stanko_2krzywe

Tomasz Stańko oraz New York Quartet z repertuarem „Wisława” wystąpią w katowickiej Galerii Szyb Wilson już 11 maja o godzinie 20:00. Mamy dla Was jedno podwójne zaproszenie na wydarzenie. Aby je zdobyć należy wziąć udział w wydarzeniu na Facebooku najpóźniej do jutra, do godz. 14:00, spośród osób, które się dopiszą rozlosujemy tą jedną! Nie będzie dodatkowych pytań, liczy się szczęście. Powodzenia! Konkurs rozwiązany, zwycięzca został poinformowany o wygranej.

Wydany w lutym tego roku najnowszy, podwójny album Tomasza Stańki, zatytułowany Wisława, to bez wątpienia jedno z najważniejszych wydarzeń na polskiej scenie jazzowej. Dwanaście nowych kompozycji zawartych na tej płycie, to logiczne rozwinięcie pomysłów, które pojawiły się podczas wspólnych występów genialnej poetki oraz trębacza, zorganizowanych kilka lat temu przez wydawnictwo Znak. Trzy spotkania promujące najnowszy tomik wierszy noblistki, zatytułowany Tutaj, w trakcie których publiczność mogła wysłuchać solowych improwizacji na trąbce do wierszy czytanych przez Szymborską, wywarły ogromne wrażenie na muzyku, który stwierdził w jednym z wywiadów, że „Znaleźć się na jednej scenie z artystką takiego formatu jak Szymborska to tak, jak grać z Milesem Davisem czy Keithem Jarrettem. Muzyka sama wypływała z trąbki”.

Do współpracy przy nagrywaniu swego najnowszego albumu trębacz zaprosił rewelacyjnego pianistę Davida Virellesa, znanego między innymi z występów u boku Steve’a Colemana, a także perkusistę Geralda Cleavera oraz grającego na basie Thomasa Morgana, którzy zdaniem recenzentów, stworzyli wzorcową jazzową sekcję rytmiczną na miarę XXI wieku. Połączenie amerykańskiej energii i melancholijnych improwizacji Stańki, inspirowanych wierszami Szymborskiej okazało się strzałem w dziesiątkę, a najnowszy album Stańki, zdaniem recenzentów brytyjskiego Guardiana, porównać można do dokonań akustycznych kwintetów Milesa Davisa z lat 60-tych. Próba przełożenia skomplikowanej i wyrazistej twórczości poetki na język współczesnego jazzu spotkała się z gorącym przyjęciem zarówno wśród krytyków, jak i publiczności, a stworzony przez niego polsko-amerykański kwartet ogłoszony został w wielu miejscach jedną z największych nadziei współczesnego jazzu.

O tym, jak najnowsza twórczość legendarnego trębacza brzmi na żywo, będą się mogli Państwo przekonać już 11 maja, kiedy to muzyk wraz z resztą oryginalnego kwartetu pojawi się w katowickiej Galerii Szyb Wilson, gdzie zagra materiał z tego właśnie albumu.

Zespół na scenie pojawi się w składzie:
Tomasz Stanko: trumpet
David Virelles: piano
Thomas Morgan: double bass
Gerald Cleaver: drums

11.05.2013 | Katowice | Galeria Szyb Wilson

Bilety w cenach:
80 zł – sektor A
120 zł – sektor B

Dostępne: www.ticketpro.pl | www.ticketportal.pl | www.biletin.pl