Tomasz Stańko & Kroke oraz Krzysztof Kiljański największymi gwiazdami czwartego dnia Festiwalu Singera 2013 roku. Tegoroczna edycja festiwalu jest na półmetku, tego dnia będziemy mieli okazję usłyszeć dużo muzyki. Po wczorajszym wstapniałym występie Sióstr Rajfer dzisiaj będziemy mogli usłyszeń Tomasza Stańko, któremu towarzyszyć będzie zespół Kroke; jest to niewątpliwie jeden z najciekawszych i najbardziej wyczekiwanych koncertów Festiwalu. Nie sposób jednak nie wspomnieć, iż w Klubie Mamele odbędzie się również spektakl muzyczny Danuty Stankiewicz zatytułowany “Warszawo Ma”. Na zakończenie tego wspaniałego dnia będziemy mogli usłyszeć Krzysztofa Kiljańskiego.

Poniżej prezentujemy program czwartego dnia festiwalu:

 • godz. 17.00 Żydowski salon literacki: “To, co zostaje”

Rozmowę z Piotrem Pazińskim prowadzi Remigiusz Grzela Piotr Paziński – dziennikarz, eseista, krytyk literacki i tłumacz, red. naczelny miesięcznika „Midrasz”, autor kilku książek. Jego „Pensjonat” został nagrodzony m.in. Europejską Nagrodą Literacką. Mała scena Teatru Żydowskiego, I piętro, Plac Grzybowski 12/16; Wstęp po potwierdzeniu obecności, tel. 22 620 55 85; 652 16 48.

 • godz. 17.00 Próżna–Hoiz zaprasza

„Muzyka ze skarbnicy żydowskiej”; Próżna-Hoiz, ul. Próżna 14.

 • godz. 17.30 „WARSZAWO MA”

Spektakl muzyczny w wykonaniu Danuty Stankiewicz z akompaniamentem zespołu klezmerskiego. Przedsięwzięcie sceniczne oparte na twórczości polskich artystów pochodzenia żydowskiego, tworzących w Warszawie lub o Warszawie przed, w czasie i po wojnie. Dominują w nim utwory nostalgiczne, ale pojawiają się w nim także piosenki radosne i pogodne. Ulotność, zmienność i bogactwo nastrojów kreowanych na scenie przez artystkę doskonale współgra z oprawą wizualną i muzyczną spektaklu, dopełnianą przez efekty audiowizualne. Spektakl zdobył kilka prestiżowych nagród, m.in. odznakę „Zasłużony dla Warszawy” oraz dyplom „Złoty Liść Retro 2010“ za utrwalanie przedwojennego folkloru warszawskiego i piosenek żydowskich.

Danuta Stankiewicz (pseud. art. DANQA) – polska piosenkarka, absolwentka m.in. Uniwersytetu Muzycznego i Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Warszawie, stypendystka Rządu Francuskiego w Paryżu oraz polskiego Ministerstwa Kultury, laureatka odznaki “Gloria Artis”. Występowała m.in. w poznańskim Kabarecie „TEY“, koncertowała w ponad 30 krajach świata, uczestniczyła prawie w 9 tysiącach koncertów i wydała 19 płyt solowych. Była nagradzana na wielu festiwalach krajowych i zagranicznych. Klub Mamele, Plac Grzybowski 12/16; Bilety (20 zł) do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 1 sierpnia 2013 r., tel. 22 850 56 56 oraz www.eventim.pl.

 • godz. 18.00 Żydowski salon literacki

„Rabin bez głowy i inne opowieści z Chełma” Menachema Kipnisa – spotkanie z Bellą Szwarcman-Czarnotą, tłumaczką polskiego wydania. „W każdym zakątku świata, w którym mieszkają Żydzi, wszyscy wiedzą o Chełmie i znają chełmskie opowieści. Obraz tego miasta jest tak mocno utrwalony w wyobraźni, że gdy tylko zdarzy się coś komicznego i zarazem absurdalnego, od razu pada stwierdzenie: – Zaiste, to historia prosto z Chełma!” (fragm. wstępu autora).

Menachem Kipnis – wybitny śpiewak i kantor, znakomity fotograf, zbieracz folkloru, jeden z najpopularniejszych warszawskich Żydów. Zmarł w 1942 roku w getcie warszawskim.

Bella Szwarcman-Czarnota – filozofka, tłumaczka, redaktorka miesięcznika „Midrasz”, autorka książek „Znalazłam wczorajszy dzień”, „Mocą przepasały swe biodra” i „Cenniejsza niż perły”. (Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9).

 • godz. 18:00 „Farma Żydowska na Witolinie, historia, ciekawostki, pozostałości”

Spacer z Katarzyną Chudyńską-Szuchnik; Zbiórka: Plac Szembeka, czas spaceru 1,5–2 godz.

