLeszek Kułakowski –fortepian, Jerzy Małek –trąbka, Piotr Kułakowski –kontrabas, Tomasz Sowiński –perkusja.

 • Otwarcie wystawy fotograficznej Marka Karewicza
 • John Scofield UBERJAM BAND (USA)

John Scofield jest amerykańskim gitarzystą jazzowym, jednym z najważniejszych w całej historii jazzu. Artysta zaprezentuje jeden z najbardziej popularnych swoich zespołów, nominowany do nagrody Grammy – JOHN SCOFIELD UBERJAM BAND. Uberjam był pierwszym zespołem Scofielda, który zapoczątkował i wprowadził w życie połączenie jazzu z elementami funku oraz elektroniki a także ”beatu”, stając się zarazem jednym z najbardziej rozpoznawalnych zespołów w karierze Scofielda.

Zespół wystąpi w składzie: John Scofield – gitara, Avi Bortnick– gitara rytmiczna, samples, Andy Hess– bas, Louis Cato– perkusja.

 • Sala Jazzowa Filharmonii – Jam session, godz.22.00