cud_27052012_029

W Sztukach&Sztuczkach, w piątek impreza pod hasłem Big Band Live Show. Jej głównym bohatýrem będzie Tricphonix (Big) Band: Almost Original. Rozmawiamy z twórcą i liderem zespołu – Maćkiem Trifonidisem.

Tricphonix (Big) Band Almost Original to kolejne wcielenie Twojej orkiestry. Czy różni się od poprzednich?
Tricphonix Almost Oryginal to dość specyficzny projekt i choć nie odbiega bardzo od tego, co już się nam muzycznie przytrafiało, to tu forma i charakter jest nieco inny. Staramy się tworzyć pewną zapomnianą i nie często spotykaną formę „muzykowania towarzyskiego”, być bliżej ludzi i z nimi, chodzi o to, by nie grać typowych koncertów na scenie, po których muzycy schodzą do garderoby, a później pakują graty i znikają. My zasiadając przy stole , wśród publiczności,, gramy swoje utwory, trochę gadamy i popijamy wino. Czyli jest dość swobodna atmosfera. Ale nie jest to absolutnie jakiś brak szacunku do sztuki tylko forma powrotu do tego, czemu muzyka służyła dawniej – rozrywce, spotkaniom towarzyskim, tańcom itd. Gramy w wielu projektach stricte scenicznych, nastawionych na skupienie, tu chcemy trochę odpocząć, pobawić się.

Słychać to także w kompozycjach, dużo bardziej rytmicznych, które się jakby zna, ale przecież to Wasze autorskie utwory, prawda?
Tak gramy swoje starsze, ale też kilka nowych kompozycji. Celowo nie gramy „cover’ów” bo chodzi też o tę cienką granicę między fajną ale twórczą rozrywką a chałturą, do której absolutnie nie chcemy się zbliżać. Oczywiście szanuję i lubię wykonawców grających standardy jazzowe czy ludowe piosenki, jeśli jest to dobrze zrobione i z sercem to jak najbardziej tak! Ale w tym kraju często muzycy grają tę formę występów tak „na odwal się” i niewiele ma to wspólnego z artyzmem. My jak najbardziej chcemy grać własną muzykę tyle, że w tym przypadku jest ona nieco bardziej rozrywkowa, może nawet da się przy tym tańczyć, ale wciąż jest to muzyka raczej wcale nie taka łatwa i dla słuchaczy ciekawa.

Jednak do nazwy na której można połamać sobie język – Tricphonix – zespołu z którym wydałeś już dwie płyty – dodałeś dopisek Almost Original – o co chodzi?
Nazwa może niełatwa ale jak człowiek poćwiczy to zapamięta. Po siedmiu latach, połowa naszego zespołu nauczyła się już ją poprawnie wymawiać:) Co do „almost oryginal” to te nasze utwory są po prostu troszkę inspirowane różnymi znanymi mniej lub bardziej piosenkami, muzyką z filmów, kreskówek itd. Dużo oglądam filmów,tv i jak coś piszę to czasem mam taki przebłysk: „o kurde to to trochę „Inspektor gadżet” czy „program o drogówce”albo muza z jakiegoś westernu…” na szczęście te skojarzenia są moje osobiste i nikt do końca nie wie co i gdzie kradłem:) Oczywiście nic nie „kradnę” a tylko podświadomie się inspiruje.

A jakie tropy można znaleźć w tych kompozycjach – widziałem w jednym z utworów dopisek „Cudowne lata”?
To taki serial z dzieciństwa, który każdy chyba zna i tam była piosenka a w jej temacie było hipisowskie zawodzenie. Jak pierwszy raz gralismy nasz kawałek to zaczelismy tak podobnie wyć i to mi jakoś przypomiało muzykę z tego serialu. To zostawiliśmy tytuł został „yeah! cudowne lata” ale nie wiem czy te piosenki są podobne:)

Każdy z muzyków gra na kilku instrumentach. Ile instrumentów można usłyszeć w orkiestrze?
Jest nas siedmiu i mamy w składzie takie oto piękne instrumenty: gitara, saksofon tenorowy, trąbka, klarnet, klarnet basowy, akordeon, skrzypce, tuba, cayon i trochę wyjemy, bo śpiewem bym tego nie nazwał. Ale staramy się.

To jeszcze poproszę o skład zespołu…
Maciej Trifonidis- gitara, mandolina,
Daniel Polkowski- saksofon tenorowy
Kacper Szroeder – trąbka
Oliwier Andruszczenko- klarnet, bass klarnet
Radek Polakowski- akordeon, skrzypce
Piotr Janiec – tuba
Daniel Moński- cayon

Czy materiał, który zagracie w piątek w Sztuki&Sztuczki usłyszymy także na płycie?
Tak. Przygotowujemy płytę z tymi dokładnie utworami.Ale naturalną kolejnością nim nagramy musimy troszkę ograć ten materiał koncertowo.Płyta będzie najprawdopodobniej późną wiosną.

Big Band Live Show – 22.02.2013
Tricphonix (Big) Band Almost Original
Sztuki&Sztuczki
Ul. Szpitalna 8 A
Godz. 21:00
Wstęp 15 zł