Kroke prasowe

Ethno Jazz Festival ma zaszczyt zaprosić na niezwykłe muzyczne spotkanie jednej z najwybitniejszych wokalistek Azji, Urny Chahar-Tugchi, i znanego na całym świecie polskiego zespołu Kroke. Koncert odbędzie się 26 lutego 2013 we Wrocławiu w ramach cyklu Muzyka Świata w Synagodze Pod Białym Bocianem.

Zespołu Kroke polskiej publiczności przedstawiać nie trzeba. Przez 20 lat istnienia otrzymali wiele prestiżowych nagród i wyróżnień (m.in. nagrodę Niemieckiej Krytyki Muzycznej), ich płyty znalazły się w czołówce World Music Charts, a oni sami występowali na największych europejskich festiwalach. Na koncie mają współpracę z takimi sławami jak: Steven Spielberg, Peter Gabriel, Nigel Kennedy, URNA, a w kraju z Krzysztofem Herdzinem, Edytą Geppert, Anna Marią Jopek i Mają Sikorowską.

Najnowszy album “Feelharmony” został wydany z okazji 20-lecia grupy w 2012 r. W nagraniach nowego materiału uczestniczyła Sinfonietta Cracovia oraz goście: Anna Maria Jopek i Sławomir Berny. Na nowy krążek składają się znane już utwory zespołu, które specjalnie na dużą orkiestrę zaaranżował Krzysztof Herdzin, wybitny kompozytor, aranżer, dyrygent i pianista jazzowy.

Urna Chanar -Tugchi „Jej głos przypomina mi szelest wiatru, zimną śmiałość kamieni i palący żar słońca; jednocześnie plusk wodospadu i delikatny trzepot skrzydeł motyla – tak jest, kiedy rozumiesz, dlaczego krytycy i publiczność Urny mówią, że jej głos jest jak wielka orkiestra.” To właśnie czuł niemiecki krytyk, gdy usłyszał Urna Chahar-Tugchi po raz pierwszy.Inni opisują śpiew Urny, jako podobny do doświadczenia ceremonii religijnej, choć jej muzyka niekoniecznie mówi o religii.

Urna o swojej muzyce mówi: “Interpretuję moje piosenki ze wszystkich moich sił, z różnorodnością doświadczeń życiowych, dlatego czuję się, jak odrodzona, po każdym swoim występie.” Urna Chahar-Tugchi urodziła się w rodzinie hodowców z pastwisk Ordos w Mongolii Wewnętrznej. Dziś jest uważana za jedną z najwybitniejszych wokalistek Azji.

Urna pielęgnuje w swej muzyce tradycję i ducha swej ojczyzny, które przekazuje publiczności podczas występów na całym świecie. Talent muzyczny i techniki rozwinęła podczas nauki gry na cymbałach „yangqin”. Po studiach, w wieku osiemnastu lat postanowiła opuścić Mongolię i studiować w Konserwatorium Muzycznym w Szanghaju. Dzięki temu życie i kariera Urny uległa zmianie. Zdecydowała się na karierę wokalną, pozostawiając cymbały i koncentrując się na zadziwiającej mnogości barw swojego głosu, który ma zakres aż czterech oktaw. Obdarzona niezwykłym głosem Urna posiada także autentyczną zdolność komunikowania się z publicznością poprzez swoją muzykę – swoim dynamicznym, strzelistym głosem przekracza wszelkie bariery językowe i kulturowe.

Większość pieśni Urny przywołuje ogromne stepy Mongolii i mówi o mongolskich sposobach życia. Będąc zakorzeniona w tradycyjnej muzyce swej ojczyzny, Urna wciąż podąża ze swoją muzyką w nowych kierunkach , poza konwencją. Jej najnowsze kompozycje kładą nacisk na improwizacje w stylu wolnym, którymi została zainspirowana podczas swoich ostatnich doświadczeń z innymi kulturami, muzykami oraz życiem poza Mongolią.

Urna występowała z wieloma światowej sławy muzykami, w tym: węgierskim skrzypkiem Zoltan’em Lantos’em, zespołem Kroke , Ramesh’em Shotham z Indii, Burintegus (Zhang Quansheng) z Mongolii Wewnętrznej – muzykiem grającym na tradycyjnym mongolskim morin huur, chińskim solistą sheng – Wu Wei, Muhammad’em Reza Mortazawi, Saam Schlamminger z Azji Centralnej i wieloma innymi muzykami ludowymi i jazzowymi, grającymi muzykę świata.

Od 10 lat Urna zapraszała Jerzego Bawoła , akordeonistę zespołu Kroke, na koncerty w Azji i Europie z jej wielonarodowym projektem URNA & Friends. Wystąpili także w Warszawie na Festiwalu Polskiego Radia NOWA TRADYCJA .

Artyści spotykali się także wielokroć na różnych festiwalach grając oddzielnie swoje koncerty na tych samych scenach. Powoli dojrzewała idea aby połączyć ich – jakże różne – światy muzyczne. Na zaproszenie URNY, latem 2011 r. wystąpili już z dwoma muzykami Kroke , Jerzym Bawołem i Tomaszem Kukurbą oraz kontrabasistą Tomaszem Kupcem na Festiwalu w Taj Pei na Tajwanie . W grudniu tego roku artystka nagrała już z całym Kroke trzy jej kompozycje, które znalazły się na najnowszym albumie URNA Portrait – Heavetly Bird wydanym w 2012 r. przez Network Medien. Latem i jesienią 2012 r. już oficjalnie jako URNA & Kroke wystąpili na prestiżowym Schlezwig – Holstein Musik Festival oraz w Lipsku, Dreżnie i Berlinie gdzie byli entuzjastycznie przyjęci przez wymagającą niemiecką publiczność .

Fragmentów wspólnych nagrań Urny i Kroke można posłuchać tutaj:

Ethno Jazz Festival – Muzyka Świata w Synagodze pod Białym Bocianem; KROKE & URNA (Mongolia); 26.02.13 godz.19.00; Synagoga Pod Białym Bocianem, ul. Włodkowica 7

bilety:
80 zł – I miejsca
60 zł – II miejsca
45 zł – III miejsca
30 zł – wejściówki (studenci i uczniowie)

inf./fot. prasowe