jj sztuki

Trzeciego dnia (dzisiaj – 16.05) “Sztuk Premierowych” wystąpią w Sztukach&Sztuczkach Joanna Duda i Jan Młynarski – czyli sensacyjny duet J=J. Co prawda nie jest to koncert premierowy, ale pierwszy gig po premierze. Co więcej w przypadku J=J każdy koncert można uznać za premierowy!

Kilka słów więcej o zespole:

“J=J to ciekawe spojrzenie na improwizację: syntezatory i perkusja, momentami brnące w rejony trudne, całkiem gęste jak na dwójkę muzyków, czasem wchodzące w zaskakująco lekkie rewiry (przypominam o świetnych nagraniach 15 Minut Projekt, gdzie Młynarski wspólnie z Michałem „Foxem” Królem też tworzyli duet perkusyjno-elektroniczny!). Pojawiają się też czytelne, powtarzające się motywy melodyczne na stałym, prostym rytmie w 4/4, ale ogólnie słuchając tego mam za każdym razem wrażenie, że nie jestem w stanie przewidzieć, co się dalej wydarzy. Odbiór całości robi wrażenie nie tyle słuchania czegoś skończonego, co obserwowania procesu – czegoś, co trwa. A spora złożoność powoduje też, że trudno ten album sobie w głowie uporządkować, zapamiętać i będzie prawdopodobnie tak zaskakiwał za każdym razem. To też może być skrajne doświadczenie dla kogoś, kto wpadł na muzykę J=J po doświadczeniach z pop-rockiem, albo nawet muzyką klubową. Najłatwiejszy dostęp do tego będą mieli ludzie wychowani na improwizacji jazzowej, choć najlepiej tacy, którzy przy okazji znają i lubią takiego Flying Lotusa, bo zarówno pod względem brzmienia, jak i charakteru tych improwizacji (których elementy, często blokowo szeregowane, odnoszą nas do historii muzyki elektronicznej) wychodzą gdzieś daleko nawet poza to, co mieli do zaproponowania w dziedzinie syntezatorów kojarzeni z nimi Sun Ra czy Hancock. Choć swoboda tej sesji oddana w samym nagraniu i ciepłe brzmienie okażą się pewnie raczej zapraszające i ta płyta ma dość bezpretensjonalny charakter. W jej kontekście mogę napisać „Poczuj to” bez obaw, że ktoś wyciągnie wobec mnie jakieś konsekwencje, więc wczuwajcie się do woli.” – Bartek Chaciński

ARTYŚCI O SOBIE:
Nazwa J=J narodziła się zupełnie naturalnie. Prócz skojarzenia z pierwszymi literami naszych imion, symbolizuje ona brak podziałów – tworząc, jesteśmy jednym organizmem który funkcjonuje dzięki fali akustycznej, energii elektrycznej i idei. Jego byt powołujemy do życia stanem umysłów, żywimy go rytmem czasoprzestrzeni, za co on odwdzięcza nam się fascynującym brzmieniem i zabiera nas do wymiaru, do którego podświadomie zmierzaliśmy od lat.

Album 2013EP jest efektem procesu który zachodzi w nas stopniowo – z każdym spotkaniem na próbie czy koncercie pokonujemy jego kolejne etapy. Chcieliśmy udokumentować pierwszy okres naszej twórczości oraz dać sobie możliwość dalszego rozwoju – grania na koncertach i docierania do szerszej publiczności. Muzyka improwizowana wymyka się poza ramy formy, jaką jest album, toteż 2013EP należy traktować jako mały wycinek palety muzyczno-emocjonalnej, jaką dysponujemy.

Po koncercie będzie miał miejsce Oszibarack DJ set z muzyką IDM.

Start o godz. 20:00, wstęp: 15 złotych