Kwiecień w Pardon To Tu

Kwiecień w Pardon, To Tu! jak najbardziej tak! Klub nie zwalnia tempa i cały czas dostarcza nam wspaniałych koncertowych wrażeń. Podobnie będzie w kwietniu. Mamy nadzieję, iż pogoda dopisze, tym samy jeszcze bardziej poznamy klimat miejsca, które w okresie wiosennym ożywia cały Pl. Grzybowski. Serdecznie zapraszamy!. Start już 2 kwietnia.

  • Koncert „Boeing plays Mozart (Michał Górczyński / Marcin Masecki)”, Wt. 02.04.2013, godz. 20:30, Wstęp 15 pln.

Jesteśmy bardzo zaszczyceni móc ogłosić pierwszy kwietniowy koncert pt. BOEING czyli Michał Górczyński i Marcin Masecki, który zresztą pierwszy raz wystąpi na naszej scenie. Tematem występu jest słynny Koncert klarnetowy A-dur Mozarta.

Obaj muzycy są klasycznie wykształceni i czynnie uprawiają muzykę klasyczną. Górczyński jest członkiem kwartetu „Kwartludium”, Masecki wydał ostatnio płytę z nagraniem „Die Kunst der Fuge” Bacha. Obaj biorą również czynny udział w ponadgatunkowej scenie muzyki niezależnej i improwizowanej (m.in zespoły Cukunft, Ircha, Profesjonalizm, ParisTetris). W tym dualistycznym duchu BOEING zamierza powędrować przez partyturę Mozarta, trzymając się równie blisko oryginału jak i daleko. Będzie to twórczy i nieprzewidywalny dialog z tym sztandarowym utworem.

Michał Górczyński – to absolwent warszawskiej Akademii Muzycznej. Od 1998 roku zajmuje się pisaniem muzyki na różne składy instrumentalne oraz utworów dla teatrów dramatycznych i lalkowych. Występował jako solista z takimi zespołami jak Kwartet Śląski, Orkiestra „Aukso” czy holenderski de Ereprijs. Uczestniczył w Międzynarodowych kursach Muzyki współczesnej w Darmstadt, gdzie prezentował swoje autorskie techniki wykonawcze na klarnecie basowym. Jest twórcą instalacji, tekstów teoretycznych na temat muzyki, audycji radiowych oraz filmów undergroundowych.

Marcin Masecki – pianista, kompozytor, absolwent Berklee College of Music w Bostonie. Współpracuje/ował z wieloma artystami m. in. Raphael Rogiński, Tomasz Stańko, Macio Moretti, Pink Freud, Michał Górczyński, Niewinni Czarodzieje, Waglewski/Fisz/Emade, TAQ, Ziv Ravitz, Wacław Zimpel, Tomasz Pokrzywiński, Candelaria Saenz Valiente, oraz Pictorial Candi. Laureat wielu nagród, w tym pierwszego miejsca na Międzynarodowym Konkursie Pianistów Jazzowych w Moskwie 2005, oraz Grand Prix w Jazz Hoeilaart’98 w Bruskeli z zespołem Alchemik. Od 2006 ściśle związany z warszawskim wydawnictwem Lado ABC. Jest członkiem zespołu PARISTETRIS. Prowadzi własny sekstet jazzowy PROFESJONALIZM. Jest też dyrektorem pierwszej edycji WORu (Warszawskiej Orkiestry Rozrywkowej).

  • Koncert „Infant Joy (Dickaty / Małkowski / Mokrzewski / Kasperek)”, Wt. 09.04.2013, godz. 20:30, Wstęp 15 pln

Infant Joy jest kolektywem grającym muzykę improwizowaną pod wodzą saksofonisty, Raya Dickatego. Ray Dickaty, z wykształcenia rzeźbiarz, wierzy w emancypacyjną funkcję sztuki awangardowej. Dzięki swojej wrażliwości i otwartości integruje muzyków z różnych środowisk, powołując do życia niezliczone projekty muzyczne w Krakowie, Gdańsku i Warszawie. W muzyce zespołu Infant Joy chodzi o radość i nieskrępowanie. Odnajdujemy je w graniu mającym w sobie spontaniczność cechującą zabawy dzieci, które wymknęły się spod czujnego oka rodziców.

