Festiwal Singera trwa w najlepsze. Dzisiaj rozpoczyna się trzeci dzień z dziewięciu, które zostały zaplanowane w tegorocznej edycji, 26 sierpnia króluje literatura, sztuki plastyczne. Wykłady oraz dzień otwarty Uniwersytetu Trzeciego Wieku Teatru Żydowskiego. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym programem oraz do uczestnictwa w Festiwalu!

Festiwal.plakat.2013-kopia

 • godz. 12.00-17.00 Dzień otwarty Uniwersytetu Trzeciego Wieku Teatru Żydowskiego – Centrum Kultury Jidysz.

Miejsce edukacji i spotkań dla seniorów zainteresowanych historią i kulturą żydowską powstało w marcu 2006 r. z inicjatywy Gołdy Tencer i Fundacji Shalom. Działa nieprzerwanie do dziś, gromadząc co roku blisko 200 słuchaczy. W każdym semestrze odbywa się tu około 40 wykładów i 500 warsztatów. Słuchacze UTW mają też wspaniałe warunki aby realizować swoje liczne pasje artystyczne.
W programie:

 • godz. 12.00 „Drzewo Życia”Warsztaty plastyczne poprowadzi Anna Maria Czubaczyńska

Drzewo, jako ważny element występujący w judaizmie i chrześcijaństwie, jest częstym tematem w plastyce. Jest symbolem nieśmiertelności, ale też wyobrażeniem mocy, zdrowia i realizacji marzeń. Na tych zajęciach każdy będzie miał szansę stworzyć swoje własne idealne drzewo.

 • godz. 13.30 Pokaz i warsztaty tańca izraelskiego poprowadzi Jolanta Dżugan-Bart

Przepiękne układy taneczne do żywiołowej muzyki izraelskiej pozostawiają niezapomniane wrażenia. Zajęcia w ramach UTW prowadzi niezwykła tancerka Monika Leszczyńska.

 • godz. 14.30 Warsztaty wycinanki żydowskiej poprowadzi Wiesława Rawska-Tejszerska

Tradycja wycinanki żydowskiej sięga wieków średnich, zawsze była związana z religią i służyła do ozdoby domu. Na co dzień słuchacze UTW wykonują przepiękne prace pod okiem Moniki Krajewskiej, uznanej twórczyni i autorytetu w tej dziedzinie.

 • godz. 16.00 Występ kabaretu „Golden Age”

Zespół istnieje od 2006 r., od początku prowadzony jest przez Ernestynę Winnicką, aktorkę Teatru żydowskiego. Oprócz kabaretu w programie zespołu są też spektakle teatralne. „Golden Age” występował na senioraliach, juwenaliach, festiwalach i przeglądach twórczości seniorów, każdorazowo otrzymując nagrody i wyróżnienia.

Ponadto: Wystawa prac studentów UTW (wycinanka żydowska, malarstwo); Zapisy na UTW, na rok akademicki 2013/14; Centrum Kultury Jidysz, ul. Andersa 15

 • godz. 17.00 „Magia w tradycji żydowskiej”

Amulety, zaklęcia, talizmany i uzdrowienia” – wykład Tomasza Krakowskiego. Wykład przedstawiający skrócony obraz tego, co można nazwać „żydowską ezoteryką”, a także prezentację różnych postaw wielkich rabinów i mędrców żydowskich względem amuletów, talizmanów czy kontaktu z zaświatami oraz omówienie różnych rodzajów amuletów i talizmanów.

Tomasz Krakowski – ekspert z dziedziny religii żydowskiej oraz starożytnych i średniowiecznych pism żydowskich, wieloletni edukator Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Warszawie.

Ukończył filozofię na Uniwersytecie Warszawskim, studiował w Jesziwie HaMivtar Orot oraz w Jesziwe Torah BeCijon w Izraelu. Współpracował z Religią TV przy cyklu programów „Lekcja religii” a obecnie z Muzeum Historii Żydów Polskich przy nowo powstającej wystawie; Austriackie Forum Kultury, ul. Próżna 7/9

 • godz. 17.30 Próżna-Hoiz zaprasza

„Muzyka ze skarbnicy żydowskiej”; Próżna-Hoiz, ul. Próżna 14

 • godz. 17.30 „Opowiadania nie tylko dla dzieci”

Spektakl na podstawie prozy I. B. Singera. Adaptacja i reżyseria: Paweł Paszta; Występują: Monika Chrząstowska i Jerzy Walczak, wiolonczela: Aleksandra Monkiewicz. Niesamowite baśniowe opowiadania I.B. Singera potrafią rozbudzić nawet najbardziej ospałą wyobraźnię. Spektakl przenosi widza do świata pachnącego dzieciństwem, gdzie przy chanukowej świecy płynie opowieść o pięknych i strasznych odcieniach życia.

