X edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera 2013 r.; 24 sierpnia – 1 września 2013.

Tradycyjnie jak co roku w ostatni tydzień wakacji w Warszawie odbywa się Festiwal Kultury Żydowskiej “Warszawa Singera”, tym bardziej cieszy fakt, iż jest to już X jubileuszowa edycja Festiwalu. Bogaty program artystyczny, niepowtarzalna atmosfera, możliwość poznania kultury jidysz, możemy tego doświadczyć już od 24 sierpnia do 1 września.  Inicjatorką oraz główną pomysłodawczynią zorganizowania Festiwalu jest Pani Gołda Tencer.

Warszawa Singera to tradycja i nowoczesność, święto, które swoim zasięgiem objęło prawo – i lewobrzeżną część Warszawy, “Festiwal” obecny na pl. Grzybowskim, gdzie są główne obchody rozprzestrzenił się również na Pragę, która w tym roku prezentuje bardzo bogaty program muzyczny. Należy pamiętać, iż “Warszawa Singera” to nie tylko muzyka, to również film, teatr, literatura czy sztuki wizualne. Nie może nas zabraknąć na jubileuszowej edycji tego wydarzenia. Zapraszamy do udziału we wszystkich wydarzeniach, my będziemy w nich uczestniczyć, dzielnie relacjonując Wam przebieg wydarzeń. Zapraszamy.

Poniżej prezentujemy sylwetki “Gwiazd” muzyki, które biorą udział w tegorocznej edycji Festiwalu; tymczasem wysyłamy Wam oficjalne zaproszenie :)

 • Tomasz Stańko New York Quartet (USA)

Tomasz Stańko – trębacz i kompozytor jazzowy – genialny, oryginalny i twórczy. Od niemal dekady regularnie pojawia się w pierwszej dziesiątce trębaczy prestiżowej ankiety amerykańskiego magazynu „Down Beat”, New York Times pisze o nim: „trębacz wolności ducha, myśli i jazzu”. Stańko zaczął grać pod koniec lat 50. w Krakowie. Obecnie swój czas dzieli między Warszawę i Nowy York, gdzie mieszka i tworzy od 2008 roku. Współpracował m.in. z Krzysztofem Komedą, Adamem Makowiczem, Edwardem Vesalą, Cecilem Taylorem, Bobo Stensonem, Andersem Jorminem, Tonym Oxley’em, Lee Konitzem i Craigiem Tabornem. Jako lider wydał 37 albumów, m.in. takie tytuły jak „Balladyna”, „Litania” „Soul of Things” i „Suspended Night”, jest też autorem muzyki do wielu filmów i spektakli teatralnych.

Stańko podczas Festiwalu Warszawa Singera zaprezentuje swój nowy kwartet, z którym nagrał „Wisławę”, album pełen sugestywnych motywów, natchnionego grania i brawurowych improwizacji – dźwięków, jakimi New York Quartet brzmi na żywo. Lirycznej i drapieżnej trąbki lidera, nasyconej południowym temperamentem stylistyki pianisty Davida Vierllesa, wyrafinowanego poczucia czasu sekcji rytmicznej basisty Thomasa Morgana i perkusisty Geralda Cleavera. Oprócz repertuaru z albumu „Wisława”, zespół zagra nową kompozycję Stańko, napisaną specjalnie na tę okazję.

W części pierwszej koncertu w Kościele Wszystkich Świętych, Stańko jako solista-improwizator prowadzić będzie dialog z nawiązującymi do tradycji klezmerskiej frazami granymi przez Kroke.

