Tageinf./fot. prasowe

13 maja premierę miała debiutancka płyta formacji Zawadzki/Praśniewski/Wośko. Troje absolwentów duńskiego konserwatorium muzycznego w Odense przedstawiają premierowy materiał nagrany w klasycznym, jazzowym składzie. Krążek “Tage” potwierdza wysoką pozycję polskiej pianistyki jazzowej we współczesnym jazzie. W przeciwieństwie jednak do innych, bardziej utytułowanych polskich formacji, kopiujących często pomysły zagranicznych artystów, muzycy debiutującego tria przedstawiają oryginalną muzyczną formułę, która jest wypadkową ich polskich i duńskich doświadczeń. To właśnie ten element zaważył na wyjątkowości artystycznego języka, którym posługują się młodzi muzycy. Nie boją się uciekać od tradycyjnych harmonii, ciekawie grają dźwiękiem i ciszą, w swoich partiach instrumentalnych umiejętnie powściągają emocje uzyskując efekt podskórnego napięcia, swoistej „elektryczności”, która przykuwa uwagę słuchacza.

Autorskie, zróżnicowane kompozycje członków zespołu są kolejnym atutem płyty, pełna entuzjazmu szlachetność, subtelność i łagodność skandynawskiego jazzu wycisnęły swoje piętno na muzyce trójki polskich instrumentalistów. Jednak w przeciwieństwie do wielu skandynawskich nagrań muzyka tria Zawadzki/Praśniewski/Wośko nie jest smutna czy mroczna. Na płycie wszystko zespoliło się z jedynymi w swoim rodzaju ładem i harmonią. Uczucie wypełnionej powietrzem, rozległej przestrzeni towarzyszy nam przez cały czas trwania płyty.

Biografie:
Sebastian Zawadzki – pianista i kompozytor, student duńskiego konserwatorium muzycznego w Odense, obecnie zamieszkujący Kraków. Zdobywca I nagrody na European Jazz Contest 2012 w Rzymie z zespolem International Jazzpocalypse, oraz inwidualnego wyróżnienia na tym samym festiwalu. Nagradzany na konkursach muzycznych m.in. Grand Prix dla indywidualności jazzowej na Novum Jazz Festival, Ogólnopolskim Przeglądzie Zespołów Jazzowych i Bluesowych Gdyńskiego Sax Clubu, Jazz Juniors, Tarnów Jazz Contest, Jazzowy Debiut Fonograficzny (IMIT) i innych. Współtwórca zespołów Sebastian Zawadzki Trio, Zawadzki/Praśniewski/Wośko, International Jazzpocalypse oraz Tone Raw.

Mariusz Praśniewski – Absolwent Wydziału Jazzu The Academy of Music & Dramatic Arts, Southern Denmark w Odense. Edukację muzyczną rozpoczął od gry na fortepianie, następnie na kontrabasie. Koncertuje z wieloma muzykami, w tym m.in. z Joao Nascimento z Brazylii, Andersem Mogensenem czy Francesco Cigna oraz bierze udział w międzynarodowych projektach, jak Entropy, Suburbia Surreal, Purple Noise, Orlando.

Radek Wośko – perkusista, kompozytor, aranżer, autor tekstów. Studiował jazz na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, na Wydziale Jazzu The Academy of Music & Dramatic Arts, Southern Denmark w Odense. Aktywnie zaangażowany w wiele projektów muzycznych, koncertuje z własnym projektem Entropy. Współpracował z Teatrem Polskim w Szczecinie oraz z takimi artystami jak: Mirosław Czyżykiewicz, Andrzej Poniedzielski, Anna Szałapak, Stanisław Tym, Piotr Machalica, Mario Cordina, Piotr Wojtasik, koncertując w Polsce, Danii, Czechach, Niemczech i Wielkiej Brytanii.

Muzycy: Sebastian Zawadzki: piano; Mariusz Prasniewski: double bass; Radek Wosko: drums.

Utwory:
01. 13 years ago and 13 years later (Sebastian Zawadzki)
02. Conspiracy (Radek Wosko)
03. Wroniec (Sebastian Zawadzki)
04. Misunderstanding (S. Zawadzki/M. Prasniewski/R. Wosko)
05. Memories of Fyn (Sebastian Zawadzki)
06. Bogense (Sebastian Zawadzki)
07. Six and Eight (Sebastian Zawadzki)
08. The End of Day (S. Zawadzki/M. Prasniewski/R. Wosko)