Rok temu urodził się pomysł i w końcu usłyszymy go na żywo w 10-osobowym skladzie!! W czwartek 27 czerwca na scenie Pardon, To Tu o godzinie 20:30 usłyszymy Koncert „Niemen Enigmatic Played By The Enigmatics”. W tym wyjątkowym projekcie biorą udział: Dominik Strycharski – śpiew; Aleksander Papierz  saksofon; Ray Dickaty – saksofon; Raphael Rogiński – gitara; Daniel Pigoński – Hammond, keys; Wojtek Traczyk – gitara basowa; Hubert Zemler – perkusja oraz chórek: Ewa Prus – wokal; Joanna Halszka Sokołowska – wokal ; Marta Moszczyńska – wokal.

Płyta Czesława Niemena Enigmatic jest jednym z legendarnych dokonań polskiej muzyki XX wieku. Jest dziełem absolutnie ponadczasowym i wyjątkowym, podkreślającym idealny mariaż najlepszej anglosaskiej kultury muzycznej i polskiej wrażliwości oraz wyjątkowego talentu Czesława Niemena. (Czesław Niemen, Płyta Enigmatic, 4 Utwory, 36:17 min.)

Niemen Enignatic

„Album […] urzekł siłą wyrazu całości i urodą najdrobniejszych detali. Dwa jego obszerne fragmenty – monumentalny, epicki, początkowo utrzymany w klimacie chorału gregoriańskiego (w nagraniu wziął udział chór), a potem wybuchający rockiem Bema pamięci żałobny – rapsod oraz wyprowadzone z bluesa, a opracowane z jazz-rockową swobodą Jednego serca – udowodniły, że Niemen nie tylko zwrócił uwagę na szeroko pojęty rock progresywny, lecz również potrafił stworzyć jego własny, oryginalny, słowiański model, nie ustępujący najbardziej wartościowym wzorom zagranicznym.”

W tym oryginalnym projekcie polscy muzycy zagrają cały Enigmatic jeden do jednego. Tak jak został napisany i zagrany. Nie będzie to żadna reinterpretacja lecz ukłon i zarazem ekstaza. Dla muzyki, dla Mistrza i dla naszej historii.