 • Dudu Fisher (Izrael/USA)

Dudu Fisher – pochodzący z Izraela, światowej sławy śpiewak, aktor musicalowy, filmowy i teatralny. Jego kariera muzyczna rozpoczęła się w Izraelu, gdzie studiował w Akademii Muzycznej w Tel-Awiwie i prywatnie u wielkich kantorów poprzedniej generacji. Miał zaledwie 22 lata, gdy został kantorem Wielkiej Synagogi w Tel-Awiwie. Podczas podróży do Londynu przypadkiem zobaczył musical „Nędznicy” i to wydarzenie zmieniło całe jego życie. W krótkim czasie sam otrzymał rolę Jeana Valjeana i jej wykonanie otworzyło przed nim sceny całego świata. Poza swoją najsłynniejsza rolą ma na swoim koncie udział w takich produkcjach, jak m.in. „Dzwonnik z Notre Dame” i “Kol Nidre” Lalo Shifrinaa i Avi Korena i „Książę Egiptu” Stephena Spilberga,. Występował i występuje na największych scenach świata: operze w Sydney, Madison Square Garden i Carnegie Hall w Nowym Jorku, Teatrze Bolszoj w Moskwie, na Broadway’u i West Endzie, w Singapurze i São Paulo. Występował m.in. przed brytyjską i tajską rodziną królewską i przed prezydentem Clintonem. Był pierwszym izraelskim artystą, któremu wolno było śpiewać w ZSRR w czasach przed pierestrojką. Podczas swojej długiej kariery, nagrał ponad dwadzieścia albumów. Występuje też w filmach i serialach w Izraelu. Jego ostatnie wielkie przedsięwzięcia, to one-man show „Dudu Fisher. Książę w Nowym Jorku” i spektakl „Jerozolima. Obecnie podróżuje z nim po Stanach Zjednoczonych i Europie.

 • Kayah (Polska)

KAYAH – czołowa polska wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów, współwłaścicielka firmy fonograficznej Kayax, ambasadorka marki AA. Zadebiutowała wydanym w 1995 r. autorskim albumem „Kamień”, do tej pory nagrała 9 albumów (Kamień, Zebra, Kayah i Bregovic, JakaJaKayah, StereoTyp, The Best&the Rest, MTV Unplugged, Skała i najnowszy album nagrany wyłącznie z kwartetem smyczkowym – Kayah & Royal Quartet). Laueratka najważniejszych nagród muzycznych, w tym: dla najlepszej wokalistki, kompozytorki, najlepszego utworu, czy albumu. Współpracowała m.in. z Goranem Bregovicem, Cesarią Evorą, Teofilo Chantre. W swojej wytwórni KAYAX, Kayah promuje młodych, utalentowanych artystów, którzy zachwycili ją muzykalnością, charyzmą, talentem i osobowością.

 • Krzysztof Kiljański (Polska)

Krzysztof Kiljański – jest jednym z najciekawszych i najbardziej utalentowanych polskich wokalistów. Jego niepowtarzalny, głęboki baryton porusza zmysły i serca nawet najbardziej wybrednej publiczności. Zawsze elegancki, męski. Bywa nazywany polskim Sinatrą. Muzyczną karierę rozpoczął w pierwszej połowie lat 90. jako wokalista jazzowy. Z tego okresu ma na koncie kilka najwyższych wyróżnień w tej kategorii m.in. Złotą Tarkę na Old Jazz Meeting. Komercyjne sukcesy zaczął odnosić o dekadę później. Jego pierwszy autorski album stworzony wraz z Witkiem Cisłą- płyta „In The Room” w 2005 roku zyskał status Platynowej Płyty (niemal 100 tysięcy sprzedanych egzemplarzy). Piosenka „Prócz Ciebie, Nic” – duet z Kayah i największy przebój Kiljańskiego, do dziś gości na antenach niemal wszystkich rozgłośni radiowych w Polsce i stał się już evergreenem. Ogromny sukces odniosły również nagrania Kiljańskiego z projektem Yugopolis („Dzień Pomyłek”, „Dla Siebie Sami”), w których wyczarował mistrzowsko bałkańską nostalgię. W 2012 roku Kiljański na nowo odkrył znane i nieznane piosenki Jonasza Kofty, które umieścił w albumie „Barwy Kofty”. Wielokrotnie występował na największych Festiwalach Polskiej Piosenki. Jest zdobywcą Fryderyków dla Najlepszego Wokalisty i za Przebój Roku. Ma na koncie Super Jedynkę za Przebój Roku i wiele innych nagród. Obecnie pracuje nad akustycznym projektem jazzowym oraz przygotowuje materiał na kolejną autorską płytę.

