UkrapolPM

Dzisiaj (23.06.2013 r.) na scenie w Pardon, To Tu będziemy mogli ujrzeć znakomitego ukraińskiego kontrabasiste Mark’a Tokar’a wraz z Maciejem Cierlińskim, Pawłem Postaremczakiem i Pawłem Szpura.

Zespół (roboczo nazwany) UKRAPOL to skład muzyków związanych ze sobą od lat, grających w różnych projektach gdzie spotykali się “pojedyńczo”. Półtorej roku temu postanowili stworzyć wspólny projekt, który idealnie wpasował się w ich “potrzeby” muzyczne. UKRAPOL tworzą: Mark Tokar – Kontrabas, Maciej Cierlinski – Lira Korbowa, Paweł Postaremczak – Saksofon, Paweł Szpura – Perkusja

Poruszając się w szeroko pojętej przestrzeni muzyki improwizowanej, (choć nie tylko -o czym w opisach muzyków), ludowej/etnicznej, inspirując się zarówno muzyką dalekiego wschodu (np. zespół Hera), ale czerpiąc niejednokrotnie z muzyki afrykańskiej (duet Szpura/Postaremczak) postanowili skupić się na pieśniach ukraińskich i polskiego pogranicza, (do czego zachęciła ich bezpośrednia współpraca z tamtejszymi muzykami ludowymi). Kompozycje budowane w oparciu o wyżej wymienione pieśni, do tego zagrane i wyśpiewane zgodnie z tradycją, łączą się w jedną suitę, porywając słuchających w niezwykłą podróż.

Mark Tokar – ukończył studia na Politechnice Lwowskiej. Później studiował w Szkole Muzycznej im St. Ludkiewicza we Lwowie (gitara klasyczna). Równocześnie rozpoczął grę na kontrabasie. W latach 2002-2004 wielokrotnie uczestniczył w warsztatach jazzowych w Krakowie pod kierunkiem M. Parkinsona. W roku 2006 w ramach stypendium Gaude Polonia od ministra kultury Rzeczypospolitej studiował w Akademii Muzycznej im K. Szymanowskiego w Katowicach na wydziale jazzowym pod kierunkiem prof. Jacka Niedzeli.

W latach 2005-2006 pracował jako dyrektor artystyczny i współorganizator ukraińsko-polskiego festiwalu “Jazz Bezz”. Organizował także serie koncertów filharmonicznych “Metro Jazz” we Lwowie. Występował jako basista z różnymi formacjami w Niemczech, Czechach, Polsce, Ukrainie, Rosji. Członek lwowskiej formacji Dzyga Jazz Quintet. Jest także twórcą i liderem międzynarodowych projektów Leo’m’art i Mark Tokar Quintet.

Uczestnik projektów “Resonance” Kena Vandermarka i “Five Spot”. Grał i nagrywał z Kenem Vandermarkiem, Robertą Piket (USA), Klausem Kugelem, Arkadijem Shylkloperem (Niemcy), Petrasem Visniauskasem (Litwa), Mirceą Tiberianem (Rumunia), Mazzolem, Mikołajem Trzaską (Polska), Wacławem Zimplem (Polska), Davem Rempisem (USA), Timem Daisym (USA), Yurijem Yaremczukiem(Ukraina).

Maciej Cierliński – polski muzyk – eksperymentalista grający głównie na lirze korbowej, również na Oud, Barbat, sitarze oraz dudukach. Lider projektu muzycznego Maćko Korba, współtwórca, wraz z Tomaszem Zygmontem, projektu Lirnicy XXI w.. Współzałożyciel zespołów Yerba Mater, Stara Lipa. Członek zespołu Sláinte!, Village Kollektiv.

W swojej karierze współpracował z wieloma czołowymi przedstawicielami kultury alternatywnej. W 2006 roku zaproszony został do współpracy z Tony Gatlifem (reżysera filmów Latcho Drom, Vengo, Exils) przy premierze filmu “Transylwania”. Uczestniczył w wielu projektach muzycznych i teatralnych (Makata, Studnia O), od lat, wspólnie z Casimirem Potomskim oraz Anną Abramowicz prowadzi warsztaty muzyczne i taneczne dla dzieci i młodzieży.

Stały współpracownik zespołów Kapela ze Wsi Warszawa, Eternal Tear, Swoją Drogą Trio. W sierpniu 2007, u boku Masala Sound System, wystąpił w Kostrzynie nad Odrą podczas XIII Przystanku Woodstock. Gościnnie wziął również udział w odbywającym się w Teatrze Roma koncercie zespołu rockowego Hey.

Paweł Postaremczak – jeden z najciekawszych saksofonistów na polskiej scenie. Charakteryzuje go wyjątkowo liryczny i ekstatyczny styl, będący kontynuacją tradycji wielkich mistrzów saksofonu jak John Coltrane czy Pharoah Sanders. Jego gra hipnotyzuje. Z niezwykłą świadomością tworzy frazy niepowtarzalne, trudne do zapomnienia.

Współpracuje m.in. z Mikołajem Trzaską, Wacławem Zimplem (HERA), Klausem Kugelem (Affinity – trio Kugel / Wójciński / Postaremczak), Hamidem Drake, Michaelem Zerangiem, Wojtkiem Traczykiem (Purusha – Traczyk / Szpura / Postaremczak), Raphaelem Rogińskim, Januszem Stefańskim czy Robertem Kusiołkiem. Na stałe związany z zespołem SNOWMAN (płyty “Lazy” i “The Best It Yet to Come”), z którym oprócz działalności koncertowej tworzą muzykę teatralną ( m.in. spektakl “Cadillac” Teatru Usta Usta)

Pawel Szpura -perkusista, którego styl jest kompilacją wielu tradycji. W jego grze można usłyszeć inspiracje perkusją czarnej i arabskiej Afryki, tradycje tureckie, a także nawiązania do amerykańskich perkusistów rockowych z lat 60-tych i 70-tych.

Szpura operuje tymi stylistykami z niezwykłą lekkością, zaskakując słuchacza rozwiązaniami rytmicznymi lub wprowadzając go w głęboki trans, to sprawia, że jest kontynuatorem tradycji Eda Blackwella i Hamida Drake’a. Współpracuje m.in. z Mikołajem Trzaską, Raphaelem Rogińskim. Jest członkiem uznanych zespołów takich jak CUKUNFT, WOVOKA czy HERA. Także był w składzie koncertu z muzyką do Róży na Off Festivalu.