Do grona wykonawców dołączają m.in. Fisz Emade Tworzywo, Stanisław Soyka, Leszek Możdżer i Maria Peszek.

Poznaliśmy już pierwszą grupę muzyków, którzy wystąpią na Męskim Graniu 2013. Dołączą do nich równie nieprzeciętni twórcy m.in. Stanisław Soyka, Leszek Możdżer, Maria Peszek, Grażyna Łobaszewska, Fisz Emade Tworzywo, TRÈS.B czy UL/KR. Kolejnych wykonawców poznamy już za tydzień.

Na Męskim Graniu występują artyści reprezentujący wszystkie muzyczne nurty. Mogą różnić się estetyką, ekspresją, jednak z pewnością łączy ich przekonanie, że do muzyki należy podchodzić ambitnie i nieustannie ją rozwijać. Są zgodni, że współpraca z innymi twórcami i przełamywanie własnych konwencji pozwala wydobyć niezwykłą jakość. Dadzą tego wyraz nietuzinkowe duety, których trudno na co dzień szukać w polskiej muzyce. Ucztę niekonwencjonalnych brzmień, aranżacji i pomysłów przygotują Katarzyna Nosowska i Stanisław Soyka – jeden z najbardziej rozpoznawalnych i wzruszających głosów polskiego soulu i jazzu, mistrz improwizacji. Miksturę rwącego hip hopu z siłą klasyki zaserwują O.S.T.R. i Leszek Możdżer – czarujący publiczność dźwiękami wirtuoz fortepianu. Nie są to jedyne nietypowe artystyczne pary, jakie będzie można poznać na tegorocznym Męskim Graniu.

Na scenie pojawią się ponadto energetyczna i bezkompromisowa Maria Peszek, mistrzowie słownej i dźwiękowej ekwilibrystyki – Fisz Emade Tworzywo, okrzyknięta nadzieją współczesnej elektroniki Patti Yang, która zagra jako Patti Yang Group w nowej odsłonie oraz eksperymentujący z jazzem, hip hopem i elektroniką duet producentów Skalpel. Zaprezentują się TRÈS.B – zespół uznany za jedno z ważniejszych odkryć minionych lat, Ballady i Romanse uderzające lekkością muzyki zestawioną z surowością tekstów oraz niepokojący a zarazem wciągający UL/KR. Wystąpi również Myslovitz – w nowym składzie pokazując nieznane świeże oblicze oraz Grażyna Łobaszewska, ikona soulu i jazzu, której dokonania stały się kamieniami milowymi polskiej muzyki.

„Nieczęsto zdarza się, aby artyści tak odważnie i z tak dużą energią otwierali się na niekonwencjonalną współpracę. To wielka wartość Męskiego Grania – daje publiczności możliwość doświadczania muzyki w postaci czystego eksperymentu i udziału w twórczych spotkaniach” – mówi Marcin Filipiak, kierownik marki Żywiec.

Na koncercie w Chorzowie zagrają: 2Cresky Feat. Lach, Ballady i Romanse, Fisz Emade Tworzywo, Hey, Grażyna Łobaszewska, Leszek Możdżer, Maria Peszek, Stanisław Soyka, TRÈS.B oraz dyrektorzy artystyczni – Katarzyna Nosowska i O.S.T.R. Wystąpi także zwycięzca konkursu Nowe Męskie Granie – Krzysztof Zalewski.

Tego lata Męskie Granie zabrzmi w następujących miastach:
13.07. – Kraków, Hotel Forum
20.07. – Chorzów, Sztygarka
27.07. – Wrocław, Kępa Mieszczańska
03.08. – Gdańsk, Stocznia, Klub B90
10.08. – Poznań, Stara Gazownia
17.08. – Warszawa, Fort Bema
31.08. – Żywiec, Amfiteatr pod Grojcem