Tegoroczna edycja Festiwalu Jazz Jantar startuje 2 listopada koncertem kwartetu słynnego francuskiego trębacza, Erika Truffaza. Erik Truffaz 4tet zagra materiał ze swojej ostatniej płyty EL TIEMPO DE LA REVOLUCION. Truffaz, nazywany mistrzem fusion często gości w Polsce, w Gdańsku ostatnio grał w 2006 roku. Po tegorocznym koncercie Truffaza w Katowicach Jazzarium.pl relacjonowało: „Zespół od lat wykonuje utwory leżące na pograniczu jazzu, sięgając po rozwiązania stylistyczne muzyki klubowej, rockowej, czy popu. (…) Dla trąbki Truffaza tło stanowiły niesamowite wariacje na pianinie elektrycznym i organach, grane z ekspresją przez znakomitego Patrica Mullera, któremu towarzyszyli tworzący sekcję rytmiczną: Marcello Giuliani na gitarze basowej oraz przezabawny Marc Erbett na perkusji.”

Koncert inaugurujący FJJ jednocześnie otwiera mini prezentację francuskiego jazzu „France.NOW” i odbędzie się w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance (na pozostałe koncerty zapraszamy do Klubu Żak).

Festiwal zamknie 16 listopada kuratorski dzień określany jako „Sygnowano: Maciej Sikała”. Gdański saksofonista postanowił przybliżyć trójmiejskiej publiczności dwóch wspaniałych saksofonistów: Duńczyka Jacoba Dinesena i Niemca Ralpha Reicherta. Sam Maciej Sikała przygotowuje na FJJ specjalny projekt, z udziałem kontrabasisty Wayne’a Dockery, perkusisty Johna Betscha i trębacza Piotra Wojtasika. Ten koncert zaplanowany jest na Święto Niepodległości (11 listopada). Drugi koncert tego dnia dedykowany jest francuskiemu jazzowi (blok France.NOW). Wspomniany już Erik Truffaz to obecnie jeden z najbardziej rozpoznawalnych francuskich jazzmanów w świecie. Niewątpliwie drugim takim nazwiskiem jest Manu Katche, mistrz instrumentów perkusyjnych, kompozytor, wokalista i producent. Manu Katche pierwszy raz zagra w Gdańsku, przywiezie swój międzynarodowy zespół, z udziałem specjalnego gościa… Nilsa Pettera Molvaera, uwielbianego przez trójmiejską publiczność (w Żaku wystąpi trzeci raz). Za to młody francuski trębacz Fabien Mary pojawi się w Polsce po raz pierwszy. Polski debiut Fabien Mary Quartet z programem z ostatniej płyty „Concepcion” zaplanowany jest na 8 listopada.

Niewątpliwie trąbka będzie – bynajmniej nie cichym – bohaterem tegorocznej edycji FJJ. 8 listopada, obok młodego, francuskiego trębacza, w Sali Suwnicowej Żaka wystąpi równie młody trębacz, Christian Scott, uważany za najciekawsze objawienie w amerykańskim jazzie, za twarz nowej fali w młodym, amerykańskim jazzie. Jazz Times określił go wręcz jako “Jazz’s young style God”.
Ale w Żaku pojawi się także jeden z najsłynniejszych trębaczy jazzowych: Terence Blanchard (na FJJ po raz drugi). I tutaj mamy niespodziankę: bowiem Blanchard wspiera młodego, bardzo utalentowanego polskiego pianistę Michała Wróblewskiego. Tego samego dnia zaplanowaliśmy koncert kolejnego słynnego trębacza zza Wielkiej Wody: Dave’a Douglasa (po raz drugi na FJJ), a jego kwintet zagra materiał z ostatniej płyty Douglasa „Time Travel”. Skoro już jesteśmy przy muzyku ze słynnej nowojorskiej stajni Johna Zorna, nadszedł w końcu czas na zapełnienie dotychczasowej luki programowej FJJ: 9 listopada po raz pierwszy w Trójmieście wystąpi słynne trio Medeski, Martin & Wood, o którym Dionizy Piątkowski pisze: „to najwspanialsza kwintesencja szeroko pojmowanego acid – jazzu, fusion i jazzowej awangardy złączonych impulsywnym funky oraz energetycznym hip-hopem”.