Paweł Paszta – dramaturg i reżyser, ukończył Wydział Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie. Wyreżyserował m.in. czytanie performatywne „Chleb powszedni. Wspomnienia żydowskich Dzieci”, na podstawie książki „Dzieci żydowskie oskarżają”. Spektakl „Koszałki opałki”, oparty na mało znanych tekstach Janusza Korczaka, jest wciąż grany w Teatrze Żydowskim.

Monika Chrząstowska – aktorka Teatru Żydowskiego. Współpracowała z Teatrem Rozrywki w Chorzowie, Teatrem Rampa oraz Teatrem Telewizji. Można ją także usłyszeć w autorskich recitalach, gdzie wykonuje m.in. utwory jazzowe.

Jerzy Walczak – aktor teatralny i filmowy, związany z Teatrem Żydowskim. Współpracował z takimi reżyserami jak Agnieszka Holland, Jerzy Kawalerowicz, Andrzeja Wajda, Piotr Cieplak, Michał Zadara, Dorota Ignatjew, Maciej Wojtyszko, Juliusz Berger. W 2009 roku otrzymał brązowy medal Zasłużony Kulturze – Gloria Artis.

Spektakl dla dzieci od lat 6 i dorosłych; Klub Mamele, Plac Grzybowski 12/16; Bilety (20 zł) do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 1 sierpnia 2013 r., tel. 22 850 56 56 oraz www.eventim.pl; Spektakl dla dzieci od lat 6 i dorosłych.; Klub Mamele, Plac Grzybowski 12/16

 • godz. 18.00 Żydowski salon literacki

Promocja książki „Wolne” Remigiusza Grzeli. W spotkaniu udział wezmą m.in.: Julia Hartwig, Teresa Nawrot, Alina Świdowska, Wanda Wiłkomirska i mąż Teresy Torańskiej – Leszek Sankowski, prowadzenie: Jerzy Kisielewski. „Wolne” to zbiór dwunastu rozmów z kobietami: Krystyną Chiger, Julią Hartwig, Agnieszką Holland, Hanną Krall, Henryką Krzywonos, Magdą Łazarkiewicz, Teresą Nawrot, Zofią Posmysz, Ireną Rybczyńska-Holland, Aliną Świdowską, Teresą Torańską, Wandą Wiłkomirską, z których każda wybrała swoją drogę do wolności.

Remigiusz Grzela – poeta, prozaik, dramaturg, dziennikarz. Autor książek „Rozum spokorniał. Rozmowy z twórcami kultury”, „Bagaże Franza K. czyli podróż, której nigdy nie było”, „Bądź moim Bogiem”, dedykowanej postaci Wiery Gran, „Hotel Europa. Rozmowy”, „Spełniony” – wywiadu-rzeki z Marianem Kociniakiem. Jest też autorem sztuk teatralnych: „Na gałęzi”, „Biografia”, „Uwaga – złe psy!”, „Naznaczeni”, „Błękitny diabeł”, „SM”, „First Lady” i „Oczy Brigitte Bardot”. Mała scena Teatru Żydowskiego, I piętro, Plac Grzybowski 12/16

 • godz. 18.00 Koncert Sióstr Rajfer (Izrael)

Klub Pardon, To Tu, Pl. Grzybowski 12/16

 • godz. 18.30 Klub Miłośników Kultury Żydowskiej

„Chasydyzm wobec współczesnych mediów” – wykład Marka Tuszewickiego; Marek Tuszewicki – doktorant Instytutu Judaistyki UJ, miłośnik, propagator i tłumacz literatury żydowskiej; Próżna-Hoiz, ul. Próżna 14

 • godz. 18:30 „Ślady Wielkiej Synagogi na Tłomackiem we współczesnej tkance miejskiej Warszawy”