 • godz. 18.30 Klub Miłośników Kultury Żydowskiej

„Przepisy na czas kryzysu” – wykład Agnieszki Witkowskiej-Krych o przepisach kulinarnych publikowanych na łamach „Gazety Żydowskiej” wydawanej w getcie warszawskim.Agnieszka Witkowska-Krych – kulturoznawczyni, hebraistka i edukatora. Pracuje w Ośrodku Dokumentacji i Badań „Korczakianum”. Od lutego 2013 prowadzi w Centrum Kultury Jidysz Muranowski Dyskusyjny Klub Literacki; Próżna-Hoiz, ul. Próżna 14.

 • godz. 18.45 Przegląd filmowy

Żydzi polscy – portret filmowy”

 • godz. 18.45 „…gdzie mój starszy syn Kain” (Polska 1999, 52 min.)

Reż. i scen.: Agnieszka Arnold; zdj.: Roman Płocki. Żyjący dziś w Izraelu Ariel Chazan był małym chłopcem, kiedy wraz z rodziną ukrywał się u rodziny Białych we wsi Zawisty. Pewnego dnia matka z najstarszym synem poszła do wsi po jedzenie. Ariel pobiegł za nimi. Schował się w snopku siana i stamtąd zobaczył śmierć matki, a potem brata, zastrzelonych dla zdobycia prowiantu, który ze sobą nieśli. Po śmierci matki, wraz z drugim bratem wrócił do Białych. Ukrywało się tam szesnaście osób. Po latach Ariel odnalazł Jadwigę Siekierko, córkę swego wybawiciela, żyjącą bardzo skromnie we wsi Boguty Milczki. Zaprosił ją do siebie. Dla pani Jadwigi podróż do Ziemi Świętej stała się najważniejszym wydarzeniem w życiu.

 • godz. 20.00 „Życie za życie” (Polska 2007, 31 min.)

Reż. Arkadiusz Gołębiewski, Maciej Pawlicki; scen.: A. Gołębiewski; zdj.: A. Gołębiewski, Artur Frątczak. Film składa się z dziesięciu historii o Polakach, którzy zginęli, ratując Żydów w czasie II wojny światowej. Jak podkreślał jego pomysłodawca i producent Maciej Pawlicki, obraz powstał z głębokiej potrzeby odpowiedzi na dramatyczną niewiedzę na temat ludzi, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej w kraju, gdzie za ukrywanie Żyda groziła kara śmierci. Wymierzano ją całym rodzinom, które mimo wszystko podejmowały ryzyko, żeby pomagać prześladowanym.

Impreza towarzysząca organizowana we współpracy z Filmoteką Narodową; Kino Iluzjon, ul. Narbutta 50a; Bilety w cenie 11-15 zł do nabycia w kasie kina, rezerwacje: iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl; tel. 22 462 72 60.

 • godz. 19.00 „Żydowska demonologia oraz mityczne stwory w tradycji żydowskiej”

Wykład Tomasza Krakowskiego;poza możliwością poznania poszczególnych demonów, pojawiających się w komentarzach do Tory, w Talmudzie i midraszach, a także ich funkcji i sposobu działania, podczas wykładu dowiemy się też, jak ich unikać i jak je poskromić. Kawiarnia Chmury, ul. 11 Listopada 22.

 • godz. 19.00 UROCZYSTY KONCERT

TOMASZ STAŃKO NEW YORK QUARTET (USA) z udziałem zespołu KROKE (Polska), gościnnie: Sławomir Berny (perkusja). Spotkanie różnych muzycznych światów. W części pierwszej Stańko jako solista-improwizator prowadzić będzie dialog z nawiązującymi do tradycji klezmerskiej frazami granymi przez Kroke. W części drugiej zaprezentuje swój nowy kwartet, z którym nagrał „Wisławę”, album pełen sugestywnych motywów, natchnionego grania i brawurowych improwizacji – dźwięków, jakimi New York Quartet brzmi na żywo. Lirycznej i drapieżnej trąbki lidera, nasyconej południowym temperamentem stylistyki pianisty Davida Vierllesa, wyrafinowanego poczucia czasu sekcji rytmicznej basisty Thomasa Morgana i perkusisty Geralda Cleavera. Oprócz repertuaru z albumu „Wisława”, zespół zagra nową kompozycję Stańko, napisaną specjalnie na tę okazję.

Tomasz Stańko – polski trębacz i kompozytor jazzowy – genialny, oryginalny i twórczy. Od niemal dekady regularnie pojawia się w pierwszej dziesiątce trębaczy prestiżowej ankiety amerykańskiego magazynu „Down Beat”, New York Times pisze o nim: „trębacz wolności ducha, myśli i jazzu”. Stańko zaczął grać pod koniec lat 50. w Krakowie. Obecnie swój czas dzieli między Warszawę i Nowy York, gdzie mieszka i tworzy od 2008 roku. Współpracował m.in. z Krzysztofem Komedą, Adamem Makowiczem, Edwardem Vesalą, Cecilem Taylorem, Bobo Stensonem, Andersem Jorminem, Tonym Oxley’em, Lee Konitzem i Craigiem Tabornem. Jako lider wydał 37 albumów, m.in. takie tytuły jak „Balladyna”, „Litania” „Soul of Things” i „Suspended Night”, jest też autorem muzyki do wielu filmów i spektakli teatralnych.

