Hiszpańskie Trio pod przewodnictwem Jorge Pardo będzie kolejną gwiazdą festiwalu Jazz na Starówce 2013. Zespół wystąpi w składzie: Jorge Pardo – saksofon, flet; José Miguel Carmona – gitara, wokal; José Manuel Ruiz – instrumenty perkusyjne. ( Dzisiaj tj. 10 sierpnia 2013, godzina 19:00, Rynek Starego Miasta)

Jorge Pardo. Hiszpański mistrz saksofonu i fletu, jest jednym z najwybitniejszych artystów flamenco jazzu. Należy do najbardziej znanych i cenionych muzyków hiszpańskich o międzynarodowej renomie. Jego styl gry, na flecie poprzecznym, a także na saksofonie, stał się punktem odniesienia – wzorcowym. Oprócz pracy z Paco de Lucia Sextet, grał z najważniejszymi artystami flamenco. Występował z Chick Corea i Astrud Gilberto.
Jorge Pardo Trio-kopia

Urodził się w Madrycie, 1 grudnia 1957 roku. Od początku fascynował go jazz, co znalazło wyraz w jego pierwszych występach z grupami uniwersyteckimi. Wkrótce zakłada grupę Dolores, która stała się jedną z najważniejszych w historii hiszpańskich grup eksperymentalnych końca lat siedemdziesiątych. W 1982 roku zapowiada się jako jeden z najbardziej utalentowanych muzyków w dziedzinie jazz fusion, nagrywa swój pierwszy solowy album „Mallorca ” z m.in. Joan Bibiloni i Carles Bénavent. W latach 1986 i 1987 koncertuje na całym świecie z Paco de Lucia Sextet W 1989 roku pracuje z Fusion Flamenco. Tego samego roku z brazylijskimi muzykami Wagnera Tiso i Nana Caymmi występują na Festiwalu w Montreux, a koncert zostaje zarejestrowany i wydany przez Polygram International.

W 1990 roku został zaproszony razem z m.in. Carles Benavent, Gil Goldsteinem, Don Aliasem ,Alex Acuna do specjalnego koncertu dla TV szwajcarskiej. W 1991 roku, w tym składzie, nagrywa w Nowym Jorku dla Blue Note. Tego samego roku, wystąpił dla telewizji niemieckiej w projekcie Jazzpa”a (Flamenco-Jazz), Grupa zaprezentowała się także w filharmonii w Kolonii i na Montreux Jazz Festiwal. Projekt został uwieczniony na płycie „Jazzpa”a” z Big Band Köln prowadzonej przez Vince Mendoza i nagrany z gwiazdami, obok Jorge Pardo, Al Di Meola, Michael Brecker, Peter Erskine,Steve Khan. Od 2004 roku, Jorge Pardo został członkiem zespołu Touchstone Chick Corea. W ostatnich latach pracował przede wszystkim z własnymi grupy i znakomitymi artystami jak Carles Bénavent, Joan Albert Amargós, Tino Di Geraldo, Gil Goldstein, Tino Giraldo, Diego Amador, Jerez Juan Diego.

Jego dyskografia obejmuje 20 płyt nagranych w roli lidera. Występował na cenionych scenach muzycznych na 5 kontynentach. W styczniu tego roku Jorge Pardo, jako pierwszy hiszpański muzyk, otrzymał w Paryżu nagrodę dla Najlepszego Europejskiego Muzyka Jazzowego, przyznawaną przez Francuską Akademię Jazzu. Mistrzowi towarzyszyć będzie między wirtuoz gitary flamenco ,José Miguel Carmona, dwukronie nominowany do Latin Grammy Award (album „Orillas” 2003) oraz Flamenco Latin Grammy (album „Sinfonia Flamenca” 2006).

Koncert pod Honorowym Patronatem Ambasady Hiszpanii.