Arthur Adams Band Warsaw Blues Night

Niewielu jest na świecie gitarzystów, o których B.B. King wypowiada się: „Uwielbiam klimat jego gitary”. Równie wąskie jest grono muzyków, których albumy Król Bluesa zaszczyca dźwiękami swojej Lucille. Należy do nich weteran scen bluesowych Arthur Adams, który zaszczyci Polskę już jutro z jedynym koncertem w ramach obchodów 10-lecia Warsaw Blues Night.

Będzie to wyjątkowa okazja spotkania artysty, cieszącego się szczególnym uznaniem i popularnością wśród fanów bluesa na całym świecie, twórcy, którego popularność nie zawitała jeszcze do Polski.

Muzyczni eksperci zachwycają się jego wyjątkowym wokalem, wyrafinowanym stylem gry na gitarze oraz wyjątkowo ekspresyjnym zachowaniem na scenie. Porównują go słusznie do B.B. Kinga, Bobby’ego Blue Blanda i Roberta Craya, ale twórczość Adamsa to czystej wody oryginał wymykający się prostemu zaszufladkowaniu.

Miłośnikom muzyki bluesowej Arthur Adams znany jest od lat 60. ubiegłego wieku jako znakomity gitarzysta i wokalista, oscylujący przez lata między bluesem, gospel a soulem. Oprócz solowej kariery swoje piętno odcisnął także na płytach wielu gigantów współczesnej muzyki jak m.in.: Nina Simone, Quincy Jones, Lowell Fulson, The Crusaders i Bonnie Raitt. Obecnie muzyka, którą tworzy ten 73-letni artysta, to miks tych gatunków ze zdecydowaną przewagą bluesa.

Muzyczny eklektyzm Adamsa odzwierciedlony jest na siedmiu albumach, które nagrał pod własnym nazwiskiem, począwszy od It’s Private Tonight, wydanego w roku 1972. Kamieniem milowym w jego dyskografii jest nagrana w roku 1999 dla wytwórni Blind Pig płyta Back On Track, na której gościnnie zagrał jego bliski przyjaciel B.B. King. Album ten słusznie zaliczany jest do najciekawszych płyt bluesowych ubiegłego stulecia. Dwa kolejne wydawnictwa nagrane dla Delta Groove: Soul Of The Blues oraz Stomp The Floor to kontynuacja znakomitej passy, co potwierdziły nominacje do Blues Music Awards.

W Hybrydach Arthur Adams zaprezentuje się ze swoim pełnym zespołem koncertowym w składzie: Jean Pierre Duarte (gitara), Ludovic Bintet (pianino), Marc Despeignes (bas) i Pascal Delmas (perkusja).

Zanim na scenie pojawią się goście zza Wielkiej Wody, zgodnie z tradycją Warsaw Blues Night zaprezentuje się gwiazda polskiej sceny bluesowej. Tym razem muzycznych przyjemności dostarczy nam artystka o wyjątkowym głosie, Ida Zalewska, znana już publiczności Warsaw Blues Night z wokalnych dokonań z trio Terraplane.

Po kilkuletniej przerwie powraca z płytą As Sung By Billie Holiday firmowaną swoim nazwiskiem. Sam pomysł nagrania utworów Lady Day to wielkie wyzwanie, któremu Ida bez cienia wątpliwości podołała, o czym będziemy mogli przekonać się w Hybrydach. Podczas koncertu będzie można usłyszeć najpiękniejsze piosenki z repertuaru Lady Day: charakterystyczne bluesy, nostalgiczne i pełne tęsknoty ballady, z których słynęła Billie Holiday, jak również utwory, które pokazują Lady swingującą i pełną humoru.

Obok Idy Zalewskiej na scenie pojawi się ekipa znakomitych muzyków jazzowych: Arek Skolik (perkusja), Kuba Płuzek (pianino), Max Mucha (kontrabas).

Koncert ten będzie 51. wydarzeniem z cyklu Warsaw Blues Night, a zarazem pierwszym w ramach świętowania 10-lecia jedynego tego typu przedsięwzięcia w Polsce.

51. Warsaw Blues Night
wystąpią: Arthur Adams Band (USA), Ida Zalewska (PL)
kiedy: 22 kwietnia 2013, godz. 19.00
gdzie: Hybrydy, ul. Złota 7/9
więcej informacji: www.blues.waw.pl
wydarzenie na facebooku: https://www.facebook.com/events/199257260214973/