zanna ethno plakatinf./fot. prasowe

Żanna Biczewska – ikona rosyjskiej ballady zaśpiewa we Wrocławiu Ethno Jazz Festival zaprasza 22 maja do Synagogi pod Białym Bocianem na koncert jednej z najważniejszych rosyjskich artystek.

Żanna Biczewska – niepodobna do nikogo, nieczuła na zmieniające się mody, śpiewa w charakterystycznym dla siebie stylu to, co jest zgodne z jej duchowymi poszukiwaniami. W swoim bogatym repertuarze ma między innymi pieśni rosyjskie i białoruskie, ballady Bułata Okudżawy, utwory autorskie. Wielokrotnie nagradzana artystka koncertuje w całej Europie. Zachwycała publiczność w paryskiej Olimpii; występowała z koncertami w Ameryce, Kanadzie, Izraelu i w wielu innych krajach. Kilkakrotnie występowała również w Polsce i ma tu grono swoich wiernych słuchaczy. Jej płyty z muzyką ludową, romansami, balladami rozchodzą się w milionowych nakładach w ponad 40 krajach.

Żanna Biczewska (Żanna Władimirowna Biczewskaja) – rosyjska piosenkarka urodzona w Moskwie. Pierwszą gitarę Żanna otrzymała w prezencie w wieku 17 lat. Z przyjemnością śpiewała piosenki amatorskie, studenckie, liryczne i turystyczne. Swoją miłość do muzyki rozwijała w Państwowej Szkole Sztuki Cyrkowej i Estradowej w klasie wokalu (1966 –1971). W 1971 roku rozpoczęła profesjonalną karierę sceniczną. Na estradzie zawsze istniała jako indywidualność. Niepodobna do nikogo niesie ze sceny swój temat, swój styl. Nie można powiedzieć o niej, że jest „modną piosenkarką”. Śpiewa to, co jest zgodne z jej duchowymi poszukiwaniami. Pieśniami i romansami rosyjskimi zainteresowała się po spotkaniu z inną osobistością rosyjskiej sceny, Bułatem Okudżawą, którego nazywa swoim ojcem chrzestnym na scenie i nauczycielem.

Do jej repertuaru weszły narodowe romanse rosyjskie, ballady ludowe, utwory autorskie, m.in.: Bradiaga, Cziornyj woron, Matuszka, Razłuka, Wiecziernij zwon i wiele innych. W 1973 roku została laureatką Państwowego Konkursu Artystów Estrady w Moskwie. Od tej pory zaczęła koncertować w kraju i za granicą. Podbijała publiczność niemal w całej Europie. 8 razy z rzędu zachwycała publiczność w paryskiej „Olimpii”. Występowała z koncertami w Ameryce, Kanadzie Izraelu i w wielu innych krajach.

W 1980 roku została laureatką Międzynarodowego Konkursu Artystów Estrady w Poznaniu a w 1989 roku na Międzynarodowym Konkursie w San Remo otrzymała tytuł „Złotej gitary”. Jej płyty z muzyką ludową, romansami, balladami, pieśniami duchowymi i bardowskimi rozchodzą się w milionowych nakładach w ponad 40 krajach. Popularność ta opiera się na solidnym fundamencie – zbudowana jest na nabożnych stosunkach do rosyjskiej pieśni ludowej, doskonałych warunkach wokalnych i oryginalnym sposobie wykonania.

Koncert artystki to niezapomniane wydarzenie w życiu kulturalnym kraju, który odwiedza. Mick Jagger powiedział, że piosenkarka jest wysepką prawdziwej, wiecznej sztuki w oceanie współczesnej muzyki. W latach 90-tych Żanna Biczewska zaczęła śpiewać pieśni białogwardyjskie, a następnie utwory przepełnione duchową treścią – pieśni ojca Romana i pieśni napisane przez jej męża Giennadija Ponomariowa. Niedawno pieśniarka poszerzyła swój repertuar o nowy cykl pieśni o Rosji, w którym dominuje temat carski. W 1998 roku Żanna otrzymała tytuł Narodowej Artystki Rosji. Żanna Biczewska to wielka postać rosyjskiej muzyki, wspaniała interpretatorka, której charakterystyczny głos i maniera są rozpoznawalne po kilku pierwszych frazach nastrojowej muzyki.

Ethno Jazz Festival – Muzyka Świata w Synagodze Pod Białym Bocianem
ŻANNA BICZEWSKA – ikona rosyjskiej ballady

22.05.13 godz.20.00
Synagoga Pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7

bilety: 100 zł – I miejsca, 80 zł – II miejsca, 60 zł – III
miejsca, 40 zł – wejściówki (studenci i uczniowie)