Jest to wspólne granie muzyki otwartej, czyli niezapośredniczonej sztywną formą kompozycji. W skład podwórkowej bandy wchodzą dwaj saksofoniści, Ray Dickaty i Jan Małkowski, dwaj perkusiści, Michał Kasperek i Dominik Modrzewski. Nowych barw muzyce dodaje Laura Waniek grająca na małych instrumentach: harmonijce chromatycznej, flecie i drumli. Ten niemal bigbandowy skład daje zespołowi niezwykłą moc dwóch niezależnych linii rytmicznych, przestrzeni basowej, siły przeplatających się melodii i spazmów saksofonów. Świadomie przywołujemy ducha kolektywnej improwizacji podwójnego kwartetu Ornetta Colemana, a także wieloosobowych projektów Petera Brötzmanna.

Ray Dickaty – saksofon tenorowy; Michał Kasperek – perkusja, głos Jan Małkowski – saksofon altowy Dominik Mokrzewski – perkusja Laura Waniek – drumla, harmonijka chromatyczna, flet Ksawery Wójciński – kontrabas

  • Koncert „A Hawk and A Hacksaw”, Nd. 14.04.2013, godz. 20:00, Wstęp: 25 pln przedsprzedaż / 35 pln w dniu koncertu

Jesteśmy szczęśliwi móc ogłosić ze w kwietniu wystąpi u nas zespół A Hawk and A Hacksaw, który przyjedzie do nas w ramach swojej europejskiej trasy koncertowej i z okazji wydania nowego dwupłytowego albumu You Have Already Gone To The Other World, który zobaczy światło dzienne 02 kwietnia 2013. Zespół z Nowego Meksyku A Hawk and A Hacksaw ogłosił podwójny album You Have Already Gone To The Other World: Music Inspired By Paradjanov’s Shadows of Forgotten Ancestors, który zostanie wydany nakładem, prowadzonej przez duet wytwórni, LM Duplication.

W 2012 Jeremy Barnes i Heather Trost skomponowali ścieżkę dźwiękową do niezapomnianego filmu legendarnego, ukraińskiego reżysera Siergieja Paradżanowa „Cienie zapomnianych przodków” (1964). Duet wyruszył z materiałem w trasę, akompaniować do filmu na żywo w teatrach i kinach. You Have Already Gone To The Other World jest efektem tych koncertów i przemiany, której uległy kompozycje: ze ścieżki dźwiękowej w pełnoprawne wydawnictwo. Podwójny album zawiera utwory i tradycyjne melodie, zainspirowane surrealistyczną folkową magią filmu, które okraszone są efektami dźwiękowymi z klasycznego dzieła Paradżanowa.

Wyprodukowany przez John Dieterich z Deerhoof, „You Have Already Gone To The Other World” to pierwszy od długiego czasu album AHAAH, na którym dwóch podstawowych członków grupy, Barnes i Trost gra niemal każdą nutę (z wyjątkiem gitarowych partii Dietericha). Mimo tego instrumentacja daleka jest od minimalizmu i utwory często wybuchają rozbudowanymi ornamentami, charakterystycznymi dla dokonań zespołu. Produkcja Dietericha i jego zmysł do eksperymentowania wyniosły AHAAH na nowy obszar folkowej psychodelii, gdzie osobowość zespołu upiększa i bada tradycyjne formy z niespotykaną wcześniej radością.

„You Have Already Gone To The Other World” to, od czasu gdy AHAAH zaczęli swoją Wschodnioeuropejską przygodę, najbardziej dynamiczny album zespołu, na którym ogłuszająca perkusja i dramatyczne partie skrzypiec w numerze tytułowym, przeciwstawione są majestatycznym utworom na cymbały („Where no horse neighs, and no crow flies”), pianino („The Snow in Kryvorivnya”), dostojnymi pieśniami procesjonalnymi na organy („O Lord, Saint George, bewitch Ivan, make him mine”) oraz wszechobecnymi dźwiękami z filmu.

  • Koncert „Soundcheck (Kociński, Dys, Święs, Szmańda)”, Wt. 16.04.2013, godz. 20:30, Wstęp 20 / 15 pln

Zespół Soundcheck – kwartet jazzowy, który powstał w 2002 roku. Repertuar zespołu to przede wszystkim kompozycje saksofonisty Macieja „Kocina” Kocińskiego, ale także pozostałych członków grupy. Soundcheck koncertował w klubach i na festiwalach w Polsce i za granicą. W 2011 roku Maciej „Kocin” Kociński został nominowany do Nagrody Muzycznej Fryderyki w kategorii jazzowy kompozytor roku za album „Soundcheck III druglum”, a w 2012 roku w tej samej kategorii za album „Marysia – wiersze z Kazachstanu”. Zespół występuje również w wersji pomniejszonej o instrument harmoniczny pod nazwą „Kocin Kociński Trio” (Kociński-Święs-Szmańda). W tym składzie nagrali płytę „Proverbs 3:5” (2013), na której gościnnie wystąpili Kuba Badach i Patrick Jiya.

