W najbliższą sobotę 17 sierpnia odbędzie się koncert Bester Quartet; będzie to ostatni występ na zakończenie obecnego sezonu. Muzycy zagrają o godzinie 19.00 w składzie: Jarosław Bester – akordeon; Jarosław Tyrała – skrzypce; Oleg Dyyak – akordeon, klarnet, perkusja, duduk; Mikołaj Pospieszalski – kontrabas oraz gościnnie Tomasz Ziętek – trąbka

 

Bester Quartet jest nowym obliczem legendarnego The Cracow Klezmer Band, jedynego w Polsce zespołu na stałe współpracującego z prestiżową nowojorską wytwórnią Tzadik Johna Zorna. Zespół powstał w 1997 roku w Krakowie z inicjatywy muzyka, kompozytora i akordeonisty Jarosława Bestera. Za sprawą wypracowania oryginalnego, odważnego artystycznie repertuaru, opartego głównie na własnych kompozycjach, zespół zdobył uznanie krytyków muzycznych i publiczności na całym świecie. Bester Quartet dokonał wielu nagrań dla stacji telewizyjnych i radiowych, współpracował także w wieloma wybitnymi artystami muzyki jazzowej, klezmerskiej, klasycznej i awangardowej jak: John Zorn, Tomasz Stańko, John McLean, Don Byron, Frank London, Aaron Alexander, Ernie Adams, Jerzy Maksymiuk. Zespół koncertował w wielu prestiżowych salach koncertowych, od USA, Kanady, Europę po Azję. Owocem wieloletniej współpracy z prestiżową nowojorską wytwórnią Tzadik Johna Zorna jest wydanie siedmiu albumów zespołu.

Bester Quartet

Jarosław Bester. Akordeonista i kompozytor, absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Laureat wielu międzynarodowych oraz ogólnopolskich konkursów akordeonowych. Jest twórcą Bester Quartet. Swoją wirtuozerską grą ukazuje niespotykane możliwości barwowe i techniczne akordeonu. W swoim dorobku poza płytami wydanymi w nowojorskim wydawnictwie Tzadik, oraz udziale w wielu innych produkcjach fonograficznych ma na swoim koncie nagrania dla radia i telewizji w Niemczech, Szwecji, Finlandii i w Polsce. Współpracował w wieloma wybitnymi muzykami z kręgu muzyki klasycznej jak i szeroko rozumianej muzyki awangardowej zajmując się nie tylko wykonawstwem, ale także aranżacją oraz kompozycją.

Jarosław Tyrała. Krakowski skrzypek. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Przez wiele lat solista i koncertmistrz orkiestry kameralnej specjalizującej się w wykonawstwie muzyki barokowej i klasycznej. Od 1997 współtworzy z Cracow Klezmer Band i Bester Quartet, z którym i nagrał jak siedem albumów dla prestiżowej wytwórni Johna Zorna „Tzadik”. Ma również na swoim koncie wiele nagrań dla radia i telewizji m.in. we Francji, Niemczech, Szwecji, Finlandii i Polsce. Koncertował na wielu scenach i w klubach muzycznych na całym świecie.

Olek Dyyak. Multiinstrumentalista, grający na akordeonie, klarnecie i instrumentach perkusyjnych. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie. Jest laureatem krajowych i międzynarodowych konkursów akordeonowych. Koncertował w składzie „The Cracow Klezmer Band” a obecnie Bester Quartet, z którym dokonał szeregu nagrań dla nowojorskiego wydawnictwa „Tzadik”.

Mikołaj Pospieszalski. Urodzony w Częstochowie, student kontrabasu Katedry Muzyki Współczesnej i Jazzu Akademii Muzycznej w Krakowie. Pochodzi ze znanej muzycznej rodziny. Już jako małe dziecko, brał udział w rodzinnych projektach muzycznych m.in. „Kolędy Pospieszalskich”, „Muzyka Źródeł”. Był członkiem zespołów Arka Noego oraz 2tm 2, 3 akustycznie. Współtwórca zespołu DAGADANA nagrodzonego Fryderykiem.