Festiwal.plakat.2013-kopia

 • Ron Davis (Kanada)

Ron Davis jest znakomitym pianistą jazzowym i kompozytorem. Krytycy porównują jego wirtuozerię do dokonań takich mistrzów jak Oscar Peterson i Art. Tatum. Davis doskonale łączy jazz nowoczesny z jazz-symophony, fushion i klasyką. Współtwórca projektu Symphronica, który jest unikalnym doświadczeniem koncertowym. Ron współpracuje m.in. z Windsor Symphony Orchestra, występował również przed legendą jazzu Davem Hollandem.

 • Other Europeans Band

Other Europeans Band – nowa międzykulturowa supergrupa, przywracająca wielowiekową współpracę między społecznościami żydowskimi i romskimi, które niegdyś zamieszkiwały tę samą przestrzeń w Mołdawii – dziś przestrzeń rozerwaną na strzępy przez wojny i Holocaust. Poprzez połączenie solistów z siedmiu krajów, The Other Europeans buduje nowe relacje kulturowe między dwoma narodami, które odegrały ważną rolę w tworzeniu i przekazywaniu europejskich tradycji muzycznych. Zespół powstał w 2008 r. w Weimarze, w ramach finansowanego przez UE projektu „Inni Europejczycy”. Jego twórcą jest Alan Bern, jeden z najlepszych współczesnych pianistów, akordeonistów i kompozytorów muzyki żydowskiej. Zespół skupia 14 czołowych muzyków wykonujących muzykę klezmerską i lautari, którzy występowali wspólnie na festiwalach w Niemczech, Norwegii, Danii, Austrii, Kanadzie, gościli też już w Polsce.

Nurt klezmerski grupy reprezentują: Alan Bern (USA/Berlin) – fortepian , akordeon, Dan Blacksberg (USA, Filadelfia) – puzon, Paul Brody (USA/Berlin) – trąbka, Matt Darriau (USA, Nowy York) – saksofon , klarnet, Christian Dawid (Niemcy, Berlin) – kalrnet, saksofon, Stas Rayko (Ukraina/Berlin) – skrzypce, Mark Rubin (USA, Austin) – tuba , kontrabas, Guy Schalom (UK, Londyn) – instrumenty perkusyjne, natomiast wykonawcy lautari to: Kalman Balogh (Wegry, Budapeszt) – cymbały węgierskie, Marin Bunea (Mołdawia, Kiszyniów) – skrzypce, Csaba Novak (Wegry, Budapest) – kontrabas, Petar Ralchev (Bułgaria, Plovdiv) – akordeon, Adrian Receanu (Francja, Paris) – klarnet, Adam Stinga (Mołdawia, Kiszyniów) – trąbka.

 • Joshua Nelson (USA)

Joshua Nelson – amerykański wokalista i nauczyciel języka hebrajskiego, urodzony w rodzinie czarnoskórych Żydów amerykańskich. Często określany mianem „księciem muzyki gospel”. Muzyką fascynuje się od 8 roku życia. Po ukończeniu Newark’s Performing Arts High School, gdzie przez cztery lata był solistą, wyjechał do Izraela. Wziął udział w wolontariacie w kibucu oraz studiował w Hebrew Union College i na Hebrew University w Jerozolimie. To właśnie tam zaczął włączać teksty hebrajskie do muzyki gospel i aranżować hymny i pieśni żydowskie w stylu gospel, co zaowocowało płytą „Hebrew Soul”. Występował w salach koncertowych, synagogach i kościołach na całym świecie. Partnerował największym artystom, takim jak: Aretha Franklin, Billy Preston, Albertina Walker, Kirk Franklin, Dottie Peoples, Dorothy Norwood, Vanessa Bell Armstrong. Nelson występował też ze światowej sławy jazzmanami: Wyntonem Marsalisem, Cabem Callowayem i Dizzy Gillespim. Często koncertuje z zespołem Klezmatics. Zasłynął m.in. stworzeniem nowego rodzaju muzyki – tzw. kosher-gospel, połączenia liturgicznej muzyki hebrajskiej z afro amerykańskim soulem.

