Karo Glazer Crossings Project

„Crossings Project” to międzynarodowy projekt muzyczny do którego Karo Glazer, kompozytorka, aranżerka, wokalistka i producentka zaprosiła swoich licznych przyjaciół z różnych zakątków świata. W gronie wyśmienitych muzyków znalazły się takie nazwiska jak Mike Stern – niegdyś grający u boku Milesa Davisa, jeden z trzech najwybitniejszych i najbardziej rozpoznawalnych gitarzystów jazzowych na świecie, Lars Danielsson – znany bliżej polskiej publiczności dzięki współpracy z Leszkiem Możdżerem, kontrabasista i wiolonczelista o międzynarodowej sławie, John Taylor – legenda wytwórni ECM, pianista należący do grona najbardziej wyrafinowanych muzyków w historii jazzu, Klaus Doldinger – założyciel słynnej jazzrockowej grupy Passport oraz twórca muzyki filmowej do takich obrazów jak „Neverending Story” czy „The Boat”, Joo Kraus – znany młodemu pokoleniu jako założyciel przebojowej grupy Tab Two, oraz meksykański perkusjonalista – Tomas Sanchez. W gronie wyśmienitych gwiazd znalazły się również polskie nazwiska takie jak Marek Napiórkowski, Krzysztof Ścierański i Andrzej Olejniczek, a wszystko to w towarzystwie fantastycznego kwartetu smyczkowego filharmonii monachijskiej. Jednym słowem crème de la crème współczesnego jazzu – line up marzeń, tworzący niespotykany wcześniej koloryt, którym już teraz interesują się amerykańscy i europejscy krytycy jazzu.

Właśnie dzisiaj singiel jest Piosenką Dnia w radiowej Trójce.

Ostateczne brzmienie to wynik współpracy z Martinem Waltersem, amerykańskim producentem muzycznym, wielokrotnym laureatem nagrody Grammy, wcześniej współpracującym z Terri Lyne Carrington przy „Mosaic Project”, oraz Esperanzą Spalding i grupą Spyro Gyra.

Dzięki nośnym kompozycjom i aranżacjom stworzonym przez Karo Glazer specjalnie na potrzeby projektu CROSSINGS udało się połączyć w jednym projekcie muzyków z tak różnych zakątków muzycznej wrażliwości tworząc finalnie niezwykłą opowieść. W ten sposób idea CROSSINGS ujrzała światło dzienne stając się inspiracją do dalszych projektów w podobnym gronie.

Premiera koncertowa projektu miała miejsce 10 listopada 2012 r. na prestiżowym festiwalu jazzowym Ingolstadter Jazztage w Niemczech, gdzie Karo Glazer wystąpiła u boku takich sław jak Marcus Miller czy Maceo Parker.

Na płycie słuchacz odnajdzie 10 premierowych kompozycji. CROSSINGS PROJECT to szeroko pojęty contemporary jazz w wokalnym wydaniu. Płyta nagrana jest w całości akustycznie (jedyny wyjątek od reguły stanowi Mike Stern), lecz jej brzmienie jest energetyczne i przestrzenne. Dzięki współpracy z Martinem Waltersem jest płytą audiofilską. Mimo tak bogatej warstwy instrumentalnej, podstawowym instrumentem jest wokal Karo Glazer, który stanowi w wielu przypadkach trzon utworu. Karo stosuje głos we wszelkich możliwych technikach. Jest scat, mouth percussion, niezliczone harmonie, a nawet śpiew klasyczny. Płyta została napisana tak, by połączyć ze sobą wielkie indywidualności jakimi są zaproszeni przez Karo Glazer goście, dlatego kolejne utwory były pisane z myślą o danych artystach, wręcz im dedykowane, tak by w trakcie nagrań każdy z nich mógł być całkowicie wierny swojej wrażliwości muzycznej. Karo Glazer czuwała nad całym procesem od momentu napisanie materiału muzycznego po ostateczną produkcję płyty, co czyni ją jedną z niewielu kobiet-producentów muzycznych w Polsce.

KARO GLAZER „CROSSINGS PROJECT” – PREMIERA 9 KWIETNIA 2013

Lista utworów:
Voice On Fire
Love Again
Flying Circle
Deep Breath
Distance
The Magic Of Life
A Lonely Woman’s Walk
The Moon, You And I
Prelude / Over The Shiny Sky