Dzisiaj w sklepach muzycznych pojawił się debiutancki album jednej z najlepszych grup młodej polskiej sceny jazzowej – HIGH DEFINITION QUARTET. Płyta HOPASA z kompozycjami Piotra Orzechowskiego, znanego jako Pianohooligan, sygnowana jest prestiżowym logo EmarcyRecords / Universal Music Polska. Realizację projektu wsparł Narodowy Instytut Audiowizualny.

High Definition cover

Debiutancki krążek High Definition jest dziełem odważnym, różnorodnym i zaskakująco dojrzałym. Ta odwaga manifestuje się na wiele sposobów. Przede wszystkim zespół nie sięga bezpośrednio do wzorów wypracowanych przez epokowe formacje jazzu, próbując – z dobrym skutkiem – tworzyć własny język i estetykę. Będąc grupą zorientowaną na nowoczesność, High Definition nie idzie jednak w kierunku dekonstrukcji języka muzycznego i prostego negowania jazzowej idiomatyki. Muzyka kwartetu zachowuje silną więź z tradycją, odwołuje się do konkretnych stylów i kierunków. Wszystko to powoduje, że estetykę zespołu trudno przyporządkować do jednej kategorii – High Definition wpisuje się w szeroki nurt nowoczesnej muzyki improwizowanej, otwartej na współczesne trendy jazzu akustycznego i zdobycze awangardy XX wieku.

Muzycy zespołu za główny czynnik formotwórczy przyjęli kontrast, który przenieśli na wszystkie elementy utworu – od dynamiki, poprzez tempa, warstwę metrorytmiczną po fakturę i kolorystykę. Projekt zaproponowany przez High Definition uderza bogactwem muzycznych zdarzeń, kolorem, aurą, czymś niedopowiedzianym, budującym się ponad dźwiękami. Całość, zbudowana na wyrazistych motywach melodycznych i szybko zmieniających się metrach doskonale ilustruje umiejętności członów zespołu i talent kompozytorski Piotra Orzechowskiego.