 • Menachem Bristowski (Izrael)

Menachem Bristowski (Izrael) – niezwykle utalentowany pianista, aranżer i akompaniator. Od 20 lat towarzyszy czołowym kantorom w Izraelu. Współpracuje m.in. z Izraelską Orkiestą Symfoniczną i z chórem Yuval, z którym występował na najbardziej prestiżowych salach koncertowych w Izraelu.

 • The Kolot Choir (Izrael)

The Kolot Choir, to przede wszystkim niesamowite brzmienie i harmonia dźwięków rozpisanych na cztery głosy. Chór powstał 14 lat temu, zrzesza około 70 kantorów występujących pod kierownictwem muzycznym Jaakova Rotnera. Towarzyszą w występach w Izraelu i za granicą wielu wybitnym solistom śpiewu kantoralnego. Repertuar chóru obejmuje klasyczne utwory modlitewne i operowe oraz izraelskie pieśni ludowe.

 • Yaakov Rottner (Izrael)

Yaakov Rottner – od ponad trzydziestu lat uznany w Izraelu za jednego z najwybitniejszych dyrygentów, kompozytorów i aranżerów. Jego dokonania obejmują tradycyjną, i nowoczesną muzykę żydowską. Rottner z powodzeniem prowadził szereg zespołów w Izraelu i poza jego granicami.

 • Jaacov Lemmer (USA)

Jacov Lemmer – jest jednym z najlepszych młodych kantorów. Zaczynał karierę jako solista Behtel Choir, gdzie opiekę nad nim roztoczył Benzion Miller. Jako artysta o międzynarodowej renomie koncertuje przed publicznością na całym świecie. Występował na wielu festiwalach w Europie. Jego repertuar jest wielojęzyczny i wszechstronny: znajdują się w nim utwory należące do kultury jidysz, a także operowe, broadwayowe i inne.

 • Jacob Motzen (Kanada)

Jacob Motzen – karierę zaczął w wieku 6 lat jako solista w chórze kantora Shlomo Ravitza. Podczas służby w armii izraelskiej występował dla żołnierzy rannych w wojnie Yom Kippur. W 1978 roku wyjechał do Montrealu. W 1987 roku występował razem z innymi wybitnymi hazanami podczas tournée za „żelazną kurtyną” (w Rumunii i na Węgrzech).

 • David Shnitzer (Izrael)

David Shnitzer – 13-letni kantor z Izraela. Od czterech lat śpiewa w chórze kantoralnym Perchey Netanya pod dyrekcją Yaakova Rotnera. Występował jako solista na wielu koncertach z udziałem światowej sławy kantorów.

 • Kroke (Polska)

Kroke – zostało założone w 1992 roku w Krakowie („Kroke” znaczy w języku jidysz „Kraków”). Początkowo zespół grał muzykę bardzo mocno osadzoną w tradycji klezmerskiej, by z czasem wzbogacić ją o elementy jazzu i word music, tworząc swój własny, charakterystyczny styl. W ciągu 15 lat działalności KROKE nagrało siedem płyt, z których dwie zostały nominowane do Nagrody Niemieckiej Krytyki Płytowej, a jedna – „Sounds of the Vanishing World” – otrzymała tę nagrodę w 2000 r.
Zespół w składzie: Jerzy Bawoł – akordeon, Tomasz Kukurba – altówka, Tomasz Lato – kontrabas, gościnnie: Sławek Berny – perkusja.

 • Horny Trees (Polska)

Horny Trees – mówią o sobie: „grupa wybitnych leśników, opiekunów i badaczy dźwiękowej puszczy.” Od 2007 roku tworzą i wykonują na żywo unikalne, pełne magii słuchowiska muzyczne. W skład zespołu wchodzą: Hubert Zemler – gra na drewnianej, klonowej perkusji oraz wykonanych z drewna perkusjonaliach. Jest członkiem ansamblu Natalii „Natu” Przybysz i DJ Enveego i wielu formacji, m.in. Ritmodelia, Cinq G, Saintbox, Incarnations, Blast Muzungu. W 2012 ukazała się jego debiutancka solowa płyta „Moped”.

