Jacques Kuba Séguin ODD LOTfot. facebook zespołu

Jacques Kuba Séguin ODD LOT wystąpi 19 marca 2013 roku w Blue Note Jazz Club w Poznaniu. Będzie to niezwykła okazja, aby przekonać się, jak słowiańska dusza rozwija się na zachodnim gruncie. W jego twórczości słychać miłość do muzyki ludowej, znakomitą swobodę w posługiwaniu się idiomem jazzowym oraz nowoczesne brzmienie. Séguin komponuje melodie pochłaniające słuchacza. Propozycja dla fanów Davisa, Molvaera z jednej strony i Pink Freud czy Contemporary Noise Sextet z drugiej.

Słowo ODD LOT brzmi tajemniczo. Odd po angielsku oznacza coś pokręconego, dziwnego. Lot – oznacza, że jest tego dużo. Po polsku ODD LOT to po prostu odlot. I to polskie znaczenie jest bliższe muzyce polsko-kanadyjskiego trębacza. Zespół ODD LOT to przede wszystkim świetny groove i energia czerpana z najróżniejszych inspiracji. Ten zespół nie byłby w stanie wytrzymać w jednej zamkniętej stylistyce. Potrafi grać wariackie bałkańskie tańce, by potem zwolnić i zagrać (z przymrużeniem oka i frytowym sznytem) tango. Séguin często i chętnie sięga po muzykę ludową. Czyni to ze smakiem i na nowoczesną modłę posługując się efektami elektronicznymi. Dlatego na niektórych utworach zespół Séguina operuje tam, gdzie swego czasu rządziły kroki elektryczne zespoły Milesa Davisa (z czasów In a silent way), a czasem bywa podobny do naszego lokalnego Pink Freuda albo Contemporary Noise Sextet.

Ale wszystko to nie jest w stanie w całości opisać kanadyjskiego ODD LOTu. Séguin nie odwraca się od polskich korzeni, a jego zespół potrafi zagrać np. starą kołysankę 'Na Wojtusia z popielnika’, w której trąbka Kuby brzmi gdzieś pomiędzy Stańką a Molvaerem. Jest w tej muzyce dużo przestrzeni, a wiele jego utworów brzmi jak tematy do filmów. Séguin ma bowiem rękę do świetnych melodii, a bogate instrumentarium zespołu i wyobraźnia muzyczna muzyków ODD LOT dodaje tym melodiom silników odrzutowych.

Jacques Kuba Séguin – urodzony w Montrealu trębacz o polskich korzeniach. Wschodząca postać na kanadyjskiej scenie muzycznej. Laureat kilku stypendiów twórczych, absolwent Humber College w Toronto oraz Banff Center for the Arts, gdzie podejmował nauki u takich sław jak Dave Douglas, Jim Black, Chris Potter, Kenny Werner czy Django Bates.
Występował z takimi zespołami jak: Afro Cuban All-Star, Tekenjah Fakoli, Jean Leloup, Caïman fu, Ariane Moffat, Carlos Placères, Dobacaracol, Vic Vogel Big Band, Denny Christianson Big Band, Michel Bernard Sextet. Koncertował m. in. w Kanadzie, USA, na Seszelach, Haiti, w Afryce i Europie. Koncertował jako solista w USA i Europie w ramach fantastycznego show Cirque du Soleil: DELIRIUM. Z zespołem ODD LOT występował m.in. w Las Vegas, Dallas i podczas Montreal Jazz Festival.