Sadowska_Dzien_Kobiet_coverinf. nadesłane/fot. Michał Pańszczyk

Zapraszamy na koncert Marii Sadowskiej, który odbędzie się 25 kwietnia 2013 w Studiu im. Agnieszki Osieckiej w ramach cyklu prestiżowych koncertów Polskiego Radia RDC z udziałem publiczności.Tego wieczoru wokalistka zaprezentuje materiał z wydanej w marcu jubileuszowej 10-tej płyty “Dzień Kobiet”.

“Dzień Kobiet” to pierwszy od czterech lat autorski album Marii Sadowskiej. Artystka od wielu lat z powodzeniem realizuje swoje projekty zarówno na gruncie muzycznym jak i filmowym. Ma na koncie 9 płyt, z których wiele cieszyło się nie tylko uznaniem krytyków, ale i popularnością wśród słuchaczy. Jej pełnometrażowy reżyserski debiut o tym samym tytule, jeszcze przed premierą zdobył wiele nagród, m.in. Grand Prix renomowanego MFF w Cottbus. Sadowska jest pierwszą w naszym kraju reżyserką, która samodzielnie skomponowała muzykę do swojego filmu.

Klasyczny soundtrack był jednak w tym przypadku jedynie początkiem tego niestandardowego wydawnictwa. Muzyczne tematy z filmu posłużyły jako baza do skomponowania piosenek, opowiadających o sprawach kobiet. Teksty, których współautorką jest pisarka i działaczka Katarzyna Bratkowska powstały w oparciu o cytaty ważnych myślicielek i filozofek, takich jak Luce Irigaray, Simone De Beauvoir, czy Barbara Kruger. Ten wyjątkowy album jest zatem swego rodzaju hołdem złożonym kobietom i ich problemom.

Na płycie znalazło się 9 utrzymanych w filmowym klimacie utworów, okraszonych przestrzennymi, trip-hopowymi brzmieniami. Całość stanowi niezwykłą muzyczną podróż od smutku i rozpaczy do siły i czystej radości wygenerowanej prosto z serca kobiety. Jeśli jesteś jedną z nich – przejrzysz się w niej jak w lustrze, jeśli jesteś mężczyzną – możesz zostać “feministą”…