Spacer z Katarzyną Chudyńską-Szuchnik

Katarzyna Chudyńska-Szuchnik – dziennikarka, blogerka (http://warsoff.blox.pl/), przewodniczka miejska specjalizująca się w oprowadzaniu po warszawskiej Pradze oraz alternatywnym zwiedzaniu Warszawy. Opracowuje autorskie trasy spacerów (filmowa Warszawa, artystyczna Praga, szlakiem kapliczek podwórkowych), autorka tras zwiedzania szlakiem ciekawych Warszawianek (Praga Północ, Praga Południe) opublikowanych w przewodniku „Warszawa kobiet”.
Zbiórka: przed wejściem do Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki, Pl. Małachowskiego 3,
czas spaceru – 2 godz. Uczestnicy wycieczki proszeni są o zabranie jednorazowego biletu komunikacji miejskiej – wystarczy 20-minutowy.

 • godz. 18.30 Przegląd filmowy

„Żydzi polscy – portret filmowy”

 • godz. 18:30 „Sabra” (Polska 1934, 84 min)

Reż.: Aleksander Ford; scen.: Olga Ford, A. Ford; zdj.: Frank Weihmayer; wyk.: Hanna Rowina, Ewsej Bertonoff, A. Meskin, Bar Adon, R. Klatzkin (lektor). Do Palestyny przybywa grupa żydowskich imigrantów z Polski. Kupują kawałek ziemi i rozpoczynają jej ujarzmianie. Pustynne warunki życia i nieludzki wysiłek doprowadzają do konfliktów, nawet do obłędu i śmierci. Arabowie podczas rytualnych obrzędów błagają Allacha o deszcz, lecz modły przeradzają się w szał nienawiści do Żydów. Ruszają do obozowiska osadników, którzy świętują pierwsze zwycięstwo − dokopali się do wody. Krwawa bójka zostaje przerwana, gdy Arabowie dowiadują się o bezcennym odkryciu.

 • godz. 20.15 „Judeł gra na skrzypcach” (Polska 1936, 92 min)

Reż.: Jan Nowina-Przybylski, Józef Green; scen.: J. Green; zdj.: Jakub Joniłowicz; wyk.: Molly Picon, Maks Bożyk, Samuel Landau, Symche Fostel, Maks Brin (lektor)

Judeł, dziewczyna przebrana za chłopca, wędruje ze starym ojcem. Ona śpiewa i gra na skrzypcach, on na kontrabasie. W kolejnym miasteczku spotykają podobny duet: chłopiec gra na skrzypcach, jego ojciec na klarnecie. Najpierw konkurują ze sobą, po pewnym czasie tworzą jednak jeden zespół. Wkrótce Judeł zakochuje się w chłopcu, lecz on nie zwraca na nią uwagi. Wszyscy razem docierają do Warszawy, gdzie Judeł przez przypadek trafia na scenę i odnosi wielki sukces. Dopiero teraz chłopak dowiaduje się, że Judeł jest dziewczyną. Oboje wyznają sobie miłość. Mają się odbyć ich zaręczyny, ale ona otrzymuje kontrakt na wyjazd do Ameryki. Prelekcję przed filmem wygłosi Grażyna M. Grabowska – Z-ca Dyrektora Filmoteki Narodowej; Impreza towarzysząca organizowana we współpracy z Filmoteką Narodową; Kino Iluzjon, ul. Narbutta 50a

Filmy z polskim lektorem, bilety w cenie 11-15 zł do nabycia w kasie kina, rezerwacje: iluzjon.rezerwacje@fn.org.pl; tel. 22 462 72 60

 • godz.19.00 Start Festiwalu Warszawa Singera w Składzie Butelek
 • godz.19.00-19.20 Degustacja wina izraelskiego
 • godz.19.30 Pokaz filmów

„I to wszystko zamienia się w taniec” (Polska, 2009, 44 min); Reżyseria.: Henryka Dobosz-Kinaszewska, Adam Kinaszewski, scenariusz: Henryka Dobosz-Kinaszewska, produkcja: AK Television. Bohaterem filmu jest tancerz i aktor Feliks Fibich, który po II wojnie światowej, wraz z żoną Judith Berg, poświęcił się kultywowaniu poprzez taniec tradycji chasydzkiej oraz kultury i języka jidysz. Po 50 latach Feliks Fibich powraca ze Stanów Zjednoczonych do kraju swojego dzieciństwa, by uczyć młodych polskich Żydów utraconej tradycji.