Kroke – trio Tomasza Kurkuby (altówka), Jerzego Bawoła (akordeon) i Tomasza Lato (kontrabas), o którym mówi się: „na żywo są mrożąco krew w żyłach genialni” (Jon Lusk, BBC). Artyści od początku tworzyli muzykę mocno osadzoną w tradycji klezmerskiej z silnymi wpływami bałkańskimi, by z czasem wzbogacić ją o elementy jazzu i word music, tworząc swój własny, charakterystyczny styl. Współpracowali m.in. z Peterem Gabrielem, Nigelem Kenedym, Edytą Geppert, Krzysztofem Herdzinem, orkiestrą Sinfonietta Cracovia, norweskim triem Tindra, hiszpańskim skrzypkiem Diego Galazem oraz Mają Sikorowską. Zespół wydał kilkanaście albumów, z których „The Sounds of the Vanishing World” otrzymał prestiżową Nagrodę Niemieckiej Krytyki Płytowej za rok 2000 a „Ten Pieces to Save the World” był na 2. miejscu europejskiej listy World Music Charts.

Wejściówki (25 zł) do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od1 sierpnia 2013 r., tel. 22 850 56 56 oraz na www.eventim.pl. Miejsca nie są numerowane; Kościół Wszystkich Świętych, Plac Grzybowski 3/5.

 • godz. 21.00 „Powrót” – koncert Krzysztofa Kiljańskiego

Akompaniament: Rafał Karasiewicz (instrumenty klawiszowe), Artur Lesicki (gitara), Mariusz Mocarski (perkusja), Bartosz Szetela (gitara basowa). Nastrojowy koncert Krzysztofa Kiljańskiego, na którym Artysta zaprezentuje utwory z wydanej w kwietniu 2013 r. przez KAYAX płyty „Powrót”- akustycznego, wielobarwnego albumu z autorskimi propozycjami Krzysztofa i Jego przyjaciół. Niespodzianką będą utwory przygotowane specjalnie na Festiwal Warszawa Singera – piosenki Jonasza Kofty i kilka oryginalnych, żydowskich utworów.

Krzysztof Kiljański – jest jednym z najciekawszych i najbardziej utalentowanych polskich wokalistów. Jego niepowtarzalny, głęboki baryton porusza zmysły i serca nawet najbardziej wybrednej publiczności.

Zawsze elegancki, męski. Bywa nazywany polskim Sinatrą. Muzyczną karierę rozpoczął w pierwszej połowie lat 90. jako wokalista jazzowy. Z tego okresu ma na koncie kilka najwyższych wyróżnień w tej kategorii m.in. Złotą Tarkę na Old Jazz Meeting. Komercyjne sukcesy zaczął odnosić o dekadę później. Jego pierwszy autorski album stworzony wraz z Witkiem Cisłą- płyta „In The Room” w 2005 roku zyskał status Platynowej Płyty (niemal 100 tysięcy sprzedanych egzemplarzy). Piosenka „Prócz Ciebie, Nic” – duet z Kayah i największy przebój Kiljańskiego, do dziś gości na antenach niemal wszystkich rozgłośni radiowych w Polsce i stał się już evergreenem. Ogromny sukces odniosły również nagrania Kiljańskiego z projektem Yugopolis („Dzień Pomyłek”, „Dla Siebie Sami”), w których wyczarował mistrzowsko bałkańską nostalgię.

W 2012 roku Kiljański na nowo odkrył znane i nieznane piosenki Jonasza Kofty, które umieścił w albumie „Barwy Kofty”. Wielokrotnie występował na największych Festiwalach Polskiej Piosenki. Jest zdobywcą Fryderyków dla Najlepszego Wokalisty i za Przebój Roku. Ma na koncie Super Jedynkę za Przebój Roku i wiele innych nagród. Obecnie pracuje nad akustycznym projektem jazzowym oraz przygotowuje materiał na kolejną autorską płytę.

Duża scena Teatru Żydowskiego, Plac Grzybowski 12/16; Bilety (50, 70 zł) do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 1 sierpnia 2013 r., tel. 22 850 56 56 oraz www.eventim.pl.

 • godz. 21.00 Przystanek poezja: Jeszaje Szpigel

Wybrane teksty czyta Marcin Błaszak – aktor Teatru Żydowskiego w Warszawie, akompaniament: Dariusz Falana (klarnet). Jeszaje Szpigel (1906-1911) – pochodził z Łodzi. Otrzymał tradycyjnie wychowanie religijne. W latach 20. uczył w szkołach Centralnej Żydowskiej Organizacji Szkolnej (CISzO). W czasie zagłady stracił żonę i córke. W 1951 roku wyjechał do Izraela, tam też zmarł.; Klub Skład Butelek, ul. 11 listopada 22.