Wszechstronne wykształcenie, spore doświadczenie, szerokie muzyczne zainteresowania sprawiły, że muzycy wypracowali indywidualny styl i brzmienie. Do tej pory muzycy współpracowali z takimi artystami jak: Zbigniew Namysłowski, Adam Pierończyk, Kuba Stankiewicz, Grzegorz Nagórski, Jan „Ptaszyn” Wróblewski, Artur Dutkiewicz, Joachim Mencel, Piotr Żaczek, Jacek Kochan, Oleg Kireyev, George Garzone, Lee Konitz, Frank Parker, Maria Schneider, Kuba Badach, Krzysztof Herdzin, Ewa Bem.

Maciej „Kocin” Kociński – sax; Krzysztof Dys – piano; Andrzej Święs – bass; Krzysztof Szmańda – drums

  •  Koncert „Babadag (Bilińska / Tarkowski / Zemler / Cieślak)”, Czw. 18.04.2013, godz. 20:30, Wstęp 20 pln

Nazwa zespołu wzięła się wprawdzie z podróżniczej książki Andrzeja Stasiuka, który zapuścił się w najbardziej zapomniane przez Boga peryferie Europy, jednak szalenie organiczna i prostolinijna twórczość zespołu Babadag w pewien sposób skojarzyła mi się właśnie z wędrowcem z filmu Kurosawy, przemierzającym bezkresną, zimową tajgę.
Jeśli wasz mózg puchnie dziś od nadmiaru bodźców, warto na chwilę wcisnąć „reset” udać się w podróż do Babadag, albo i dalej… – Marcin Gnat, NaTemat

Zespół Babadag powstał w 2010 roku z inicjatywy wokalistki Oli Bilińskiej (Muzyka Końca Lata, projekty z Raphelem Rogińskim, Danielem Pigońskim). Założeniem było stworzenie i granie muzyki „organicznej“ – wypływającej z ciała, nie z intelektu, granej przede wszystkim na akustycznych instrumentach, nawiązującej do brzmień i rytmów pierwotnych, często rytualistycznych. Powstały piosenki-bajki, piosenki-mity, o tekstach – po polsku i po angielsku – wykorzystujących klasyczne toposy i symbole, przetrawione przez współczesną wrażliwość samej autorki. Na początku zespół funkcjonował jako duet, Ola zaczęła tworzyć i aranżować materiał wraz z basistą Szymonem Tarkowskim (Płyny, Pustki). W takim składzie Babadag zagrał swoje pierwsze koncerty. Później dołączali stopniowo także Hubert Zemler (Horny Trees, Ritmodelia, Piętnastka) i Maciej Cieślak (Ścianka), uzupełniając egzotyczne do tej pory instrumentarium – glockenspiel, banjo, steel drum i looper – o perkusję i gitarę elektryczną oraz klasyczną. Ważnym dopełnieniem muzyki i nieodzownym elementem projektu, współtworzącym jego oniryczny, nieco mistyczny klimat, są zdjęcia i wizualizacje Julki Paluszkiewicz, wspomaganej przez Macieja Stępińskiego, które widnieją na okładce debiutanckiej płyty Babadag i towarzyszą muzyce na koncertach.

  • Koncert „ImproGraphic ( Lebik / Damasiewicz / Ferrandini / Mielcarek)”, Nd. 28.04.2013, godz. 20:30, Wstęp 15

Free improvisation, free jazz, avant guard, modern creative, contemporary classic, to gatunki których kontrolowaną wypadkową jest muzyka nowego akustycznego projektu ImproGraphic.

Portugalski perkusista Gabriel Ferrandini znany z Red Trio oraz szeregu projektów experymentalnych wspólpracujący min. zJohnem Butcherem czy Davidem Maranha, trębacz i kompozytor Piotr Damasiewicz- leader Power of The Horns, Hadrons i twórca asocjacji MaTa , Gerard Lebik – saksofonista współtwórca grupy Foton, Slug Duo działający też jako Zopan i kontrabasista Jakub Mielcarek znany z wielu jazzowych i eksperymentalnych kooperacji.

Gerard Lebik – saxofon tenorowy, klarnet kontraltowy; Gabriel Ferrandini – drums; Piotr Damasiewicz – trumpet; Jakub Mielcarek – bass

Muzycy wykonają utwory, w których usłyszymy świadome wpływy kompozytorskich zabiegów stosowanych przez Aleksandra von Schlippenbacha w Globe Unity Orchestra czy technik używanych przez awangardowych kompozytorów, takich jak Luigi Nono, Karlheinz Stockhausen, John Cage i Witold Lutosławski.