Największe wydarzenia muzyczne tego lata nadchodzą wielkimi krokami. Najpierw, w krakowskim Centrum Kijów 16 lipca wystąpi Branford Marsalis. Żyjąca legenda saksofonu. Człowiek, który wielkiego wyboru w życiu nie miał – musiał zostać muzykiem i to wybitnym. A na zakończenie Letniego Festiwalu Jazzowego, 28 lipca, po raz pierwszy w Polsce wystąpi ikona wokalistyki, nie tylko improwizowanej, mistrz scattingu, nazywany człowiekiem orkiestrą – Al Jarreau.

“An Evening with Branford Marsalis”, Kjiów Centrum, 16 lipca 2013r. godz. 20.00

 

Legendarny Saksofonista Branford Marsalis wraz ze swoim zespołem zaprasza publiczność do własnego świata muzycznej spójności wraz z nowowydanym albumem Four MFs Playing Tunes.

Branford Marsalis – Mistrz Jazzowy rządowej organizacji do wspierania sztuki NEA, zwycięzca Grammy nagradzany saksofonista nominowany również do nagrody Tony jest jednym z najbardziej szanowanych współczesnych instrumentalistów. Jest liderem jednego z najlepszych kwartetów jazzowych, występuje też jako solista z klasycznymi zespołami. Niedawno wydał ze swoim kwartetem album „Four MFS Playin ’ Tunes”.

Członkowie Branford Marsalis Quartet wspólnie odkrywają granice muzycznej przygody. Jest to pierwsze nagranie ściśle współpracującego zespołu z elektryzującym młodym perkusistą, który dołączył trzy lata temu do zespołu. W rezultacie powstał wspaniały zwinnie musujący album zawierający oryginalne kompozycje członków zespołu jak i utwory Thelonious’a Monk’a oraz standard z lat 30tych. Nagranie zawiera piękną i subtelnie brzmiącą balladę z nominowanego do Grammy albumu Eternal, wraz z kontrastami powszechnie uznanego Bragdown. Jest to najbardziej wysublimowane muzyczne osiągniecie Branford Marsalis Quartet. Już wkrótce w Krakowie będziecie mogli usłyszeć ten jeden z najbardziej innowacyjnie myślących zespołów jazzowych dzisiejszych czasów.

Branford Marsalis Quartet wystąpi w składzie: Branford Marsalis – saksofon, Joey Calderazzo – fortepian, Eric Revis – bas, Justin Faulkner – perkusja.

 

Al Jarreau po raz pierwszy w Krakowie w Operze Krakowskiej, 28.07. 2013 r. godz. 20.00. Pięciokrotny laureat nagrody Grammy jest zarazem jedynym wykonawcą, który został uznany za najlepszego wokalistę jazzowego, pop oraz R&B. Śpiewał już jako dziecko, jedno z sześciorga pociech amerykańskiego pastora. Psycholog z wykształcenia (z doktoratem), już w latach 70. XX w. zaczął być popularny w USA. Szybko jego śpiewanie scatem stało się znane w świecie, a wokalista zbierał pochwały, stając się „człowiekiem z orkiestrą w głosie”.

Dotychczas znaliśmy wokalistę jedynie z jego rewelacyjnych płyt, tym razem usłyszymy go – po raz pierwszy – na żywo.

Bilety – w cenie 180 i 120 zł (Marsalis) oraz 250, 200 i 150 zł (Jarreau) – można już kupić w Centrum Informacji Kulturalnej (ul. św. Jana 2), Filmotechnice (Pasaż Bielaka) oraz miejscach koncertów. Zamówienia internetowe przez e-mail: eop@op.pl.