Cud nad Wisłą i OtwArta Scena zapraszają na wyjątkowe wydarzenie! 1 sierpnia na scenie Cudu wystąpią laureaci Paszportu Polityki – Très.b , a po koncercie OtwArta Scena wspierana przez Misię Furtak zaprezentuje po raz pierwszy poza siecią kilka ze swoich klipów! Start o godz. 20:00, bilety w cenie 20 / 25 zł.

tresb cud plakat

Très.b
W rok po wydaniu drugiego albumu „40 Winks of Courage” (2012 Chaos Management Group/ EMI Music Poland) i dwa lata po otrzymaniu FRYDERYKA za Debiut Roku (album „The Other Hand” wydany w 2010 przez Chaos Management Group/ EMI Music Poland), zespół Très.B został uhonorowany najważniejszą nagroda kulturalną w Polsce – Paszportem Polityki w kategorii Muzyka Popularna.

W uzasadnieniu nominacji czytamy:

„Od momentu otrzymania w 2011 r. Fryderyka za debiut fonograficzny grupa très.b wypełnia lukę na scenie indie rockowej, łącząc niezależność z dobrze pojętą przebojowością. Delikatność i siła, wydawałoby się, nie dają się połączyć. Très.b pokazało, że to możliwe.”

Grupa składa się z Polki (Misia Furtak) i dwóch muzyków o międzynarodowym rodowodzie (gitarzysta Olivier Heim ma amerykańskie i holenderskie obywatelstwo, perkusista, Thomas Pettit, brytyjsko-duńskie korzenie). Nazwa zawiązanego w Danii zespołu oznacza (z francuskiego) „bardzo.B” i jest odnośnikiem do muzyki klasy B, surowej, nieoszlifowanej.

Pierwsza nagrana w Polsce płyta Très.b „The Other Hand” ukazała się na rynku w 2010 r. nakładem EMI Music Poland. Finalnego szlifu nadał jej w swym nowojorskim studio nadworny producent Nicka Cave’a – Victor Van Vugt, znany ze współpracy z the Bad Seeds, PJ Harvey. W ich muzyce możemy doszukać się także echa Sonic Youth. Płyta została uhonorowana nagrodą Fryderyki 2011 w kategorii Fonograficzny Debiut Roku.

Druga płyta „40 Winks of Courage” przyniosła im uznanie mediów i Paszport Polityki 2012. Très.B można było wielokrotnie zobaczyć w Polsce, m.in. dwukrotnie na głównej scenie OFF Festiwalu, Heineken Opener Festival, a także przed zespołami Myslovitz, Spiritualized, Asteroids Galaxy Tour, Seabear, TV On The Radio, HEY, Dry The River czy Jamie Lidellem.

Misia Furtak (voc., bass) śpiewała też m.in. na składankach Polskiego Radia z Dr.No, na płycie Bajzla „Miłośnij” czy na płycie „Songs That Make Sense” Macieja Werka. Olivier Heim (git., voc.) występuje solo pod pseudonimem Anthony Chorale oraz pojawia gościnnie m.in. w zespole Coldair.

Zespół występował w wielu krajach europejskich: UK (festiwale The Great Escape w Brighton i Liverpool Sound City), Niemczech, Danii, Holandii, Czechach, Luksemburgu, Estonii.