Wczoraj oficjalnie ruszył 9. Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur, który zaingurowała konferencja prasowa z udziałem Danyela Waro, Moany Maniapoto, Charlote Qamaniq, Kathleen Merritt, a także organizatorów festiwalu.

“Strażnicy tradycji”, czyli drugi dzień 9. Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur, już za nami. Na festiwalowej scenie pojawili się najsłynniejsi śpiewacy Sardynii – Tenores di Bitti Mialinu Pira. Czterej wokaliści to mistrzowie polifonicznego śpiewu cantu a tenore.

[nggallery id=230]

Drugą gwiazdą wieczoru był Danyel Waro – legendarny bard z Reunionu, niewielkiej wyspy na Oceanie Indyjskim. Mocno zabrzmiały jego protest songi przeciwko dominacji kultury francuskiej i dyskryminowaniu ciemnoskórych mieszkańców wyspy. Waro śpiewa po kreolsku, ale jego przepełniony swoistą energią śpiew, porusza słuchaczy na całym świecie. Tak też było w Warszawie.

[nggallery id=231]

Po zakończeniu występów na głównej scenie, w klubie festiwalowym zagrał zespół Wielbłądy.

Trzeciego dnia, 27 września, na scenie głównej Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur odbędzie się Koncert Mistrzów prowadzących tegoroczne warsztaty. Zagra także energetyczny zespół Lindigo z Reunionu miksujący maloya z funkiem i reggae.

W klubie festiwalowym muzykować będą Carmelo Salemi – wirtuoz gry na antycznym flecie pasterskim oraz John Joe Kelly – jeden z najbardziej rozchwytywanych bodhranistów.