Otwierające piątą edycję festiwalu widowisko McFerrin+ to wyjątkowy punkt programu Solidarity of Arts 2013. Gospodarzem jest światowej sławy dyrygent muzyki klasycznej, autor pierwszego w historii solowego albumu jazzowego nagranego bez akompaniamentu jakiegokolwiek instrumentu, jeden z najsłynniejszych improwizujących wokalistów w historii muzyki, autor jednej z najpopularniejszych piosenek końca ubiegłego stulecia, zdobywca 10 nagród Grammy, Bobby McFerrin.

W rolach głównych:
Bobby McFerrin (Stany Zjednoczone)
+
Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej

VOCAbuLarieS (Stany Zjednoczone, Niemcy) w składzie: Katherina Debus, Michael Eimann, Lisa Fischer, Karen Goldfeder, Gregorio D’Clouet Hernandez, Madison McFerrin, Karsten Mueller, Thomas Piontek, Judy Vinar, Konrad Zeiner.

Atom String Quartet (Polska)
The Bulgarian Voices – Angelite (Bułgaria)
Laboratorium (Polska)
Urszula Dudziak (Polska)
SpiritYouAll (Stany Zjednoczone) w składzie: Gil Goldstein, David Mansfield, Armand Hirsch, Jeff Carney, Louis Cato.

Scenografia: Radek Dębniak
Scenariusz i reżyseria: Krzysztof Materna

Mistrz McFerrin zaprezentuje materiał ze swoich dwóch wielkich projektów/albumów:

VOCAbuLarieS z 2010 roku (w oryginale był to montaż ponad 1400 utworów nagranych osobno przez 50 wokalistów; w Gdańsku VOCAbuLarieS stanowić będzie szesnaście wybitnych głosów, wśród nich znana ze współpracy z The Rolling Stones Lisa Fischer).

SpiritYouAll, którego premiera miała miejsce 14 maja 2013 (1. miejsce na liście przebojów Billboard w kat. modern jazz i 4. muzyki gospel w pierwszym tygodniu od premiery). Ten projekt/płyta jest hołdem dla Roberta McFerrina Seniora, ojca artysty, wybitnego śpiewaka operowego, pierwszego czarnoskórego mężczyzny w historii, który wystąpił w Metropolitan Opera. SpiritYouAll to muzyka z pogranicza gospel i soul: przejmująco piękna, o której McFerrin mówi, że jest “podróżą w głąb mojej duszy.” W projekcie SpiritYouAll na Solidarity of Arts uczestniczy oprócz Bobby’iego 6 muzyków, między innymi znani z minionych edycji festiwalu Gil Goldstein (autor przygotowanych specjalnie na nasz koncert aranżacji) i perkusista Louis Cato. W pierwszej połowie 2013 roku (przed premierą płyty) McFerrin zaprezentował SpiritYouAll m.in. w Boston Symphony Hall, San Francisco Symphony i Los Angeles Philharmonic.

Koncert McFerrin+ to oczywiście nie tylko te dwa projekty. Na trzech scenach wystąpią (sami oraz wspólnie z McFerrinem) zdobywcy tegorocznych Fryderyków za najlepszy jazzowy album roku Atom String Quartet, Urszula Dudziak i Laboratorium, a także jeden z najlepszych chórów żeńskich świata The Bulgarian Voices – Angelite. Po raz kolejny założenia inscenizacyjne widowiska wpisują się w ideę naszego festiwalu: znowu przestrzeń miejską Gdańska wypełni sztuka najwyższej próby i dziesiątki (mamy nadzieję) tysięcy jej wspaniałych fanów.

Osobom, którym nie udało się wybrać do Gdańska, informujemy iż koncert będzie transmitowany w Canal+ oraz TVP Kultura. Start transmisji o godz. 21:00.