A Tribute to Nat King Cole to jedna z najbardziej znaczących płyt w dorobku Bensona – zwraca się na niej w stronę twórczości legendarnego Nata King Cole’a. Niektóre z przebojów tego artysty zaaranżowane zostały przy udziale Nelsona Riddle’a na 42-osobową orkiestrę Instytutu Henry Mancici. Całość dopełniają duety z laureatką Tony Award – Idiną Menzel a także ze wschodzącą gwiazdą piosenki – Judith Hill. Obok nich na płycie występuje wielokrotny laureat nagród Grammy i zdobywca Pulitzera – Wynton Marsalis.

Mówiąc o tej płycie, Benson wspomina, „głęboko przeżywałem każdy moment podczas nagrań. Nie możesz stworzyć podobnej płyty bez zaangażowania. Nauczyłem się tego od Nata King Cole’a. On wkładał całe serce we wszystko, co robił”.

Kariery Bensona i Cole’a potoczyły się podobnie. Obydwu podziwiano najpierw jako instrumentalistów, potem osiągnęli szczyty popularności jako wokaliści. Lepiej znany pierwotnie jako pianista jazzowy, Nat King Cole, pojawił się w 1943 r. jako wykonawca utworu Straighten Up and Fly Right. W tym samym roku urodził się George Benson, który rozwijał swą karierę jako gitarzysta jazzowy do momentu aż zaśpiewał utwór This Masquerade i przebojem zdobył listy przebojów muzyki pop. Obaj pozostali wierni swoim jazzowym korzeniom, czego dowodem jest dwanaście zawartych na obecnej płycie aranżacji największych przebojów.

To wymarzony projekt Bensona, miłosne wyznanie dla Cole’a i całej jego muzyki. Na płycie pojawia się cover Smile (z udziałem Tilla Brönnera a trąbce) – melodia napisana przez Charliego Chaplina w 1936 r. dla potrzeb filmu Dzisiejsze czasy, po raz pierwszy zaśpiewana została przez Cole’a w 1954 r. Ponadto na płycie ukazały się także przepiękne duety z Idiną Menzel (When I Fall In Love) i Judith Hill (Too Young), a także aranżacja Unforgettable Wyntona Marsalisa.

Album otwiera rzadkie nagranie małego George’a Bensona (lat 8) śpiewającego Mona Lisę. Nagranie pochodzi z konkursu wokalnego, którego Benson został zwycięzcą, a w którym nagrodą było realizowanie nagrania w prawdziwym studio. Benson zaczął śpiewać utwory Nata King Cole’a już jako dziecko, a to nagranie pokazuje nie tylko jego wielką muzykalność, lecz także zachwyt, jakim darzył muzykę Cole’a już od najmłodszych lat.

Znany jednak bardziej ze swych obecnych dokonań w zakresie muzyki popularnej, George Benson stał się ikoną muzyki wielu gatunków i stylów. Jako lider wystąpił na ponad 30 płytach, zdobył 10 statuetek Grammy i tytuł NEA Jazz Master. Sięga do swych muzycznych korzeni, tworząc unikatową mieszankę jazzu, R&B, popu. Ma rzesze fanów, jest także cenionym wokalistą.

GeorgeBenson_Inspiration_cover_mala

Inspiration: A Tribute to Nat King Cole to przykład dzieła, które oddając hołd wielkiemu artyście, buduje także legendę innego twórcy. Album w dniu wczorajszym trafił do sklepów muzycznych.

Tracklista:
1. Mona Lisa – Lil’ Georgie Benson
2. Just One Of Those Things 2:42
3. Unforgettable 5:05
4. Walkin’ My Baby Back Home 2:43
5. When I Fall In Love 4:03
6. Route 66 3:50
7. Nature Boy 2:39
8. Ballerina 2:46
9. Smile 3:22
10. Straighten Up And Fly Right 3:05
11. Too Young 3:27
12. I’m Gonna Sit Right Down And Write Myself A Letter 3:04
13. Mona Lisa 3:02