Dzisiaj w Warszawie w ramach Festiwalu „Jazz na Starówce” na Rynku Starego Miasta o 19.00 wystąpi Enrico Pieranunzi Trio w składzie: Enrico Pieranunzi – fortepian, Luca Bulgarelli – kontrabas, Mauro Beggio – perkusja.Gwiazda włoskiego fortepianu, jeden z najbardziej cenionych i znanych muzyków włoskich międzynarodowej sceny jazzowej. Pianista, kompozytor, aranżer, autor ponad 70 płyt. Jego partnerami byli Chet Baker, Charlie Haden, Marc Johnson. W programie muzyka filmowa m.in. Ennio. Morricone i Nino Rota skomponowana dla mistrzów kina włoskiego, F. Felliniego, M. Antonioniego, F.F. Copolli, B.Bertolucciego.

„Jest pianistą intensywnego liryzmu, energii i świeżości, jednocześnie nie tracąc zdolności poetyckich. Jego muzyka śpiewa” Nat Hentoff

„Zapamiętaj jego nazwisko, nie można go zagubić w muzyce” Josef Woodard, Jazz Times.

Enrico Pieranunzi jest jednym z najbardziej znanych i cenionych osobistości europejskiej sceny jazzowej. Urodzony w 1949 roku w Rzymie, pianista, kompozytor i aranżer. Naukę gry na pianinie rozpoczął w wieku pięciu lat, wprowadzony przez swojego ojca, gitarzystę. W Rzymie skończył Konserwatorium Muzyczne. Współpracował z wieloma tuzami światowego jazzu jak: Chet Baker, Art Farmer, Johnny Griffin, Charlie Haden, Jim Hall, Lee Konitz, Charlie Haden, Jim Hall, Joey Baron, Marc Johnson, Phil Woods. Występował na wszystkich najważniejszych festiwalach i salach koncertowych, od USA, Kanady, po Europę , Japonię i Chiny. W 1984 z tuzami jazzu, Marc Johnsonem i Joey Baronem założył trio. Było ono pierwszą z wielu wybitnych grup stworzonych z amerykańskimi muzykami. W latach 1989, 2003 i 2008 był ogłaszany Muzykiem Roku przez włoski magazyn Musica Jazz, a w 1997 roku odebrał Django d”Or Award dla Najlepszego Europejskiego Muzyka.

Nagrał ponad 70 płyt pod własnym nazwiskiem, od nagrań solowych po kwintet. Jego twórczość obejmuje muzykę klasyczną i jazz. Prestiżowy amerykański magazyn „Down Beat” włączył jego płytę „Live in Paris” z 2006 r. (trio z Hein Van de Geyn i André Ceccarelli) jako jedną z najlepszych płyt dekady. Znakomitą płytą jest m.in. „Fellini Jazz” nagrana z gwiazdami jak Kenny Wheeler, Chris Potter, Charlie Haden i Paul Motion. Jest autorem ponad 150 kompozycji, w tym „Night Bird”. Ten utwór został nagrany przez m.in Chata Bakera i wykonywany przez wielu innych. Wiele z jego kompozycji stało się międzynarodowymi standardami, z których kilka zostały zawarte w prestiżowej „New Real Books” opublikowanej w Nowym Jorku przez „Sher Music”.

Najnowszy album mistrza to „Live at VillageVanguard” z marca tego roku, nagrany w legendarnym nowojorskim klubie z Markiem Johnsonem na basie i Paulem Motion na perkusji . Płyta jest uznaniem trzydziestu lat historii najbardziej międzynarodowego włoskiego muzyka jazzowego, który współpracował z największymi muzykami wszechczasów.

Szczegóły na www.enricopieranunzi.com