Międzynarodowy zespół Rafała Sarneckiego wybiera się na koncerty do Chin. Trasa koncertowa, w okresie od 12 do 21 września, obejmie swoim zasięgiem główne miasta takie jak Pekin, Szanghaj oraz Tianjin. Będzie to dość wyjątkowe przedsięwzięcie muzyków z Polski, Chin oraz USA. Repertuar koncertów będzie składał się z kompozycji lidera zespołu – Rafała Sarneckiego, pochodzących z trzech nagranych przez niego płyt. Razem z Rafałem wystąpią muzycy mieszkający na stałe w Pekinie – Chińczycy oraz Amerykanie. Będą to czołowi muzycy pekińskiej sceny jazzowej. W programie trasy koncertowej przewidziano 5 koncertów jazzowych oraz 3 wykłady połączone z warsztatami muzycznymi prowadzonymi przez Rafała. Trasa została zorganizowana dzięki wsparciu Instytutu Adama Mickiewicza.

Rafał Sarnecki QuintetRafał Sarnecki – gitara (PL); Nathaniel Gao – saksofon altowy (USA); Xia Jia – fortepian (Chiny); Zhang Ke kontrabas (Chiny); Alex Morris – perkusja (USA)

Trasa:

  • 12.09 Koncert w Jianghu Bar – PEKIN
  • 13.09 Wykład w Tianjin Conservatory oraz koncert w Xian Art Center – TIANJIN
  • 15.09 Koncert w JZ Club – SZANGHAJ
  • 16.09 Wykład w szkole JZ – SHANGHAJ
  • 17.09 Wykład w Bejing Contemporary Music Academy – PEKIN
  • 20.09 Koncert w Zajia – PEKIN
  • 21.09 Koncert w East Shore – PEKIN

rafal_sarnecki_-_photo_2_(by_filip_bYazYejowski)__large

Rafał Sarnecki – gitarzysta jazzowy, kompozytor, aranżer, urodzony w 1982 roku w Warszawie. Już w 2002 roku został zauważony na Międzynarodowym Konkursie Gitarzystów Jazzowych Guitar City 2002, gdzie otrzymał pierwszą nagrodę. Od 2005 roku mieszka w Nowym Jorku, gdzie po otrzymaniu stypendium naukowego rozpoczął studia na prestiżowym wydziale jazzu w New School University. Studia te ukończył z wyróżnieniem. Kontynuując naukę w Nowym Jorku w maju 2010 roku ukończył również studia magisterskie na wydziale jazzu w Queens CollegeCUNY. Koncertował w wielu krajach Europy, w Izraelu oraz na wschodnim i zachodnim wybrzeżu USA. Miał zaszczyt wystąpić na scenie obok takich gwiazd polskiej i światowej sceny jazzowej jak: Gary Thomas, BenWendel, Janusz Muniak, Wojciech Karolak, Aga Zaryan, Adam Pierończyk czy Zbigniew Wegehaupt.

Na początku 2008r Rafał nagrał z własnym kwartetem swoją pierwszą autorską płytę zatytułowaną: „Songs From A New Place”. Płyta zawiera kompozycje Rafała i ukazała się w sklepach w październiku 2008r. W 2009 roku była nominowana do nagrody FRYDERYK 2009 w kategorii „Jazzowy Debiut Fonograficzny Roku.” W lutym 2011 ukazała się druga płyta zatytułowana „The Madman Rambles Again”. Płyta została wydana przez prestiżową hiszpańską wytwórnię Fresh Sound New Talent i jest aktualnie w dystrybucji w wielu krajach Europy, Azji oraz Ameryki Północnej i Południowej. Wśród artystów, którzy nagrywali dla tej wytwórni są takie gwiazdy muzyki jazzowej jak Brad Mehldau czy Esperanza Spaulding. Nowy album zdobył już wiele pozytywnych recenzji w prasie zarówno polskiej jak i zagranicznej. Amerykański portal internetowy All About Jazz wymienił „The Madman RamblesAgain” wśród najciekawszych albumów jazzowych 2011 roku. Czasopismo “Hi-Fi i Muzyka” przyznało płycie „Wyróżnienie Roku 2011”.

„Bardzo ciekawa płyta, świetnie napisana, doskonale zagrana. Rafał Sarnecki to kompozytor i muzyk o którym na pewno usłyszymy. Czuje się nowojorski touch. Kompozycje są spójne, ciekawe. Doskonale się tego słucha. Bomba. Gorąco polecam.” – Tomasz Stańko o płycie „The Madman Rambles Again”

„Kompozycje własne Sarneckiego łączą górnolotny liryzm, właściwy polskiej kulturze muzycznej, z niespotykanym, całkowicie rozbrajającym sposobem budowania długich i zawiłych fraz muzycznych”. – Howard Reich, 9.11.2010. Chicago Tribune