Maciej Trifonidis – kompozytor, multiinstrumentalista, producent muzyczny, realizator dźwięku. Aktualnie tworzy w formacje: Tricphonix, Trifonidis Free Orchestra, Trifonidis Trio, Trifonidis Downtown oraz w Horny Trees.

Paweł Szamburski – gra na drewnianym klarnecie wykonanym z rdzenia Hebanu Grenadil oraz na plastikowych zabawkach elektronicznych. Był założycielem zespołu Meritum i grał w legendarnej Tupice. Dziś tworzy solowy projekt „Barakura” i występuje w formacjach: SzaZa i SzaZaZe, Cukunft, Ircha oraz Horny Trees. Współtworzy też wytwórnię płytową Lado Abc oraz stowarzyszenie kulturalne LADO, przyczyniające się do rozwoju „nowej muzyki” w Polsce.

 • Lautari z zespołu Other Europeans Band

LAUTARI z zespołu OTHER EUROPEANS BAND w składzie: Kalman Balogh (cymbały węgierskie) Marin Bunea (skrzypce) Csaba Novak (kontrabas), Petar Ralchev (akordeon), Adrian Receanu (klarnet), Adam Stinga (trąbka). Mianem lautari określani byli wędrowni artyści romscy przemierzający tereny dawnej Besarabii (Mołdawia, Ukraina). Dziś ich muzykę określa się mianem „cygańskiego jazzu”, byli bowiem mistrzami improwizacji i twórczego przetwarzania zasłyszanych po drodze melodii. Współcześni lautari z grupy The Other Europeans z prawdziwą maestrią nawiązują do tradycji muzycznych swoich XIX wiecznych poprzedników.

 • Trio Michała Milczarka (Polska)

Trio powstało na początku 2012 r. Oprócz lidera – gitarzysty, w skład formacji wchodzą Mateusz Modrzejewski (perkusja) i Bartek Łuczkiewicz (bas). Pod tym szyldem MM3 tworzą muzykę improwizowaną, oscylującą wokół fusion i jazzu nowoczesnego. Promując swoją pierwszą płytę „The Big Game” EP, zagrali m.in. na etno-jazzowym festiwalu „Flugery Lvova” i na Jazz Festiwalu w Rzeszowie.
Podczas koncertu przygotowanego na Festiwal Singera, oprócz swoich autorskich kompozycji, zaprezentują własne, nowoczesne aranżacje muzyki klezmerskiej. Z gościnnym udziałem wystąpią: Marek Tarnowski (akordeon), Marta Zalewska (skrzypce).

 • Tsigunz Fanfara Avantura (Polska)

Tsigunz Fanfara Avantura – skład zespołu: Fanfara Mordulec – trąbka, Szlomo Svinic – trąbka, eufoniom, Michai Andzello – saksofon altowy, Mahala Melechovic Rai – klarnet, klarnet basowy, Zlatko Fetisz – saksofon barytonowy, kapelmistrz, Don Tubescu – tuba, Chleb Chlebarov – bateria. Pod dźwięcznie brzmiącymi pseudonimami kryją się polscy muzycy, wywodzący się ze środowiska muzyki improwizowanej, alternatywnej i jazzu. Zafascynowani muzyką bałkańską (zwłaszcza orkiestrami weselno-pogrzebowymi) wykonują ją po swojemu, przenosząc na polski grunt i filtrując przez zdobyte doświadczenie jazzu i słowiańskiej melodyki. Inspiracji szukają też w melodiach z Bałkanów, Turcji, Bliskiego Wschodu i Indii. Tsigunz Fanfara Avantura to z całą pewnością jedyny taki zespół na polskiej scenie muzycznej, to siedmioosobowa orkiestra dęta, eksperymentująca zestawieniem ryczącej sekcji dętej z silną, dwuosobową sekcją rytmiczną. Każdy ich występ to energetyczne, awanturnicze show, pełne interakcji z publicznością, dalekie od stereotypowych koncertów muzyki ethno czy folk.

