gorzów 18.05

Serdecznie zapraszamy na koncert promujący ostatnią płytę Adama Bałdycha „Imaginary Room”, w rodzinnym mieście Adama, Gorzowie Wielkopolskim. Muzyczna uczta odbędzie się 18 maja o godzinie 19.00 w Centrum Edukacji Artystycznej – Filharmonia Gorzowska. Na scenie będziemy mogli zobaczyć w składzie: Adam Bałdych – skrzypce; Verneri Pohjola – trąbka; Paweł Tomaszewski – fortepian; Andrzej Święs – kontrabas; Paweł Dobrowolski – perkusja.

„Imaginary Room” to pierwsza zagraniczna płyta Adama Bałdycha, nagrana z wybitnymi skandynawskimi muzykami dla prestiżowej niemieckiej wytwórni ACT MUSIC. Bałdych współpracujący dotychczas z takimi artystami jak Jim Beard, Urszula Dudziak, Leszek Możdżer, Lars Danielsson, Mika Urbaniak, Grażyna Auguścik, Royal Quartet czy L.U.C, znany jest z bezkompromisowych poszukiwań twórczych. Na płycie znajdują się autorskie kompozycje Adama łączące najnowsze trendy muzyczne. Płyta „Imaginary Room” pokazuje, że wiolinistyka jazzowa potrafi być zaskakująco nowoczesna, a sam Adam pomimo młodego wieku wyznacza nowe kierunki dla skrzypiec jazzowych. Adam Bałdych przełamuje wszystkie stereotypy na temat skrzypiec, a jego ekspresja, niezwykła kreatywność i wirtuozeria nie pozostawiają złudzeń dlaczego nazywany jest „Diabłem”.

„Bałdycha już teraz można śmiało stawiać w jednym rzędzie z Seifertem i Urbaniakiem, co więcej, na tle wymienionych artystów, prawdziwych niekwestionowanych filarów jazzu, Bałdych zdaje się być pod względem wirtuozerii bezkonkurencyjny” – Piotr Iwicki – Jazz Forum

Verneri Pohjola – trębacz pochodzący z Finlandii, urodzony w rodzinie zajmującej się muzyką od pokoleń. Jego ojciec, Pekka Pohjola, to jeden z najbardziej znanych fińskich gitarzystów basowych. Verneri uważany jest obecnie za najlepszego fińskiego trębacza jazzowego młodego pokolenia. Od lat związany z wieloma fińskimi zespołami, wydawał płyty w swoich składach w rodzimym kraju. W 2011 roku wydał swój debiut w wytwórni ACT Music, co rozpoczęło jego międzynarodową karierę. Amerykański portal Allaboutjazz napisał „Verneri Pohjola ma wszystko to, czego potrzeba, aby stać się międzynarodową gwiazdą jazzu”. Verneri Pohjola wziął również udział w nagraniach płyty Adama Bałdycha „Imaginary Room”, jako jeden z członków Baltic Gang.