wujek-lato-2013

Festiwal WUJek to jedna z najważniejszych i najstarszych imprez kulturalnych jakie odbywają się w Warszawie. Ideą festiwalu od pierwszej edycji, która odbyła się w 2001 roku, było pokazywanie najoryginalniejszych, najciekawszych i najbardziej twórczych artystów z kręgu szeroko rozumianej muzyki alternatywnej.

Artystami, którzy występowali na dotychczasowych edycjach festiwalu WUJek byli między innymi Fisz/Tworzywo Sztuczne, Marysia Peszek z zespołem Elektrolot, Ścianka, UL/KR, Pustki, Bauagan Mistrzów, SunSay, Meritum oraz wiele innych formacji improwizujących. W 2006 roku Szymon Tarkowski, organizator festiwalu, był nominowany do nagrody pisma Aktivist Nocne Marki, w kategorii najlepsze imprezy muzyczne w stolicy. Od 2004 roku WUJek współpracuje z Centrum Artystycznym Fabryka Trzciny, a w 2012 roku po raz pierwszy koncerty odbyły się w filii Fabryki, czyli Skwerze usytuowanym dogodnie w samym centrum Warszawy, przy Krakowskim Przedmieściu.

W tym roku organizatorzy postanowili skupić się całkowicie na potencjale, który oferuje Skwer. Dzięki temu zaistniała możliwość zorganizowania cyklu koncertów, które będą odbywały się przez całe lato, a dzięki którym warszawska publiczność będzie miała okazję zapoznać się z najciekawszymi wykonawcami kojarzonymi z muzyką niezależną. W ramach imprezy wystąpią zarówno artyści tworzący niebanalną, ambitną muzykę avant -popową jak i formacje skupiające się na improwizacji i twórczym eksperymentowaniu z muzyką jazzową.

Zapraszamy serdecznie!

Koncerty zaczynamy o 20:00; Scena Letnia Skweru, Krakowskie Przedmieście 60a (w przypadku niepogody zapraszamy do galerii, poziom -1). Wstęp na koncerty wolny.

27.06. Trifonidis/SZAMBURSKI/SZPURA

Zupełnie nowe trio trzech wybitnych improwizatorów warszawskiej sceny muzycznej. Każdy z nich udziela się w niezliczonej ilości projektów, tym razem postawili na spotkanie, którego efekt będzie wynikiem ich niestandardowych osobowości. Wpływy jazzu, muzyki etnicznej oraz radosnej improwizacji. Polecamy wywiad z Trifonidisem specjalnie dla WUJka tutaj.

11.07. Biegli

Improwizowany projekt Norberta Kubacza (Norbullo), kontrabasisty, twórcy formacji Bauagan Mistrzów. Kwintet na dwie perkusje, kontrabas, klawisze i saksofon, mocno energetyczna i zabawowa muzyka. Nazwa Biegli pochodzi stąd, że wszyscy członkowie zespołu w wolnym czasie zajmują się bieganiem co daje im wiele radości i inspiracji do tworzenia muzyki.

18.07. Hanimal

Zespół, po pierwszym koncercie we wrześniu 2011 roku, wielokrotnie zagrał w warszawskich klubach, jak i w ramach kilku festiwali: Warsaw Music Week, Męskie Granie i Off Festival. Muzyka Hanimal jest nostalgiczna, ale to także swobodne poruszanie się pomiędzy rytmicznym, napędzającym graniem, a operowaniem plamami barwnymi. Piękne piosenki!

25.07. Babadag

Zespół Babadag powstał w 2010 roku z inicjatywy wokalistki Oli Bilińskiej (Muzyka Końca Lata, projekty z Raphelem Rogińskim, Danielem Pigońskim). Założeniem było stworzenie i granie muzyki organicznej, wypływającej z ciała, nie z intelektu, granej przede wszystkim na akustycznych instrumentach, nawiązującej do brzmień i rytmów pierwotnych, często rytualistycznych.
Powstały piosenki-bajki, piosenki-mity, o tekstach – po polsku i po angielsku wykorzystujących klasyczne toposy i symbole, przetrawione przez współczesną wrażliwość samej autorki. Debiutancka płyta Babadag została uznana za jeden z najciekawszych albumów 2012 roku.

1.08. Poszukiwacze Zagnionego Rulonu

Zespół powstał na początku 2012 roku. W tym samym roku grupa zakwalifikowała się do udziału w konkursach „Stara Tradycja” (konkurs towarzyszący festiwalowi „Wszystkie Mazurki Świata” – zespół otrzymał Nagrodę Publiczności) oraz „Nowa Tradycja”, gdzie Poszukiwacze Zaginionego Rulonu zdobyli Grand Prix festiwalu za (jak napisało w protokole jury konkursu) „smak, wyczucie i szlachetność brzmienia oraz przekonujące nawiązanie do tradycji mazurkowej”.

8.08. How How

Elektroniczno – post rockowe granie, z dodatkiem improwizacji. „Młody i wciąż nieuczesany zespół, jeszcze docierający swoje brzmienie. Ich muzyka jest stworzona do tego, by łączyć się z obrazem – ilustrować film czy przedstawienie teatralne. Sami artyści przedstawiają ją jako electroacoustic free pop. To określenie trzeba jednak czytać jako listę składników, a nie efekt końcowy.”

15.08. Kobiety

Jeden z najbardziej znanych polskich zespołów avant-popowych, prezentuje piękne, melodyjne piosenki z rockowym pazurem.
Autorzy trzech płyt, świetnie przyjętych zarówno przez krytykę jak i publiczność.

22.08. Igor Spolski & The Dudes – Cel – Ne- Pal

Znany z formacji Płyny Igor Spolski w 2010 roku wyjechał do Nepalu i tam, w Kathmandu skomponował i nagrał materiał na płytę. Projekt leżakował przez kilka lat ale w końcu trafił na scenę – na Skwerze odbędzie się jeden z pierwszych koncertów prezentujących płytę „Cel – Ne – Pal”.

29.08. Loa Frida

Wyjątkowo urokliwe trio składające się z jednej Polki i dwóch Francuzów. Anka Ujma, wokalistka i liderka zespołu od lat tworzy niezwykle oryginalną muzykę na przecięciu się różnych stylistyk. Koncert jej poprzedniego zespołu Anka Ujma Quintet na ubiegłorocznych Re:wizjach był jednym z najmocniejszych punktów festiwalu.

5.09. Płyny

Formacja Płyny to jedyna w swoim rodzaju mieszanka dźwięków z różnych stron świata. Jest tutaj odrobinę miejskiego folku prosto z Warszawy, afrykańskie rytmy, karaibskie brzmienia, dużo klimatu śródziemnomorskich plaż. Wszystko to wzbogacone niezwykle melodyjnymi partiami wokalnymi, często dwugłosowymi a nawet trójgłosowymi. Nie można zapomnieć też o wyjątkowych tekstach zespołu, w inteligentny sposób wykorzystujących zabawy słowne i nietypowe skojarzenia. Opowiadają one o podróżach po świecie a także o życiu w dużym mieście, takim jak Warszawa.