Skrzyżowanie Kultur Logoinf./fot. prasowe

Dziewiąta edycja Warszawskiego Festiwalu Skrzyżowanie Kultur będzie poświęcona Wyspom Świata.

W czasach gdy rodzi się nowa globalna tożsamość, wyspy rozsiane po całej ziemi są jak mikrokosmosy, ukazujące kulturę i sztukę o niespotykanych na kontynencie obliczach. I właśnie dlatego wyspy stały się natchnieniem i źródłem inspiracji przy tworzeniu programu festiwalu w 2013 roku. Ich kulturowego i muzycznego bogactwa nie da się oczywiście przedstawić podczas kilku wrześniowych wieczorów, ale mamy nadzieję, że uda nam się zaprosić do Warszawy artystów, którzy są twórcami kontynuującymi i pielęgnującymi swoją niepowtarzalną mikrokulturę ukazującą ich prawdziwą, indywidualną tożsamość.

Przypomnijmy, że Warszawski Festiwal Skrzyżowanie Kultur, zainicjowany przez władze Stolicy w 2005 roku, a organizowany od początku przez Stołeczną Estradę, to prezentacja najciekawszych zjawisk z zakresu muzyki i kultury świata, jedno z największych wydarzeń tego rodzaju w Polsce i w naszej części Europy. W ciągu siedmiu lat istnienia Festiwal trwale zaistniał na kulturalnej mapie Warszawy, zbudował swój charakter i prestiż, a także stworzył własny, wierny krąg odbiorców.

W jego ramach swoją twórczość zaprezentowało dotychczas ponad 150 artystów indywidualnych i grup z ponad 50 krajów. Głównym założeniem i misją Festiwalu jest otwieranie Warszawiaków i gości Stolicy na bogactwo kultur współczesnego świata. Festiwal chce być taki, jaka jest sama Warszawa i cały współczesny świat: coraz bardziej otwarty i wrażliwy na kulturową i artystyczną różnorodność, jeszcze ciekawszy innych i jeszcze ciekawszy dla innych. Nieustannie poszukujący i rozwijający się. Podróż w głąb najciekawszych regionów muzycznych zostanie wzbogacona o charakterystyczne dla festiwalu warsztaty muzyczne prowadzone przez światowej klasy mistrzów, projekcje filmów dokumentalnych, wystawę i specjalną ofertę dla dzieci.

Poniżej prezentujemy zapowiedź zeszłorocznej edycji festiwalu. W tym roku nie może nas tam zabraknąć!