9 listopada w ogóle zapowiada się sensacyjnie, bo obok tria MM&W wystąpi eksperymentalne trio The Necks z Australii, uważane za mistrzów improwizacji.

Pianistyka jazzowa zawsze była mocnym akcentem gdańskiego festiwalu. Obok wyżej wymienionych pianistów po raz pierwszy dla trójmiejskiej publiczności zagrają naprawdę wyśmienici artyści: Amerykanin Craig Taborn wystąpi z solowym koncertem, a Fin Iiro Rantala zagra w kwartecie z udziałem polskiego skrzypka, Adama Bałdycha (obecnie najgorętsze nazwisko na polskiej scenie), którego talent został doceniony przez słynną niemiecką wytwórnię płytową ACT Music, wydającą płyty m.in. Vijaya Iyera, Larsa Danielssona czy Leszka Możdżera.

Gdańską pianistykę reprezentować będą Leszek Kułakowski i Aleksandra Tomaszewska. Niemieccy krytycy w 2011 roku okrzyknęli Aleksandrę Tomaszewską „polską Marią Schneider”. W Żaku usłyszymy jej zespół Aleksandra Tomaszewska Octet feat. NDR Horn Selection. Leszek Kułakowski poprowadzi Big Band Akademii Muzycznej w Gdańsku przedstawiając publiczności nowy program.

Jedną z najciekawszych płyt tego sezonu, wydaną przez polską formację jazzową jest niewątpliwie „RGG Szymanowski” (Jazzarium.pl używa określenia „najświetniejsza”). Także ostatnia płyta New Bone „Destined” spodobała się fanom jazzu (Bogdan Chmura: „Ciekawa, świetnie brzmiąca płyta, która pokazuje, jak duże rezerwy tkwią w akustycznym jazzie o bopowych korzeniach”). Obok RGG i New Bone na koncercie w Żaku pojawi się nowa formacja Jacka Kochana ORGANizition of 3, który zapowiada wydanie nowej płyty jesienią tego roku.
I wreszcie koncerty Młodej Sceny Jazzowej – zaprosiliśmy: RAW, Maciej Milewski 5tet i Michał Zienkowski Quintet. W sumie w ramach tegorocznej edycji FJJ wystąpi 15 pianistów.

Festiwal Jazz Jantar jest jednym z najstarszych polskich festiwali jazzowych (I edycja w 1976, do 1989 odbywał się z przerwami, reaktywowany w 1998). Jest zaliczany do elitarnej grupy najwyżej cenionych imprez jazzowych w Polsce, dzięki wyrazistemu i odważnemu programowi, otwartemu na nowości i formy rozszerzające obszary jazzu, w kierunku muzyki nowej i elektronicznej.

Organizatorem Festiwalu Jazz Jantar 2013 jest Klub Żak i jest realizowany ze środków Miasta Gdańska, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz przy wsparciu firm Grupa Żywiec S.A., Ergo Hestia i Ziaja.

Elitarny program i egalitarny dostęp to najważniejsze cechy FJJ – jak co roku mamy dla Was karnety w bardzo atrakcyjnych cenach. Na początek proponujemy Wam karnet na cały festiwal, na 21 koncertów za 200 złotych, karnety 1-dniowe będą kosztować od 20 do 70 zł (najdroższe), a bilety na koncert 14.11.2013 tylko 15 zł.

Karnety za 200 zł będzie można kupić wyłącznie on-line (przez facebook.com/JazzJantar lub eventim.pl) w terminie od 8 do 25 sierpnia (lub do wyczerpania puli). Zakupione karnety należy wymienić na karnety właściwe w kasie Klubu Żak, w terminie od 1.10 do dnia pierwszego koncertu.

W dniach 12 – 25 sierpnia będą w sprzedaży karnety 1-dniowe (na 2-3 koncerty), na wybrane dni FJJ, w bardzo atrakcyjnej cenie: 20 zł. Promocje będą ogłaszane tylko na stronie facebook.com/JazzJantar, a karnety będzie można nabyć on-line (przez facebook.com/JazzJantar lub eventim.pl) oraz w kasie Klubu Żak.

