Warszawa stała się jedną z “Wysp”, a to za sprawą 9. Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur, który gościł w stolicy od 25 do 29 września.

Dziesięć Wysp Świata, od Wysp Kanady, przez Irlandię, Reunion, Trynidad i Tobago na Nowej Zelandii skończywszy. Wielu wspaniałych artystów, którzy przez 4 dni przybliżali nam “Kulturę oraz Tradycję” swoich Państw. Było to bardzo piękne i drogocenne doświadczenie. Jednak można zadać pytanie – co to ma taka muzyka wspólnego z jazzem, soulem? Drodzy Czytelnicy, obok takiego Festiwalu nie można przejść obojętnie. Atmosfera, muzycy, instrumenty, na których grają skłaniają nas do refleksji i przemyśleń, a przede wszystkim wzbogacają nas muzycznie. Dlatego też uczestniczyliśmy i objęliśmy patronatem medialnym tegoroczną edycję Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur.

Flet, gitara, skrzypce to tylko część instrumentów, które mogliśmy zaobserwować podczas tegorocznej edycji Festiwalu, a wydobywane z nich dźwięki wprowadzały zgromadzoną publiczność niekiedy w istny trans. Emocje zostały wyzwolone dzięki dźwiękom “Wysp Świata”. Muzyka skoczna, dla większości z nas nieodkryta, aż po wysublimowane, smaczne jazzowe interpretacje z domieszką reggae.

Festiwal Skrzyżowanie Kultur to wydarzenie na skalę europejską, na scenie oprócz “Królowych Rytmu” mogliśmy usłyszeć “Strażników Tradycji” Tenores di Bitti “Mialinu Pira” oraz Danyel Waro. Rozgrzali publiczność do czerwoności. Nie sposób nie wspomnieć o “Mistrzach I Szamanch”. Koncert, którego gwiazdami byli Mistrzowie Warsztatów oraz ich uczniowie. Niezapomniana dawka emocji, połączone siły Mistrzów, dały niezwykłe widowisko, podczas którego mogliśmy przenieść się w najdalsze zakątki świata. Można rzec, że była to muzyczna wędrówka – Dżerba, Irlandia, wyspy Kanady, Nowa Zelandia, Sycylia… a na zakończenie dnia usłyszeliśmy Lindigo.

Doświadczyliśmy naprawdę pięknych chwil goszcząc w Warszawie takie gwiazdy jak Calypso Rose, która swoją witalnością obdarowałaby znaczną część zgromadzonej widowni. 73-letnia artystka, której twórczość porównywana jest do dokonań Arethy Franklin, dała piękny pokaz sztuki wokalnej. “Królowa rytmu” nie szczędziła nam pięknych soulowych kawałków, podobnie piękny występ należał do Moana & The Tribe i jej niecodziennego utworu, pt. “Haha”, z elementami tradycyjnego nowozelandzkiego tańca. Wykonują go m.in. zawodnicy rugby reprezentacji Nowej Zelandii przed każdym meczem. Ten tradycyjny taniec bojowy należy ujrzeć na żywo, można powiedzieć: “ciarki na plecach murowane”, jednakże u części zgromadzonych wywoływał uśmiech na twarzy. W niedzielę na zakończenie mogliśmy usłyszeć The Garifuna Collective & Aurelio Martinez.

[nggallery id=237]

Podczas tegorocznej edycji, pierwszy raz odbył się specjalny projekt zatytułowany “SOUNDS LIKE POLAND”, który był poświęcony polskiej muzyce. “Sounds” to dzień panelowy, na którym poruszano kwestię szans oraz przyszłości polskiej muzyki, dzień ten zwieńczył koncert największych gwiazd polskiej sceny folkowej w namiocie festiwalowym.

9. Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur z nieukrywanym żalem dobiegł końca, kolejna edycja już za rok. Oby powtórzyła sukces tegorocznej edycji, która cieszyła się niesłabnącym zainteresowaniem przez wszystkie dni trwania imprezy. Koncerty, warsztaty oraz namiot festiwalowy zgromadziły dziesiątki fanów muzyki świata… a gdzie odbędziemy kolejną podróż z Festiwalem Skrzyżowanie Kultur dowiemy się niebawem… Do usłyszenia i zobaczenia.

Poniżej prezentujemy jeszcze raz zdjęcia z koncertów.

Moana & The Tribe (Warszawa, 28.09.2013)
[nggallery id=235]

 

Calypso Rose (Warszawa, 28.09.2013)
[nggallery id=234]

 

Lindigo (Warszawa, 27.09.2013)
[nggallery id=233]

 

Koncert Mistrzów (Warszawa, 27.09.2013)
[nggallery id=232]

 

Danyel Waro (Warszawa / 26.09.2013)
[nggallery id=231]

 

Tenores di Bitti Mialinu Pira (Warszawa / 26.09.2013)
[nggallery id=230]

 

Atom String Quartet (Warszawa / 25.09.2013)
[nggallery id=229]

 

Vołosi (Warszawa / 25.09.2013)
[nggallery id=228]

 

Orkiestra Św. Mikołaja (Warszawa / 25.09.2013)
[nggallery id=227]

 

Karolina Cicha (Warszawa / 25.09.2013)
[nggallery id=226]

 

Kwadrofonik (Warszawa / 25.09.2013)
[nggallery id=225]