Bobby McFerrin, mistrz bezsłownej improwizacji wokalnej o niepojętej skali i barwie głosu w tym roku uraczył nasze uszy nowym krążkiem, pt. „SpiritYouAll”, gdzie ponownie przedstawia nam Amerykę poprzez oryginalne pieśni spirituals podszyte radosnymi groove’ami. Na płycie mistrzowi towarzyszyli: Esperanza Spalding (bass, vocals), Larry Campbell (guitar), Gil Goldstein (piano, accordion), Larry Grenadier (bass), Ali Jackson (drums) a także Joey Blake, Lisa Fischer, Latanya Hall i Marlon Saunders (backing vocals).

I rzeczywiście! Cały album jest wręcz unużany po czubek we wspomnianych radosnych groove’ach, chociażby utwór „Whole World”, który właściwie od samego początku pulsuje i powoduje uśmiech na twarzy, lub „Glory” – utwór o „dwóch twarzach”, najpierw spokojny, a w drugiej części przywołuje na myśl wesołe podskoki i radość chórów gospel, które pamiętamy z amerykańskich filmów. Każdy z kawałków jest inny, natomiast składają się one na jedną wielką całość zarówno muzyczną jak i tekstową, w związku z tym, że są to przecież spirituals. Wierzącym lub mniej polecam pochylić się nad tekstami, działają jak całkiem niezły plaster, zwłaszcza w gorsze dni.

Zwracając się ku części instrumentalnej nie można pominąć ciekawego brzmienia gitary wyłaniającego się jakby z pustki, co dodaje szerokości utworom, a także bardzo „barwotwórczego” wykorzystania akordeonu, dzięki czemu utwory nabierają egzotycznego, nieamerykańskiego brzmienia. Dodatkowo absolutnie nie są agresywne sekcyjnie, perkusja i bas tak naprawdę w większości „szeleszczą”, malują nienachalnym brzmieniem, rytmem i podskórnie pulsują, co jest niesłychanie ważne w tego typu muzyce. A ponad wszystkim unosi się lekki ale zdecydowany zarówno w barwie jak i w przekazie wokal McFerrina, który jest niekwestionowaną klamrą całości materiału.

Polecam ten album każdemu, kto ma chęć zrelaksować się dobrej muzyce, każdemu, kto jest fanem Bobby’ego McFerrina a także każdemu, kto ma potrzebę zasiania w sobie znaku zapytania w temacie swojego życia. Na każdą okazję dźwięki zarejestrowane na tym krążku sprawdzą się znakomicie!