“Yach Film” jest najstarszym festiwalem wideoklipów w Polsce. Nasza marka jest znana w całym kraju. Jest to jedno z niewielu przedsięwzięć, które obrazuje dorobek polskiej sztuki wideo. Od tegorocznego festiwalu rozpoczynamy gruntowną trzyletnią przebudowę formy w celu dostosowania go do nowej rzeczywistości, skupiając się na stworzeniu warunków do promocji polskiego wideoklipu przy użyciu wszelkich kanałów komunikacji.

Wideoklip nie jest żadnym filmem. Nie ma nic wspólnego z kinematografią, choć używa tych samych narzędzi. Jest koniecznością dla wielu artystów. Jest wirtualną estradą stworzoną na potrzeby muzyków występujących w przestrzeniach medialnych, jakimi są telewizja, internet w postaci klasycznej i mobilnej, oraz wydawnictwa audiowizualne. Estrada rozwijała się w kulturze przez tysiące lat. Teatr grecki, rzymskie Colloseum, kościoły, opery i filharmonie to wkład architektury w dzieło upowszechniania muzyki. Elektryczność to nowe instrumenty i możliwość wielokrotnego wzmocnienia dźwięku. Wreszcie telewizja dała szansę na stworzenie występu estradowego z udziałem wielkiej widowni bez konieczności używania całego zaplecza scenicznego. Tak powstały wideoklipy. Rozwój techniki cyfrowej, który urodził współczesne studio muzyczne i filmowe, oraz internet jako środek upowszechniania, dał dotąd niespotykany kontakt artysty z publicznością. Podobnej przestrzeni nie znajdziemy nigdzie w naszej rzeczywistości. Obrazowanie muzyki znalazło swoją scenę i transport. Artyści sprzedają swoją twórczość w sieci, a oprócz tego promują swoją działalność sceniczną. Wideoklip pracuje na sukces piosenki i artysty, który ją wykonuje. O tym nie powinni zapominać twórcy wirtualnych estrad.

Festiwal Polskich Wideoklipów Yach Film odbędzie się w dniach 21 i 22 września 2013. Nowa formuła Festiwalu zakłada, że autorzy, wytwórnie i inni producenci polskich wideoklipów będą uczestniczyć w okresie poprzedzającym Festiwal w comiesięcznych wyborach w kategorii CyberYach. Więcej informacji znajdziesz tutaj.

Prace festiwalowe można można nadsyłać od zaraz. Będą one archiwizowane w bazie 22.Festiwalu, jak również będą podlegać comiesięcznemu wyborowi najlepszych trzech prac zdaniem Internautów. Wszystkie nadesłane prace będą promowane na stronach 22.Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film 2013. Termin nadsyłania upływa z dniem 31 sierpnia 2013. Po tym terminie Jury Festiwalu wyłoni nominacje w klasycznych kategoriach. Nominacje zostaną publicznie ogłoszone 7 września 2013.

Prace będą nominowane w kategoriach:

  • Grand Prix czyli Yach za najlepszy wideoklip 22.Festiwalu
  • Yach za najlepszą reżyserię
  • Yach za najlepszy scenariusz
  • Yach za najlepsze zdjęcia
  • Yach za najlepszy debiut reżyserski
  • Yach za najlepszą plastyczną aranżacje przestrzeni
  • Yach za najlepszą animację w wideoklipie
  • Yach za najlepszą kreację aktorską wykonawcy utworu muzycznego.

Głosować można na tej stronie: http://www.klipon.pl/yachfilm/