Już w najbliższą niedzielę (9 czerwca), na scenie Some Place Else w Warszawie, wystąpi znakomita polska wokalistka jazzowa – Anna Gadt! Koncert odbędzie się w ramach cyklu Secret Sunday. Ani podczas koncertu towarzyszyć będzie pianista – Łukasz Ojdana. Start koncertu o godz. 20:00, wstęp bezpłatny.

anna gadt some place else plakat

By opisać Anię należałoby połączyć ze sobą na pozór sprzeczne pojęcia: delikatność, niespokojnego i ciekawego ducha, tajemniczość i wrażliwość a także silną osobowość oraz poczucie humoru. W jej muzyce przeplatają się słowiańskie korzenie i europejskie inspiracje. Fascynuje ją szeroko pojęta muzyka improwizowana, formy wypowiedzi poszukuje poprzez słowo, dźwięk a zwłaszcza ciszę.

Intrygująco oscyluje pomiędzy śpiewem, szeptem i opowiadaniem. Improwizując nie boi się używać głosu w sposób nietypowy.

Szczególnie bliskie są jej filozofia Ayn Rand (indywidualizm wypowiedzi) i poezja May Angelou. Zwłaszcza teksty Angelou – amerykańskiej poetki, współpracującej niegdyś z Martinem Lutherem Kingiem, okazały się doskonałym tematem do pisania muzyki. Tak powstały piosenki: Alone, They Went Home, Still I Rise – dający tytuł płyty z 2010.

Początkowo kształciła się klasycznie. Uwielbiała spędzać godziny grając na fortepianie utwory Bacha i Chopina, Griega. Zresztą upodobanie do muzyki klasycznej, zwłaszcza Jana Sebastiana Bacha pozostało Jej do dziś. Kierunek, który obrała mając zaledwie 10 lat zmienił się, gdy usłyszała solo Toots Thielemansa na płycie Secret Story Pata Metheny. Wrażenie, które zrobiła na niej improwizacja sprawiło, że zapragnęła kontunuować kształcenie w kierunku muzyki jazzowej.

W 2002 roku została przyjęta na prestiżowy i jedyny w Polsce Wydział Jazzu i Muzyki Rozrywkowej w Katowicach, a obecnie jest tam pedagogiem.

Bardzo istotnym momentem w jej życiu była główna nagroda konkursu Jazz Struggle i spotkanie z przewodniczącym jury Billy Harperem.

„ta nagroda pozwoliła mi uwierzyć w siebie. Podczas konkursu grałam swoje utwory, moja wrażliwość, estetyka, to wszystko zostało docenione. Ta nagroda dodała mi skrzydeł i odwagi, zwłaszcza, że przewodniczącym jury, był uwielbiany przeze mnie i niezwykle szanowany Billy Harper”.

Dotychczas Anna nagrała dwa albumy. Jej debiutancka płyta: Na mojej drodze, ukazała się w 2008 r. Album zaśpiewany po polsku, zawierał autorskie piosenki i zwrócił na siebie uwagę krytyków i publiczności. Płyta przyniosła nominację do prestiżowej w Polsce nagrody „Fryderyk” w kategorii: Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku i wiele koncertów m.in.: podczas Szczecin Music Fest, gdzie Anna rozpoczynała swoim występem koncert Suzanne Vega.

Jej druga płyta – „Still I Rise” (2010) zaowocował m.in. koncertem w studiu Radiowej Trójki – jednej z najważniejszych sal koncertowych kraju.

Poza działalnością indywidualną wspiera również inicjatywy i projekty swoich przyjaciół.
Jest blisko związana z festiwalem Voicingers, współpracuje również z jedyną w Polsce jazzową formacją wokalną – Jazz City Choir.

Wraz z zespołem Fizz the fire występowała w sali Kongresowej jako support brytyjskiej gwiazdy muzyki funky – The Brand New Heavies. Współpracowała z orkiestrami Tomka Szymusia, Adama Sztaby oraz Krzysztofa Herdzina (TVN – programy Taniec z gwiazdami, festiwal w Sopocie, Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu). Od października do lipca również pedagog Instytutu Jazzu w Katowicach.

Wydarzenie na Facebooku: https://www.facebook.com/events/312858708845987/