Kolejnym artystom, który wystąpi 3 października, będzie Jean-Paul Bourelly oraz grupa, którą współtworzy – Citizen X. Koncert odbędzie się w Klubie Środowisk Twórczych SPATIF.

Skład:
Jean-Paul Bourelly – gitara, wokal, elektronika
Sadiq Bey – wokal, elektronika, instr. perkusyjne
Kenny Martin – perkusja

Jean-Paul Bourelly
Mówi się, że Bourelly to „jeden z największych gitarzystów naszych czasów“. To mistrz łączenia stylów i przekraczania granic. Swoje wszechstronne, wieloplatformowe podejście do muzyki sam woli zamykać w pojęciu jednego muzycznego języka, wewnętrznie nierozerwalnego. Tym samym przeciwstawia się powszechnemu, komercyjnemu sztywnemu podziałowi na jazz, blues, rock i awangardę.

Współtwórca projektu „Citizen X“. Urodzony w Chicago. Duży wpływ wywarli na niego najwięksi muzyczni odkrywcy z południowej części miasta, jak Phil Cohran, Pete Cosey, Von Freeman. Swój światopogląd zaczął kształtować wokół oświeceniowej, uświadamiającej siły muzyki. Jako nastolatek przeniósł się ze swoim avant-bluesem do Nowego Jorku i zaczął występować z Elvinem Jonesem, Butchem Morrisem, Royem Haynesem, Pharoah Sandersem i The Last Poets. Nagrał 17 płyt, w tym „Gypsys Re-Loaded“ z Melvinem Gibbsem i Calvinem Westonem, „CutMotion“ i psychodeliczny afro-bluesowy „Boom Bop“ z Archiem Sheppem. Zakładał też mnóstwo różnorakich grup, w których występowały takie znakomitości, jak senegalski perkusista Doudou Ndiaye Rose, przez Stone Raiders z Darrylem Jonesem i Willem Calhounem, do etiopskiej kolaboracji „Sheba Project“ i ostatniego projektu „Blueswakadolo“, zainspirowanego idealistyczną nowoczesną wizją Mali.

Sadiq jest współtwórcą projektu „Citizen X“. Swoją społeczną podróż rozpoczął słowem mówionym i poezją na eksperymentalnej scenie w Detroit, w okresie tuż po rozruchach. Współpracował z artystami takimi jak Faruq Z. Bey, Kenny Cox, poetą Dudley Randallem i perkusistą, Royem Brooksem. Był głosem i mentorem stojącym za „Nu Blaxploitation“ i „Tuskegee Experiments“ Dona Byrona, „The Othello Syndrome“ Uriego Caina, i w swoim własnym projekcie, „Fire in Zeroland (a Tribute to Sun Ra)“. W 2008 roku został laureatem nagrody Berlin Studio Project za elektroniczno-akustyczną płytę „Slow the Ear“ (Allzeit Musik).

Kenny Martin to perkusista pochodzący z nowojorskiego Queens, z dzielnicy Jamaica. Jest członkiem „Citizen X“ od czterech lat. W Nowym Jorku uczył się pod okiem Wesa Landersa, Billego Cobhama, Jacka de Johnetta i Narady Michaela Waldena. Wiele lat współpracował z formacją Defunkt oraz Billem Bickfordem i Liquid Hips. Porusza się w obrębie mieszanki funku i fusion, a mocna „klepa“ uczyniła z niego jednego z najbardziej rozchwytywanych perkusistów w Niemczech. Wystąpił też na bestsellerowej płycie „Stadtaffe“ Petera Foxa, niemieckiej gwiazdy sceny reagge-hiphopowej.