Koncert Smolika prezentujący muzykę z albumu “The Trip” oraz premiera filmowej wersji tej płyty uświetnią zakończenie tegorocznej edycji MFF Tofifest w Toruniu. Interaktywny film “The Trip” jest zdobywcą “internetowego Oscara” – Webby Award 2013. Reżyser filmu Dawid Marcinkowski odbierze podczas gali zakończenia festiwalu nagrodę specjalną – Flisaka Tofifest.

Smolika nie trzeba przedstawiać żadnemu z fanów dobrej muzyki w kraju. To obsypany nagrodami znakomity autor i producent muzyczny. Podczas zakończenia Tofifest zagra koncert, prezentujący swoje największe hity oraz soundtrack do filmu “The Trip”, autorstwa kolektywu Kissinger Twins. Współtwórcą tego bazującego w Londynie duetu artystycznego jest wywodzący się z Torunia reżyser i specjalista od intermediów – Dawid Marcinkowski. Muzyka Smolika wraz z filmem Marcinkowskiego splatają się w jeden wielki interaktywno-multimedialny projekt swobodnie korzystający z możliwości internetu, muzyki i filmu. Na scenie wraz ze Smolikiem wystąpią między innymi Kasia Kurzawska i Radek “Skubas” Skubja.

“The Trip”, nagrodzony w tym roku internetowym Oscarem czyli Webby Award, jest historią wielkiej mistyfikacji rządu amerykańskiego opowiedzianą przez jednego z jej głównych bohaterów filmowca Jacka Torrance’a, który w 1969 został zatrudniony przez tajne służby, by “zabrać Amerykę na księżyc”. Projekt obejmuje też specjalnie zaprojektowaną nową stronę internetową Andrzeja Smolika i jego interaktywny teledysk, który możesz obejrzeć tutaj.

Smolik TRIP-kopia

Smolik, który zagra 27 października 2013 roku o godzinie 21.00 na scenie Centrum Festiwalowego – klubu Od Nowa – to jeden z najważniejszych artystów na polskiej scenie muzycznej. Przy swoich autorskich projektach współpracował m.in. z: Emmanuelle Seigner, Arturem Rojkiem, Noviką, Miką Urbaniak, Kasią Kurzawską i wieloma innymi. Jego albumy osiągają statusy “Złotych” i “Platynowych” . Smolik jest laureatem wielu nagród branżowych i cieszy się uznaniem krytyków i publiczności. Jest też niekwestionowaną gwiazdą wśród polskich producentów muzycznych. Produkował utwory i płyty dla takich artystów jak: Krzysztof Krawczyk, Kasia Nosowska, Robert Gawliński, Maryla Rodowicz czy Maria Peszek.

Dawid Marcinkowski zasłynął w świecie swoim debiutanckim filmem interaktywnym “Sufferrosa” , pokazywanym na Tofifest 2010 i nominowanym do Europrix oraz Webby Award . Jedna z największych sław światowej reklamy, Ernie Schenck powiedział o Marcinkowskim: “Widzę tu przyszłość Hollywood i pochodzi ona z Polski”.

Artysta odbierze, podczas gali zakończenia festiwalu, Flisaka Tofifest dla wybitnego twórcy związanego z regionem kujawsko-pomorskim. Flisak Tofifest, fundowany tradycyjnie przez prezydenta Torunia Michała Zaleskiego, jest najstarszą nagrodą dla kina regionalnego przyznawaną na polskich festiwalach. Towarzyszy bowiem Tofifest od pierwszej edycji w 2003 roku.

11. edycja Tofifest odbędzie się w Toruniu w dniach 21-27 października. Głównymi donatorami festiwalu są Urząd Miasta Torunia, Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Polski Instytut Sztuki Filmowej i marka Bella.

Skład grupy Smolika: Smolik – syntezatory, Kasia Kurzawska – głos, Radek Skubas Skubja – głos + gitara, Marcin Ułanowski – perkusja (znany m.in ze współpracy z Ulą Dudziak, Moniką Borzym, Kasią Kowalską), Krzysiek Pacan – bas (znany m.in ze współpracy z Ulą Dudziak, Miką Urbaniak), Łukasz Korybalski – trąbka (znany m.in ze współpracy z Anią Dąbrowską).