 • Großmütterchen Hatz Salon Orkestar (Austria)

Großmütterchen Hatz Salon Orkestar – wiedeńska grupa założona w 2010 r. przez Franziskę Hatz. W ich muzyce pobrzmiewa mieszanka tradycji klezmerskich z elementami pop, folk, rock, ska i jazzu. Od początku swojego istnienia ożywiają austriackie środowisko muzyczne. Występowali już m.in. z Randym Breckerem, Deanem Bowmanem czy DJ-em Shantelem oraz z zespołami Bucovina Club Orkestar i Sandy Lopicic Orkestar. Podczas każdego koncertu dają popis niespotykanej energii, zadziwiającego kunsztu, poczucia humoru i podrywają do tańca i nawet najbardziej opornych, a więc… let’s dance!

Skład: Franziska Hatz (akordeon, śpiew), Richie Winkler (saksofon, klarnet), Simon Schellnegger (altówka), Thomas Castaneda (fortepiano), Julian Pieber (perkusja)

 • Dima Gorelik (Ukraina)

Dima Gorelik – gitarzysta, wokalista i kompozytor. Pochodzi z Ukrainy, skąd wyemigrował z rodzicami do Izraela, gdzie odbył studia muzyczne. Nagrał kilka albumów, ostatni „pt. Asymmetric Beauty” nagrał w 2011 roku w Berlinie w duecie z Vladiswarem Nadishaną, z gościnnym występem Davida Kuckhermanna i Raphaela De Cocka. W Polsce współpracuje m.in. z Marią Pomianowską, Joszko Brodą i Mohammadem Rassoulim.

 • Maria Pomianowska (Polska)

Maria Pomianowska – multiinstrumentalistka, wokalistka, kompozytorka i pedagog. Gra na prawie wszystkich instrumentach smyczkowych świata. Pracuje jako wykładowca Akademii Muzycznej w Krakowie, jest dyrektorem artystycznym Warszawskiego Festiwalu „Skrzyżowanie Kultur”. Występowała m.in. z Janem Gillanem, Borisem Grebenshchykovem, Gonzalo Rubalcabą. Ma na swoim koncie ponad 20 nagranych albumów, a jej ostatnia płyta „Chopin na 5 Kontynentach” zdobyła 5 miejsce na liście przebojów World Music Charts Europe.

 • Alan Bern (USA/Niemcy)

Alan Bern – jeden z najznakomitszych pianistów, akordeonistów i kompozytorów współczesnej muzyki żydowskiej. W 1989 roku założył kapelę klezmerską Brave Old World, później współtworzył trio Bern, Brody & Rodach, występował też m.in. z Itzhakiem Perlmanem, Andym Statmanem oraz zespołem Klezmatics. Od 2008 roku koncertuje z założoną przez siebie grupą The Others Europeans Band. Jest założycielem i dyrektorem programowym festiwalu Yiddish Summer w Weimarze. Jako muzyk i pedagog brał udział w wielu festiwalach Klez-Kanada w Montrealu, Klezfest w Londynie czy YiddishFest Moskwie. Jego utwory były nagradzane w Europie, USA i Izraelu.

 • Duet Postaremczak & Szpura (Polska)

Koncert inspirowany tradycyjną muzyką ormiańską, łączącą w sobie wpływy wielu narodów i kultur, począwszy od wpływów starożytnych ludów semickich, po wpływy perskie, greckie, syryjskie i bizantyjskie. Z tej mieszaniny wyodrębniło się kilka nurtów, z których jednym są właśnie pieśni gusanów – ludowych gawędziarzy, poetów, tancerzy, śpiewaków i instrumentalistów – często o charakterze improwizowanym.