„Zid parch” (Izrael, 2011, 43 min); Reżyseria: Dorel Gillerman. Dorel (29) – student sztuki wizualnej, który nie rozstaje się ze swoją kamerą, postanawia opuścić swoje rodzinne miasto – Tel Awiw, żeby studiować reżyserię filmową w Polsce. W ramach przygotowań do podróży, postanawia wprowadzić się na jakiś czas do swoich ocalałych z Holocaustu dziadków, by pouczyć się od nich języka polskiego. Jednak różnica pokoleniowa tworzy konflikty, ból i poczucie niesmaku między dziadkiem – syjonistą, bohaterem wojennym, założycielem państwa Izrael – i Dorelem, rozproszonym marzycielem-hedonistą, poszukującym (bez pośpiechu) nowej rzeczywistości, poza Izraelem.

Impreza towarzysząca; Klub Skład Butelek, ul. 11 listopada 22

 • godz. 19.00 „YENTL”

Spektakl Teatru Żydowskiego z Bukaresztu (Rumunia). Reżyseria: Erwin Simsensohn, muzyka: Vlaicu Golcea, scenografia: Alina Herescu. Obsada: Raluca Aprodu, Nicolae Botezatu, Geni Brenda, Marius Calugarita, Nicolae Calugarita, Mihai Ciucă, Cornel Ciupercescu, Cristina Cîrcei, Iolanda Covaci, Darius Daradici, Mircea Dragoman, Mircea Drîmbăreanu, Natalie Ester, Alexandra Fasola, Veaceslav Grosu, Roxana Guttman, Anka Levana, Mihai Conrad Mericoffer, Maia Morgenstern, Mirela Nicolau, Mihai Prejban, Rudy Rosenfeld, Luara Stoica.

Sztuka Leah Napolin, napisana na podstawie opowiadania „Jentł, chłopiec z jesziwy” I.B. Singera, opowiada historię młodej kobiety, która już od najmłodszych lat przejawiała zainteresowanie nauką. Pierwszym nauczycielem Jentł był jej ojciec, rabin. Po jego śmierci dziewczyna przebiera się za mężczyznę, przyjmuje imię Anszel i wyrusza na poszukiwanie jesziwy, gdzie będzie mogła kontynuować naukę Talmudu. Gdy jej szkolny kolega Avigdor odkrywa prawdę, Jentł musi dokonać życiowego wyboru. Uznając, że posiada „duszę mężczyzny w ciele kobiety”, postanawia do końca życia pozostać Anszelem. „Yentl” to jednak nie tylko sztuka „genderowa”, ukazująca kryzys tożsamości płciowej jednostki, mamy w niej także do czynienia z klasycznym buntem przeciwko regułom postępowania w ortodoksyjnym społeczeństwie.

Teatr Żydowski w Bukareszcie funkcjonuje nieprzerwanie od 130 lat, w tym od ponad półwiecza jako instytucja państwowa. Teatr ten zajmuje wyjątkowe miejsce na mapie światowej kultury języka jidysz. Oferuje swoim widzom szeroki wybór spektakli autorów jidysz, takich jak: Sholem Alejhem, Icchok L. Perec, Mendele M. Sforim, Szymon An-ski i Jacob Gordin. W repertuarze tej instytucji znajdują też dzieła twórców klasyki światowej m.in. Ibsena, Moliera, Balzaca, Brechta, Lessinga.

Duża scena Teatru Żydowskiego, Plac Grzybowski 12/16; Bilety (40, 50zł) do nabycia w kasie Teatru Żydowskiego od 1 sierpnia 2013 r., tel. 22 850 56 56 oraz www.eventim.pl

 • godz. 20.00 Przystanek poezja: Binem Heller

Wybrane teksty czyta Ernestyna Winnicka – aktorka Teatru Żydowskiego w Warszawie, akompaniament: Dariusz Falana (klarnet); Binem Heller (1908 – 1998) – jeden z najpłodniejszych poetów przedwojennej Warszawy. Pochodził z rodziny chasydzkiej, pisał w jidysz. W 1957 roku wyemigrował do Izraela, gdzie mieszkał do końca życia. Restauracja koszerna Galil, ul. Zielna 37