Program:

2.11.2013 / G.21.00 / Polska Filharmonia Bałtycka
Erik Truffaz Quartet

3.11.2013 / G.20.00 / Klub Żak
Dave Douglas Quintet
Terence Blanchard feat. Michał Wróblewski Trio

8.11.2013 / G.19.00 / Klub Żak
Fabien Mary Quartet
koncert w ramach Młodej Sceny Jazzowej
Christian Scott

9.11.2013 / G.20.00 / Klub Żak
The Necks
Medeski, Martin & Wood
RAW

10.11.2013 / G.20.00/ Klub Żak
Craig Taborn Solo
Iiro Rantala Quartet feat. Adam Bałdych
Maciej Milewski 5tet

11.11.2013 / G.20.00/ Klub Żak
Maciej Sikała Quartet
Manu Katche feat. Nils Petter Molvaer

14.11.2013 / G.20.00 / Klub Żak
Leszek Kułakowski Big Band Akademii Muzycznej w Gdańsku

15.11.2013 / G.20.00 / Klub Żak
New Bone
ORGANizition of 3

16.11.2013 / G.20.00 / Klub Żak
RGG Szymanowski
Aleksandra Tomaszewska Octet feat. NDR Horn Selection
Michał Zienkowski Quartet

17.11.2013 / G.20.00 / Klub Żak
Jacob Dinesen Quartet
Ralph Reichert Newropean Quartet

Organizator: Klub Żak, 80-266 Gdańsk, ul. Grunwaldzka 195/197, www.klubzak.com.pl
www.jazzjantar.pl; facebook.com/JazzJantar

Kasa Klubu Żak w sierpniu czynna w g.17.00 – 21.00. Kontakt: kasa@klubzak.com.pl; Tel. +48 58 3440573 w.117.

Zakupione karnety za 200 zł na eventim.pl należy wymienić w terminie od 1.10.2013 do dnia pierwszego koncertu na właściwe karnety upoważniające do wstępu do Filharmonii i Klubu Żak. Zakupione karnety nie podlegają zwrotom. Karnety tracą ważność z dniem 18.11.2013, a niewykorzystane limity przepadają. Karnet obejmuje wszystkie koncerty podczas FJJ 2013: 2.11, 3.11, 8.11, 9.11, 10.11, 11.11, 14.11, 15.11, 16.11, 17.11.2013

Na koncertach w Filharmonii Bałtyckiej wszystkie miejsca numerowane. Na koncertach w Klubie Żak miejsca nie są numerowane, liczba miejsc siedzących ograniczona, w przypadku dużego zainteresowania koncertem wszystkie miejsca stojące. Bilety / karnety w cenie przedsprzedaży oraz zniżkowe na karty (KdK, KDR, KF) nie podlegają rezerwacji. Liczba karnetów / biletów w danej cenie limitowana. Na koncertach obowiązuje zakaz fotografowania i rejestrowania. Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie. Informacje o zmianach będą zamieszczane na bieżąco na stronie festiwalu www.jazzjanta.pl i facebook.com/jazzjantar.

Płatności: gotówką w kasie Klubu lub przelewem na konto Klubu (wyłącznie po uzgodnieniu z kasą Klubu), odbiór opłaconych przelewem biletów wyłącznie z kasy Klubu w dowolnym terminie, ale nie później niż: pół godziny przed koncertem w Klubie Żak i trzy godziny przed koncertem 2.11.2013

Zasady rezerwacji karnetów / biletów na koncerty (nie dotyczą biletów sprzedawanych przez eventim.pl): rezerwacje przyjmowane są od 1.10.2013 przez kasę Klubu telefonicznie lub przez pocztę elektroniczną (kasa@klubzak.com.pl) w terminie do 7 dni kalendarzowych poprzedzających datę koncertu. Rezerwację należy wykupić w ciągu 3 dni kalendarzowych od daty jej potwierdzenia przez kasę (niewykupione w tym terminie rezerwacje są anulowane). W przypadku, gdy na dany koncert pozostanie 20 (Klub Żak) lub 40 (Filharmonia Bałtycka) wolnych miejsc rezerwacje nie będą przyjmowane.

plakat-JJF-13intro