Paweł Postaremczak – saksofonista, znany ze współpracy z Mikołajem Trzaską oraz formacjami Emergency i Snowman, z którą w 2008 r. wydał swoją debiutancką płytę “Lazy”. Współtwórca kwartetu Hera. Współpracuje m.in. z Wacławem Zimplem, Ksawerym Wójcińskim, Klausem Kugelem, Robertem Kusiołkiem, Januszem Stefańskim, Markiem Tokarem.

Paweł Szpura – perkusista, znany z formacji Kapishon, Cukunft, Spinalonga, Hera oraz współpracy z Mikołajem Trzaską, Wacławem Zimplem, Robertem Kusiołkiem, Michałem Górczyńskim i Tomaszem Dudą. Brał udział w festiwalach: WSJD, Warszawska Jesień, Mizrach (z Raphaelem Rogińskim i Marcinem Olesiem).
Klub Pardon, To Tu, Pl. Grzybowski 12/16

 • Michał Górczyński (Polska)

Michał Górczyński – muzyk i kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej im. Chopina. Zajmuje się improwizacją i interpretacją muzyki współczesnej. Jako solista występował z Kwartetem Śląskim, Orkiestrą „Aukso” i Filharmonią Podlaską. Od 2002 roku współtworzy zespół „ Kwartludium” a od 2008 współpracuje m.in. z „Tik Takiem” Patrykiem Matelą.

 • Dominika Świątek (Polska)

Dominika Świątek – wokalistka, autorka muzyki, autorka tekstów. Nagrała dwie płyty z własnymi kompozycjami do wierszy Zbigniewa Herberta („Siódmy anioł” 2006) i Juliusza Słowackiego („Proroctwo” 2010). Obecnie kończy pracę nad płytą z poezją Czesława Miłosza. Andrzej Perkman – pianista, akompaniator, aranżer. Ma na swoim koncie liczne projekty zrealizowane w wielu teatrach warszawskich, przy współpracy z wybitnymi artystami.

 • Michał Piróg (Polska)

Michał Piróg – tancerz, choreograf, prezenter i aktor. Współpracuje z Teatrami w Polsce, Francji, Belgii i Szwajcarii. Juror popularnego programu „You Can Dance”.

 • Raphael Rogiński (Polska)

Raphael Rogiński – gitarzysta, kompozytor, improwizator, animator kultury i badacz folkloru muzycznego. Artysta penetruje obszar wszelkiego rodzaju granic w muzyce. Głęboko związany z kulturą żydowską, szuka jej miejsca w swojej działalności. Z tych poszukiwań wynikają dwa projekty, których jest liderem – Shofar i Cukunft, a także Spinalonga – trio z Maciem Morettim i Marcinem Maseckim, duet Sisters oraz koncerty na gitarę solo.

 • Siostry Rajfer (Izrael)

Czesława i Zofia Rajfer urodziły się w Polsce, od 1990 roku mieszkają w Izraelu. Występują w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Francji, Grecji, Niemczech i we Włoszech. W swoim repertuarze mają piosenki w jidysz, hebrajskim, cygańskim, rosyjskim i polskim.

 • Danuta Stankiewicz (Polska)

Danuta Stankiewicz (pseud. art. DANQUA) – polska piosenkarka, absolwentka m.in. Uniwersytetu Muzycznego i Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Warszawie, stypendystka Rządu Francuskiego w Paryżu oraz polskiego Ministerstwa Kultury, laureatka odznaki “Gloria Artis”. Występowała m.in. w poznańskim Kabarecie „TEY“, koncertowała w ponad 30 krajach świata, uczestniczyła prawie w 9 tysiącach koncertów i wydała 19 płyt solowych. Była nagradzana na wielu festiwalach krajowych i zagranicznych.

