2.-Jarek-Smietana-fot.K.Karlowski.-610x480inf. Jazz Forum / fot. K. Karlowski

Przyjaciele muzycy organizują w Warszawie koncert charytatywny dla Jarka Śmietany.

Wspaniały gitarzysta, jeden z czołowych polskich muzyków jazzowych przeszedł w drugiej połowie stycznia operację guza mózgu. Od tego czasu Jarek Śmietana przebywa w szpitalu, początkowo w Bydgoszczy, gdzie miała miejsce operacja, a od 6 marca już w Krakowie. Stan jego zdrowia jest poważny, czeka Go długa rekonwalescencja.

Nikt się tego nie spodziewał. Jarek Śmietana to przecież symbol tężyzny fizycznej, dynamicznej postawy artystycznej i pozytywnego nastawienia do życia. Ale ostatnio, pod koniec roku, zaczął narzekać na zmęczenie i bóle głowy. W listopadzie grał ze swoim zespołem na Zaduszkach Jazzowych w Chicago, w grudniu był w Londynie, gdzie brał udział w sesji nagraniowej nowego projektu Nigela Kennedy’ego w studiach Abbey Road. Szykował się do kolejnej trasy koncertowej w kilku miastach Polski w kwartecie z Andrzejem Olejniczakiem na saksofonie, Adamem Kowalewskim na kontrabasie i Adamem Czerwińskim na perkusji. Zagrali z Jarkiem tylko jeden koncert – w Poznaniu, w klubie Blue Note, w sobotę 12 stycznia.

Już podczas występu Jarek nie czuł się najlepiej, lewa ręka odmawiała posłuszeństwa. Następnego dnia mieli jechać na kolejny występ, do Krakowa. Wyruszyli w drogę. Jarka, który nie był w stanie prowadzić samochód, zmienił przy kierownicy Adam Czerwiński. W Krakowie wykonano tomografię. Diagnoza: guz mózgu, konieczna natychmiastowa operacja! Jarek Śmietana operowany został 21 stycznia w szpitalu w Bydgoszczy. Tam przebywał na Oddziale Neurochirurgii pod okiem lekarzy przez sześć tygodni. 6 marca przewieziony został do szpitala w Krakowie…

Operacja się udała, ale pozostał niedowład lewej strony ciała. Jarka Śmietanę czeka teraz długi okres rehabilitacji. Jesteśmy pełni nadziei, że rekonwalescencja przebiegać będzie pomyślnie.

Poruszeni do głębi i zasmuceni koledzy muzycy pragną pomóc wielkiemu gitarzyście organizując benefis w Warszawie. W maju planowany jest specjalny koncert w Krakowie z udziałem Nigela Kennedy’ego.

15 kwietnia o godz. 19.00 w Teatrze Capitol w Warszawie przy ul. Marszałkowskiej 115 wystąpią przede wszystkim jego przyjaciele – partnerzy ze sceny: Adam Czerwiński, Wojtek Karolak, Zbigniew Namysłowski, Piotr Baron, Antoni Dębski, Ewa Bem, Andrzej Jagodziński Trio, Paweł Perliński, Kazimierz Jonkisz, Jerzy Małek, Maciej Strzelczyk, Jacek Kochan, Orkiestra Ryszarda Borowskiego i inni.

Koordynatorem koncertu jest Fundacja Polski Jazz. Dochód z koncertu przekazany zostanie Artyście za pośrednictwem Polskiej Fundacji Muzycznej.

Osoby pragnące wesprzeć cel koncertu i pomóc w tej akcji mogą wpłacić dowolną kwotę na konto: Polska Fundacja Muzyczna, ul. Kruczkowskiego 12/2, 00-380 Warszawa, konto:
PL 42 1440 1101 0000 0000 0489 4766, tytułem: Jarek Śmietana.