 • Candelaria Saenz Valiente

Candelaria Saenz Valiente (Argentyna) – malarka, pisarka, reżyserka i wokalistka. Uczyła się śpiewu, dyrygentury, aranżacji i kompozycji. W marcu 2005 roku przeniosła się do Warszawy razem z mężem, pianistą Marcinem Maseckim. Od 2008 roku jest wokalistką grupy Paris Tetris. Jej występy to m.in. hołdy składane Mississippi Delta Blues (standardy bluesowe i jazzowe) oraz Davidowi Lynchowi i Angelo Badalamentiemu. Podczas koncertów śpiewa i gra na nietypowej tubie. Brała udział w wielu przedsięwzięciach muzycznych z polskimi i zagranicznymi artystami, a w sierpniu 2006 roku w klubie „Chłodna 25” w Warszawie została zorganizowana wystawa, podczas której zaprezentowała dotychczas nakręcone filmy, a także cykl obrazów.

 • Christian Dawid

Christian Dawid (Niemcy) – światowej sławy klarnecista, czerpiący z muzyki klasycznej, jazzu i muzyki etnicznej, jest znany jako przedstawiciel wschodnioeuropejskiego nurtu muzyki jidysz. Występował na scenach Ameryki Północnej, Europy i Japonii, grał m.in. z Bobanem Markovicem, Frankiem Londonem, Lorin Sklamberg, Shurą Lipovsky. Obecnie występuje m.in. z ukraińską orkiestrą dętą Konsonans Retro, Trio Yas i The Others Europeans Band oraz realizuje projekt nagrania oryginalnej muzyki legendarnego śpiewaka jidysz, Arkady’ego Gendlera.

 • Hozim (Polska)

Hozim w składzie: Paweł Szamburski, Michał Górczyński, Jacek Kita, Jerzy Rogiewicz. Hozim, znaczy Marzyciele. Muzycy tworzą i wykonują muzykę dla niepoprawnych romantyków, przeznaczoną do… całowania się. Chcą dawać ukojenie i oddech od zgiełku i hałasu, od wszelkich przyziemnych zawirowań i rozterek. Unikatowe brzmienie zespołu tworzą klarnety, wibrafon, klawisze, analogowa elektronika oraz instrumenty perkusyjne. Na Festiwal Singera zespół przygotował kilka tradycyjnych, niezwykle pięknych nigunów. Klub Skład Butelek, ul. 11 listopada 22

 • Maciej Trifonidis (Polska)

Maciej Trifonidis – kompozytor, multiinstrumentalista, producent muzyczny, realizator dźwięku. Jego muzykę charakteryzuje niezwykła energia, zabawa fakturą i formą. Obok wyrafinowanych jazzowych tematów w kompozycjach Trifonidisa usłyszymy odważne sonorystyczne eksperymenty i dzikie free jazzowe improwizacje, symfoniczno -filmowe nastroje. Maciej współtworzy formacje: Free Orchestra,Trifonidis „illuminations” Project, Trifonidis Orchestra, Trifonidis Frisbee Trio,Tricphonix oraz Horny Trees.

 • Olga Mieleszczuk

Olga Mieleszczuk – Artystyka o wieloetnicznej duszy, wykonuje z towarzyszeniem akordeonu pieśni tradycji żydowskiej, bałkańskiej i wschodnioeuropejskiej. Inicjatorka muzycznych projektów międzykulturowych. Występuje w Polsce i Izraelu.

 • Paweł Szamburski (Polska)

Paweł Szamburski – klarnecista, muzyk improwizujący. Jest założycielem i liderem zespolu “Meritum”. Udziela się w wielu projektach muzycznych, m.in.: Tupika, Heliogabal, Galimadjazz Trio, Cukunft, Bauagan, Meoma. Prowadzi także autorski cykl imprez “Djazzpora” – gdzie prezentuje współczesną muzykę improwizowaną oraz sztukę wizualną. Współpracował m.in. z takimi artystami jak: Tomasz Stańko, Mikołaj Trzaska, Noel Akchote, Pavel Fajt, Raphael Rogiński, Tomasz Duda, Kuba Kossak, Michał Górczynski, Josquen Roset, Norbullo, Dj Lenar.

 • Teresa Wrońska (Polska)

Teresa Wrońska – absolwentka warszawskiej Akademii Muzycznej. Od 1983 r. jest kierownikiem muzycznym Teatru Żydowskiego w Warszawie, od 2004 r. także kierownikiem muzycznym Festiwalu Warszawa Singera.